موسسات ارائه خدمات پرستاری در منزل با هدف ایجاد آسایش بیشتر و خدمات رسانی به بیماران، سالمندان، کودکان و خانواده های آنها ایجاد شدند.

امروزه به دلیل مشغله افراد جهت نگهداری از کودکان، سالمندان و یا بیماران خود اقبال عمومی برای استفاده از خدمات پرستاری در منزل روز به روز در حال افزایش است.

موسسه پرستاری توانبخش با سالها سابقه درخشان در امور پرستاری از سالمندان، کودکان و بیماران در منازل و بیمارستانها آماده ارائه کلیه خدمات پرستاری در منزل به شما عزیزان می باشد.

در این مقاله به شناخت انواع این خدمات می پردازیم و بیشتر با این موسسه آشنا می شویم پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله اکسیژن تراپی با نازال و ماسک در منزل را از دست ندهید. 

خدمات پرستاری در منزل - سالمند

انواع خدمات پرستاری در منزل

– خدمات پرستاری:

این خدمات مخصوص افراد بیمار است و انجام اموری نظیر انواع پانسمان، تزریقات، شستشوی زخمها، خدمات سونداژ یا گاواژ، کنترل علائم حیاتی بطور مرتب و … شامل می شود.

– خدمات مراقبتی:

این نوع خدمت شامل خدمت به سالمندان، خدمت به کودکان و خدمت به بیماران است. این خدمات شامل نظافت منزل، آشپزی کردن، غذا دادن به افراد تحت مراقبت، دادن دارو، نظافت شخصی، شستن لباسها، سرگرم کردن و هم صحبتی، انجام خریدهای منزل و … می شود.

– خدمات همراه و همدم :

اعزام مراقب و همراه برای سالمندان بیمار یا سالم که به تنهایی زندگی می کنند و نیاز به یک هم صحبت دارند که تنها نباشند و در امور منزل نیز به آنها کمک کند.

– خدمات همراه و مراقب بیمار در بیمارستان:

این خدمت شامل بیمارانی می شود که در بیمارستان بستری هستند و کسی را ندارند که همراه بیمار در بیمارستان باشد و بصورت شبانه روزی از آنها در بیمارستان مراقبت کند.

– خدمات توانبخشی:

این خدمت برای افرادی است که مشکلات حرکتی دارند که در اثر جراحی ارتوپدی، سکته مغزی، ضایعه نخاعی، کم شنوایی، سوختگی و یا عدم تعادل بوجود آمده است.

– خدمات آموزشی:

از دیگر خدماتی است که موسسات ارائه خدمات پرستاری به افرادی که به آن نیاز دارند می دهند. پرستار اعزام شده به منزل می تواند آموزشهای مراقبت از نوزاد به مادران جوان، آموزش های بهداشتی و مراقبتی لازم در دوران بارداری، آموزش داشتن تغذیه و سبک زندگی سالم، مقابله با بیماریهای واگیردار، آموزش رعایت بهداشت در موارد مختلف و … را به افراد خانواده بدهد.

پیشنهاد می کنیم مقاله انجام تست قند خون توسط پرستار در منزل را مطالعه نمایید. 

خدمات پرستاری در منزل - بیمار

مزایای استفاده از خدمات پرستاری در منزل

 1. مقرون به صرفه بودن این روش نسبت به سایر روشها
 2. گذراندن مراحل درمانی برای بیمار در منزل به جای بستری شدن در بیمارستان و تحمل فضای بیمارستان
 3. ایمنی از ابتلا شدن به بیماریهای واگیرداری که در مراکز بهداشتی و درمانی ممکن است وجود داشته باشد
 4. کمک و حمایت از افراد خانواده در مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در خانواده
 5. اشغال نشدن بی مورد تخت های بیمارستانی خصوصا در دوره شیوع کرونا که با کمبود تخت در بیمارستانها مواجه هستیم.
 6. ایجاد روحیه بهتر در بیمار و تسریع روند درمان او به دلیل حضور در محیط گرم خانواده

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه روزی به شما عزیزان تقدیم نماید.

ویزیت پزشک در منزل خدمتی است برای بیمارانی که توانایی مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستان را به دلایلی نظیرکهولت سن، بیماریهای حاد، محدودیت های حرکتی و جسمانی ندارند و خانواده آنها ترجیح می دهند پزشک برای ویزیت آنها به منزلشان مراجعه نماید.

