چرا پرستار کودک ؟

امروزه به دلیل شرایط جامعه بسیاری از والدین مجبور به کار کردن خارج از خانه هستند. این افراد ممکن است فرزند یا فرزندان کوچکی نیز داشته باشند. موضوع نگهداری از کودک یکی از دغدغه های جامعه امروزی است. کودک نیاز به مراقبت دارد. احتیاج دارد تا کسی به او غذا بدهد. همچنین نیاز دارد تا یک نفر با او بازی کند. 

امروزه تعداد مهد کودک ها بسیار افزایش یافته است. زیرا تعداد مادران شاغل نیز در حال رشد می باشد. بسیاری از والدین شاغل قبل کودک خود را به مهد کودک می سپارند. مهد کودک نیز اگر کیفیت لازم را داشته باشد نگهداری از کودک را به نحو احسن انجام خواهد داد. اما آن هم نیاز به زمان دارد. چرا که صبح باید کودک را از خانه به مهد کودک ببرند. عصر نیز کودک از مهد کودک به خانه باز خواهد گشت. بردن و آوردن کودک احتیاج به برنامه ریزی زمانی و مسئولیت است. مهد کودک راس ساعتی خاص تعطیل خواهد شد. پس تمام فعالیت ها باید به گونه ای تنظیم شود تا کودک در ساعت مقرر تحویل گرفته شود.

خوشبختانه مراکز زیادی برای خدمات پرستاری وجود دارند. ارائه پرستار کودک توسط آنها بسیاری از نگرانی های والدین را از بین برده است. پرستار کودک شخصی با سابقه نگهداری از کودک است. او به منزل شما می آید. در مدت زمانی که در خانه حضور ندارید از کودک دلبند شما نگهداری خواهد کرد. دیگر نیازی نیست تا نگران بردن و آوردن کودک از خانه به مهد کودک و از مهد کودک به خانه باشید. زیرا پرستار کودک این مشکل را حل کرده است. همچنین در صورتی که در محل کار، ساعت بیشتری بمانید نگران فرزند خود نیستید. می توانید با پرستار کودک خود هماهنگ کنید. او مدتی بیشتر در کنار فرزند شما می ماند. اما در مهد کودک باید در ساعت خاصی کودک را تحویل می گرفتید.

پرستار کودک

ویژگی های پرستار کودک

برخی از عناوین حرفه ای بخش مراقبت و نگهداری از کودک (babysitter) :

 • رشد و پرورش فرزندانی موفق با بالا بردن روحیه اجتماعی درکودکان
 • پرستاری مراقبت و نگهداری از کودک و نوزاد در منزل(babysitter)
 • شناخت انواع گریه نوزاد وقصه خواندن برای کودکان
 • علائم شایع عفونت ادرار و کلیه در کودکان
 • تشخیص علائم آنفولانزا و زردی در نوزادان و کودکان
 • علل و روش های بهبودی آلرژی یا حساسیت کودکان واختلالات تیروئیدی و گوارشی کودک
 • پرستاری از کودک و نوزاد توسط روانشناسان کودک و کودکیاران در منزل
 • عفونت ادراری در کودکان، علت عفونت کودک
 • چگونگی پوشش کودکان زیر آفتاب
 • زمینه سازهای هوش و استعداد اطفال،ارتباط اعتماد به نفس در رشد کودک
 • درمان شب ادراری کودکان با رفتارهای عاطفی
 • عمده ترین اختلاف بین بیش فعالی و بازیگوشی اطفال و نگرانی والدین
 • نشانه ها و علائم میگرن در کودکان
 • بهترین روش های شروع تغذیه کمکی برای شیرخواران و نوزادان
 • علائم ونشانه ها ی بروز زردی در نوزادان
 • راههای کاهش وزن کودکان چاق
 • نشانه های اختلال استرس در کودکان
 • دلایل اصلی اختلال در رشد نوزادان و کودکان
 • علل و درمان تعریق زیاد کودکان
 • تعیین سطح هوش فرزند
 • روش های مراقبت کودکان از سرماخوردگی
 • شناخت علائم التهاب بینی کودکان
babysitter

مهارت بازی با کودک

کودکان بسیار کنجکاو هستند. آنها دوست دارند با وسایل مختلف بازی کنند. بازی می تواند به هدف سرگرم کردن کودک باشد. به این معنی که ساعتی را تفریح می کند. همچنین بازی هایی به منظور رشد ذهنی کودک وجود دارد. این بازی ها باعث رشد خلاقیت ذهنی کودک می شوند. کودکان در هر سنی که باشند به باری کردن علاقه دارند. اما هر بازی برای کودک مناسب نیست. بازی باید با توجه به سن کودک و جنسیت او انتخاب شود.

پرستار کودک در زمانی که از کودک شما نگهداری می کند با او بازی می کند. او تجربه زیادی در این زمینه دارد. می داند که چه بازی برای سن کودک شما مناسب است. یک پرستار کودک حرفه ای بازی های خلاقانه زیادی را بلد است. با انجام این بازی ها باعث شکوفایی خلاقیت فرزند شما خواهد شد. 