موسسه پرستاری توانبخش با در اختیار داشتن پرسنل مجرب و متخصص آمادگی ارائه خدمات پرستاری و ویزیت پزشک در منزل را به شما عزیزان ارائه می دهد. در این مقاله نیز بیشتر با این خدمت آشنا خواهیم شد پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

انواع خدمات ویزیت پزشک در منزل

 1. معاینه بیمار شامل کنترل علائم حیاتی مثل نبض، فشار خون، تنفس، درجه حرارت بدن و کنترل سطح هوشیاری
 2. فیزیوتراپی
 3. سرم تراپی ها و تزریقات
 4. انجام اکو قلب و نوار قلب در منزل
 5. رسیدگی به زخم ها و انجام انواع پانسمان
 6. سونوگرافی و رادیولوژی
 7. نمونه گیری آزمایش، تشخیص و تجویز دارو

پیشنهاد می کنیم مقاله تعویض پانسمان در منزل و 6 مرحله انجام آن  را مطالعه نمایید. 

ویزیت پزشک در منزل - سالمند

ویزیت پزشک در منزل

برای انجام ویزیت پزشک متخصص باید تجربه و دانش لازم را داشته باشد و تجهیزات قابل حمل پزشکی را با خود داشته باشد و مهارتهایی در زمینه روانشناسی برای ایجاد یک ارتباط موثر با بیمار را داشته باشد.

پزشکان (عمومی، متخصص و فوق تخصص) موسسه پرستاری توانبخش بعد از اعلام مرکز با بیمار یا خانواده اش تماس می گیرند و شرح حال بیمار گرفته می شود و در اسرع وقت پزشک خود را برای ویزیت به منزل بیمار میرساند و معاینات و اقدامات درمانی لازم را انجام می دهد.

پزشک به دلیل اینکه شرح حال کاملی از بیمار یا خانواده اش در مورد بیماری دریافت کرده است تجهیزات لازم برای آن بیماری را با خود همراه دارد تا اگر نیاز به اقداماتی شد آمادگی لازم را داشته باشد تا در کوتاه ترین زمان بتواند کمک موثری به بیمار نماید.

در دوره شیوع کرونا به سر می بریم و می دانیم که فردی که به کرونا مبتلا شده است بهتر است در منزل بماند و قرنطینه شود و از تماس با افراد خانواده یا محیط بیرون خودداری نماید.

بهترین راه برای استفاده از خدمات پزشکی در این گونه موارد ویزیت پزشک در منزل است که پزشک با حضور در منزل بیمار و معاینه او داروهای لازم را برای او تجویز می نماید.

اگر بیمار کرونایی در منزل دارید که اوضاع وخیمی هم دارد می توانید از خدمات پزشکی موسسه توانبخش بصورت ویزیت پزشک در منزل استفاده نمایید.

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله کنترل علائم حیاتی بیمار در منزل را از دست ندهید.

ویزیت پزشک در منزل - کودکان

برخی بیماران به دلایلی مجبور به استراحت مطلق در منزل هستند که حتی استفاده از حمام و دستشویی به صورت سرپایی برای آنها منع می شود.

برخی خانم های باردار که بارداری های پرخطر دارند و از طرف پزشک متخصص زنان از هر گونه تحرک منع می شوند برای اقدامات پزشکی بارداری خود، انجام آزمایش، سونوگرافی و … چه باید بکنند؟ این گونه افراد چه طور می توانند برای بیماری خود به پزشک مراجعه نمایند؟

در اینجا خدمات پزشکی بصورت ویزیت پزشک در منزل به کمک این افراد می آید و پزشک با حضور در منزل انجام کلیه خدمات پزشکی را با تجهیزات مخصوص و قابل حمل انجام می دهد.

موسسه توانبخش با داشتن پزشکان متخصص و متبحر در زمینه های گوناگون پزشکی آماده اعزام پزشک به منازل می باشد کافیست با این مرکز تماس بگیرید.

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه روزی به شما عزیزان تقدیم نماید.

اعزام پرستار در منزل و بیمارستان مناسب برخی خانواده ها است که افراد سالمند یا بیماری در منزل یا بیمارستان دارند و خود به دلیل مشغله و یا دلایل دیگر قادر به مراقبت و پرستاری از آنها نیستند. در این گونه موارد موسسه پرستاری توانبخش می تواند یاریگر آنها باشد.

در این مقاله به موضوع اعزام پرستار در منزل و بیمارستان خواهیم پرداخت و شما را با این موسسه بیشتر آشنا خواهیم کرد پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

پرستار در منزل کیست؟

پرستار در منزل کسی است که با خدمات پرستاری و پزشکی آشنایی دارد و بصورت روزانه، ساعتی یا شبانه روزی در ازای دریافت حقوق مشخص و توافق شده مراقبت و پرستاری از بیمار یا سالمند را در منزل یا بیمارستان به عهده می گیرد.

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله کنترل علائم حیاتی بیمار در منزل را از دست ندهید.

اعزام پرستار در منزل و بیمارستان - سالمند

اعزام پرستار برای چه مواردی است؟

– مراقب و همراه بیمار در بیمارستان و یا سفر

– پرستار و مراقب بیمار در منزل

– پرستار سالمند

– پرستار کودک و نوزاد

خدمات اعزام پرستار در منزل و بیمارستان شامل چه مواردی است؟

خدمات پرستاری در منزل:

– رسیدگی به امور نظافتی، استحمام و کمک به بیمار جهت استفاده از سرویس بهداشتی

– انجام پانسمان و تزریقات

– انجام ماساژ و فیزیوتراپی

– برنامه ریزی تغذیه ای و دارویی بیمار

– کمک به بهتر پیش رفتن روند درمانی

خدمات پرستاری در بیمارستان و سفر:

– مراقبت هنگام شب در بیمارستان

– همراهی و هم صحبتی با بیمار

– کمک به استحمام، استفاده از دستشویی و نظافت بیمار

– یادآوری به بیمار جهت مصرف داروها

– توانایی جابجا کردن بیمار و رانندگی در صورت نیاز

– آشنایی به مسیر و مقصد تعیین شده (در هنگام سفر)

پیشنهاد می کنیم مقاله تعویض پانسمان در منزل و 6 مرحله انجام آن  را مطالعه نمایید. 

اعزام پرستار در منزل و بیمارستان - خانه

مواردی که در هنگام انتخاب پرستار برای بیمار باید مورد توجه قرار گیرد:

1- جنسیت: حتی الامکان پرستاری که استخدام می کنید همجنس بیمار باشد زیرا معمولا افراد با همجنسان خود راحت تر هستند و ارتباط بهتری برقرار می کنند.

2- سن: پرستار باید از نظر سنی نه خیلی کم سن و بی تجربه و نه خیلی مسن باشد که از پس انجام برخی کارها و مراقبت ها برنیاید.

3- مهارت و تجربه: پرستار باید از نظر مهارت های پرستاری و برخی تجارب پزشکی تخصص های لازم را داشته باشد زیرا نگهداری از برخی بیماران خیلی حساس است و کوچک ترین اشتباه ممکن است منجر به مرگ یا آسیب جدی به بیمار شود.

4- صبور بودن : معمولا فرد بیمار به دلیل ناراحتی و درد ناشی از بیماری کج خلقی های خاص خودش را دارد و ممکن است موجبات خستگی و کلافگی پرستار را فراهم آورد. صبور بودن یکی از خصوصیات اخلاقی لازم برای این شغل است.

5- مهربانی : افرادی در این شغل موفق تر هستند که مهربانی با هم نوع را داشته باشند و نگاهی از روی همدلی و مهربانی به بیمار داشته باشند و بداخلاقی های او را تحمل کنند.

6- سلامت جسمی و روانی: پرستار بیمار باید از نظر جسمی و روانی سلامت لازم را داشته باشد زیرا اگر خود پرستار از نظر جسمی یا روانی مشکل داشته باشد نمی تواند به بیمار کمک شایسته ای نماید.

7- انجام توافقات: توافقات مالی و سایر توافقات باید قبل از شروع به کار با پرستار انجام شود تا در حین یا اتمام کار مشکلی از این بابت پیش نیاید.

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه روزی به شما عزیزان تقدیم نماید.

تنقیه از نظر لغوی به معنی پاکیزه کردن، لایروبی راه آب و قنات است و در علم پزشکی تنقیه یا انما (enema) به تزریق آب یا مایعات به رکتوم (انتهای روده بزرگ) می گویند.

انجام انما یا تنقیه برای این است که فضولات باقیمانده در روده تخلیه کامل شود. دلایلی برای انجام انما یا تنقیه وجود دارد که از جمله آن می توان به رفع یبوست، انجام اعمال جراحی، غربالگری سرطان، کولونوسکوپی، تجویز داروها، سیگموئیدوسکوپی و انجام برخی معاینات پزشکی اشاره کرد.