صبر و حوصله

نگهداری از کودک نیاز به صبر و حوصله دارد. کودکان شیرین هستند. آنها سوالات مختلفی می پرسند. چرا که کنجکاو و بازیگوشند. در مدت زمان طولانی شاید پاسخ به سوالات آنها و بسیاری موارد دیگر خسته کننده باشد. در نگهداری از کودک باید صبور باشیم. در غیر این صورت این کار خسته کننده خواهد بود. همچنین کودک نیز در کنار ما لذت نخواهد برد.

یکی از مهم ترین ویژگی های پرستار کودک داشتن صبر و بردباری است. او با حوصله و شاداب است. در پاسخ دادن به سوالات کودک با دقت عمل می کند. اگر این گونه نباشد پس از مدت کوتاهی بسیار پرخاش خواهد کرد. که این باعث ضربه روحی فرزند خواهد شد. البته که پرستار کودک در توجه به فرزند نباید زیاده روی کند. اما بهتر است نکته سنج و دقیق باشد. با دقت به صحبت های کودک گوش دهد. به سوالات او پاسخ مناسب با سن او را بدهد. در واقع نکات تربیتی را باید بداند و به آن عمل کند.

پرستار کودک

تغذیه مناسب

کودکان احتیاج دارند تا خوب غذا بخورند. زیرا جنب و جوش زیادی دارند. اگر کودک به اندازه کافی غذا نخورد ضعیف می شود. همچنین ممکن است در روند رشد او تاثیر منفی بگذارد. پرستار کودک به خوبی با این مسائل آشنا است. او می داند چه ساعتی به کودک غذا بدهد. البته که غذا ممکن است توسط مادر پخته شده باشد. اما پرستار کودک نیز می تواند برای کودک غذا بپزد. نحوه غذا دادن به کودک بسیار مهم و ظریف است. گاهی به دلیل شیطنت به سختی می توان به کودک غذا داد.  اما یک پرستار کودک با تجربه ای که دارد می تواند کودک را کنترل کند.

بسیاری کودکان نیز بهانه گیر هستند. برخی از مواد غذایی را دوست دارند و به خوبی می خورند. اما از خوردن برخی مواد غذایی اجتناب می کنند. این مواد غذایی ممکن است جزو اصلی ترین خوراکی ها باشد و نخوردن آنها رشد کودک را دچار مشکل کند. یک پرستار کودک باید بتواند در کودک تمایل به خوردن همه غذاها را ایجاد نماید. او می تواند کودک را با یک بازی تشویق به خوردن نماید.

راهکارهای تربیتی

یکی از مهم ترین مسائلی که یک پرستار کودک باید بداند نکات و ترفندهای تربیتی است. یکی از پیچیده ترین مسائل در مورد کودکان تربیت آنها می باشد. هر پدر و مادری نگران تربیت فرزند خود است. طبیعی است که تنها نگهداری از کودکان دغدغه والدین نیست. بلکه آنها نگران تربیت فرزند خود نیز هستند. بهترین انتخاب برای یک پرستار کودک خوب برای فرزند شما پرستار کودک آشنا به این مسائل است. یک پرستار کودک که در این زمینه ها تحصیل کرده است می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. البته که تجربه نیز بسیار تاثیر گذار نباشد. برای انتخاب پرستار کودک روی مدرک تحصیلی او تمرکز نکنید. تجربه نیز مهم می باشد. خودتان دیده اید و تجربه کرده اید که پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها و یا پدر و مادر خودتان چقدر که در زمینه نگهداری از کودک تجربه دارند تا چه اندازه به مسائل تربیتی آشنا هستند. این مورد در مورد پرستار کودک نیز صدق می کند. یک پرستار کودک با تجربه که از تا کنون از کودکان زیادی نگهداری کرده است می تواند با ترفندهای تربیتی زیادی آشنا باشد.

شناخت نیازهای روانی کودک

نیاز سنجی کودکان و پی بردن به نیاز آنها امری پیچیده و بسیار طریف می باشد. پرستار کودک باید بتواند این نیازها را به خوبی تشخیص دهد. کودکان بسیاری از نیازهای خود را به صورت مستقیم به شما نخواهند گفت. بلکه ممکن است با برخی رفتارها آنها را آشکار سازند. به طور مثال کودکی که نیاز به دوست دارد و همیشه تنهاست ممکن است با پافشاری کردن برای رفتن به خانه کسی ابراز نیاز کند. پس از عدم توجه نیز گوشه نشین خواهد شد. برخی کودکان نیز با گریه کردن و بدخلقی نیازهای روانی خود را نشان می دهند. یک پرستار کودک خوب باید بتواند نشانه های رفتاری کودکان را به خوبی تفسیر نماید.

شماره های تماس :

66564223 – 66923937

66564451 – 66435907

22610455 – 88309329

33305601 – 33305727

44616422 – 77517603

44616409 – 44616422

 

انتقادات و پیشنهادات :

66597636

 

فکس :

66943936

 

پاسخگویی شبانه روزی :

09125833546  –  09122482045

 

مسئول فنی :

0902-1233211

 

نشانی :

تهران، بلوار کشاورز، خیابان جمالزاده شمالی، پلاک 305، طبقه دوم، واحد 14

 

ایمیل :

etavanbakhshco@gmail.com

 

اینستاگرام :

tananbakhshco

 

تلگرام :

tavanbakhshnegin@