به دلیل اینکه یبوست های طولانی منجر به فشار به انتهای روده بزرگ و بروز بیماریهای مقعدی مثل شقاق و هموروئید می شود لازم است در صورت بروز آن اقدام به انجام انما نمود.

برخی افراد سالمند ناتوان و یا بیمارانی که مجبورند مدتهای طولانی در بستر باشند و یا استراحت مطلق هستند بدلیل عدم تحرک دچار یبوست های طولانی و آزاردهنده می شوند.

انجام انما یا تنقیه برای این افراد بسیار ضروری است. اگر در منزل سالمند یا بیماری دارید که نیاز به این عمل دارد و خود به دلایلی از انجام آن معذور هستید می توانید از موسسه پرستاری توانبخش درخواست پرستار در منزل نمایید تا پرستاران حرفه ای این موسسه برای رفع این مشکل به شما کمک کنند.

در این مقاله سعی داریم به این موضوع بپردازیم پس تا پایان همراه ما باشید.

انجام انما یا تنقیه چیست؟

انما راهی برای تخلیه مدفوع از روده و شستشوی کولون و رکتوم است. از این روش آب درمانی معمولا برای رفع یبوست های شدید استفاده میشود.

انجام انما یا تنقیه را می توان در منزل انجام داد البته باید طبق دستورالعمل پزشک و با دقت این کار انجام شود تا موجب آسیب به ناحیه مقعد نشود.

همچنین برای برخی بیماران که در سطح هوشیاری پایین به سر می برند یا قادر به تحرک نیستند مانند افرادی که دچار ضایعه نخاعی هستند بدلیل وجود یبوست در آنها گاها مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشنهاد می کنیم مقاله کشیدن بخیه در منزل را مطالعه نمایید.

انجام انما یا تنقیه - یبوست

انواع انما (تنقیه)

– پاک سازی: هدف از آن تخلیه روده بزرگ بصورت کامل است و برای برخی معاینات پزشکی و کولونوسکوپی حتما باید انجام شود. انجام این نوع از تنقیه مشکلات یبوست، کمردرد و سردرد و خستگی را نیز تسکین می دهد.

– احتباسی: در این نوع هم روده تحریک می شود ولی محلول موردنظر 15 دقیقه یا بیشتر در بدن حبس می شود و چون دارای روغن است عبور مدفوع را سهولت می بخشد.

کیت انما چه اجزایی دارد؟

کیت انما معمولا یک محفظه نگهدارنده دارد که میتواند کیسه ای یا به اشکال دیگری باشد. این محفظه برای نگهداشتن مایع که می تواند مواد ملین، روغن و یا محلول آب نمک باشد است و به یک نازل یا لوله متصل می باشد.

فایده های انجام تنقیه

 1. درمان یبوست و خالی شدن روده بزرگ
 2. خارج کردن مواد سمی بدن
 3. کاهش وزن
 4. بهبود دستگاه ایمنی
 5. بالا رفتن سطح انرژی بدن
 6. بهبود سلامتی پوست
 7. بهبود فشار خون

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله کنترل علائم حیاتی بیمار در منزل را از دست ندهید.

انجام انما یا تنقیه - کولونوسکوپی

عوارض جانبی تنقیه

– بر هم خوردن تعادل طبیعی بدن:

در روده بزرگ باکتریهایی وجود دارند که بطور طبیعی برای بدن مفید هستند و انجام تنقیه تعادل آنها را به هم می زند و همین طور الکترولیت های بدن را خارج می کند.

همین طور استفاده از نمک حمام، سدیم فسفات، نمک اپسوم، منیزیم سولفات در مواردی موجب بر هم خوردن تعادل طبیعی بدن و حتی مرگ فرد شده است.

– آسیب زدن محلولهای تنقیه به روده بزرگ:

برخی محلولها که در انجام تنقیه از آنها استفاده می شود ماهیت اسیدی دارند و می توانند به بافت روده آسیب بزنند و موجب التهاب، عفونت و گاها مرگ فرد شوند. پس این عمل را نباید خودسرانه در منزل انجام داد.

– خطر آسیب رساندن به روده و یا عفونت در اثر لوازم آلوده یا استفاده ناصحیح:

در برخی موارد دیده شده که استفاده نادرست از وسایل تنقیه موجب سوراخ شدن روده گردیده است پس علاوه بر استریل بودن ابزار این کار باید روش صحیح استفاده از آن را نیز دانست.

مواردی که می توان جایگزین تنقیه کرد کدامند؟

 • نوشیدن آب به اندازه کافی
 • خوردن غذاهای حاوی فیبر مثل سبزیجات، میوه جات، خشکبار، غلات کامل، آجیل و دانه های خوراکی
 • قهوه کافئین دار موجب تحریک دفع مدفوع در بدن می شود پس نوشیدن آن توصیه می شود.
 • مصرف دارو های ملین مثل منیزیم
 • انجام دادن ورزش هایی مثل دویدن، پیاده روی، ایروبیک و دوچرخه سواری

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه روزی به شما عزیزان تقدیم نماید.

ناتوانی در کنترل ادرار و بی اختیاری ادرار از مشکلاتی است که برخی افراد خصوصا در سنین بالا دچار آن می شوند. استفاده از سوندهای داخلی اغلب دست و پاگیر است و همین امر باعث شد که در برخی مواقع گذاشتن کاندوم شیت (سوند کاندومی) جایگزین سوندهای داخلی شود.

سوند اکسترنال یا کاندوم شیت یک نوع سوند ادراری است که برای افرادی که دچار بی اختیاری ادرار هستند استفاده می شود. برخی سالمندان یا بیماران در منزل هستند که نیاز به کاندوم شیت دارند ولی خود قادر به انجام آن نیستند.

موسسه پرستاری توانبخش با اعزام پرستاران حرفه ای در امور سالمندان و بیماران به منازل کلیه امور مربوط به سالمندان و بیماران از جمله گذاشتن کاندوم شیت را برای آنها انجام می دهند و سایر امور نظافتی مربوط به بیمار و سالمند را با تبحر و تخصص لازم انجام می دهند.

پیشنهاد می کنیم مقاله کشیدن بخیه در منزل را مطالعه نمایید.

گذاشتن کاندوم شیت - در منزل

کاندوم شیت چیست؟

کاندوم شیت یا همان سوند اکسترنال یک نوع سوند ادراری است که بصورت خارجی استفاده می شود و تنها برای مصرف آقایانی است که کنترل ادرار خود را به دلایلی از جمله بیماری از دست داده اند.

کاندوم شیت از جنس لاتکس است که شبیه کاندوم معمولی بوده و روی آلت کشیده می شود با این تفاوت که دارای چسبی است که بعد از قرار گرفتن روی عضو بوسیله چسبها ثابت می شود.

انتهای لوله که به کاندوم متصل است به کیسه ادراری متصل می شود و ادرار درون آن ذخیره می شود.

گذاشتن کاندوم شیت چه مزایایی برای بیماران دارد؟

 1. طریقه استفاده آسانی دارد که حتی خود بیمار هم می تواند آن را نصب کند.
 2. محدودیت حرکت ایجاد نمی کند و آزادی عمل بیشتری برای بیمار ایجاد می کند.
 3. این روش برخلاف روش سوند داخلی دردی برای بیمار به همراه ندارد.
 4. سوندهای داخلی ممکن است عفونت هایی برای بیمار ایجاد کنند ولی عفونت در کاندوم شیت خیلی کم ممکن است اتفاق بیفتد چون با داخل مجاری ادراری در تماس مستقیم نمی باشد.
 5. تجهیزات کاندوم شیت کم حجم، نرم و سبک است و فضای کمی را نسبت به سوندهای داخلی می گیرد.
 6. ادرار در این روش برخلاف سوند داخلی به داخل بدن برگشت داده نمی شود و همین امر احتمال عفونت را به حداقل می رساند.
 7. جنس کاندوم شیت از لاتکس است که هیچگونه مواد حساسیت زایی در آن وجود ندارد.

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله کنترل علائم حیاتی بیمار در منزل را از دست ندهید . 

گذاشتن کاندوم شیت - بیمار

گذاشتن کاندوم شیت برای چه کسانی بهتر است؟

 1. افرادی که دچار آلزایمر و زوال عقل شده اند و بی اختیاری ادرار دارند.
 2. افرادی که در ترک اعتیاد به سر می برند و ممکن است دچار بی اختیاری در ادرار شوند.
 3. افرادی که به دلیل ناتوانی جسمانی (مثل جانبازان و افراد قطع نخاعی) محدودیت حرکتی دارند و استفاده از دستشویی برای آنها دشوار است.
 4. افرادی که دچار بیماری هایی هستند که پرکاری مثانه در آنها ایجاد شده و بی اختیاری شدید ادراری دارند.
 5. افرادی که میزان دفع ادرار در آن ها برای تعیین مقدار دارو بوسیله پزشک لازم است اندازه گیری شود.
 6. افرادی که به دلیل عفونت دستگاه تناسلی که بر اثر استفاده از سوند داخلی ایجاد شده مجبور به استفاده از کاندوم شیت هستند.

نکات مهم هنگام گذاشتن کاندوم شیت

– باید سایز درست کاندوم شیت انتخاب شود زیرا این کاندومها در سه سایز لارج (35)، مدیوم (30) و اسمال (25) هستند. کاندوم شیت باید نه شل باشد و نه تنگ باشد که ایجاد مشکل نماید.

– رعایت بهداشت فردی در این گونه مواقع خیلی بیشتر اهمیت دارد. کیسه ادرار و کاندوم شیت باید همه روزه تعویض شوند.

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه روزی به شما عزیزان تقدیم نماید.

ساکشن روشی برای تمیز کردن ترشحات با استفاده از سایزی مناسب از کاتتر ساکشن و فشار منفی است. هدف از اجرای ساکشن دهانی سلامت دهان بیمار و حفظ رطوبت و یا برداشتن ترشحات استفراغی و خون در موقعیتی اورژانسی می باشد.

اکسیژن تراپی با ساکشن تراشه یکی از روشهای درمانی می باشد که برای افرادی استفاده می شود که نمی توانند از سرفه کردن برای خروج ترشحات ریه کمک بگیرند.

بیمار ممکن است دچار کاهش سطح هوشیاری باشد یا بدلیل ضعف عضلات تنفسی قادر به انجام سرفه نیست. با انجام این عمل ترشحات از راه هوایی خارج می شود و اکسیژن می تواند به راحتی به ریه ها برسد.

در این مقاله بیشتر با اکسیژن تراپی با ساکشن تراشه آشنا می شویم. موسسه پرستاری توانبخش آماده ارائه خدمات پرستاری در منزل برای بیماران شما در انواع زمینه ها از جمله اکسیژن تراپی با ساکشن تراشه می باشد. کافیست با این موسسه تماس حاصل نمایید.

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله کنترل علائم حیاتی بیمار در منزل را از دست ندهید . 

اکسیژن تراپی با ساکشن تراشه - سالمند

ساکشن تراشه چیست؟

دستگاهی که بوسیله پمپ مکش و با ایجاد کردن خلاء سبب ایجاد فشار منفی می شود و مایعات و هوا را به داخل خود می کشد. از این دستگاه برای جمع آوری ترشحات ریه (تراشه) و خونابه استفاده می شود.

انواع ساکشن :

 • ساکشن نای (تراکیال)
 • ساکشن تراشه (اندوتراکیال)
 • ساکشن دهانی حلقی (اروفارنزیال)

وسایل مورد نیاز برای ساکشن

 1. سرنگ 5 تا 10 سی سی حاوی سرم شست و شو (نرمال سالین استریل)
 2. لوله رابط ساکشن
 3. آمبوبگ
 4. کپسول اکسیژن
 5. ماسک و عینک محافظ
 6. گاز استریل
 7. دستکش استریل
 8. دستگاه ساکشن
 9. سر ساکشن (رنگ سفید ترجیحا)

پیشنهاد می کنیم مقاله کشیدن بخیه در منزل را مطالعه نمایید.

اکسیژن تراپی با ساکشن تراشه - بیمارستان

نکات مهم در هنگام انجام اکسیژن تراپی با ساکشن تراشه

– آماده کردن وسایل مورد نیاز و محیط جهت انجام ساکشن

– استفاده از فیزیوتراپی قفسه سینه و دستگاه بخور قبل از انجام ساکشن خیلی مفید است زیرا باعث می شود ترشحات نرم و رقیق شده و در هنگام ساکشن راحت خارج شوند.

– توضیح دلیل انجام ساکشن به بیمار و درخواست همکاری از او که در هنگام ساکشن احساس ناراحتی را تحمل کند.

– شستن دستها با آب و صابون و همین طور استفاده از ماسک ضروری است.

– اکسیژن را باید روی 10 لیتر تنظیم کرد و حدود 3 تا 5 دقیقه اکسیژن با غلظت بالا به بیمار داد که باعث میشود هنگام ساکشن کمبود اکسیژن برای بیمار ایجاد نشود.

– دستگاه ساکشن روی دور متوسط باشد و فشار آن نباید بیشتر از 120 میلیمتر جیوه باشد

– بیمار باید در وضعیت نیمه نشسته باشد.

– تا جایی که امکان دارد از کاتترهای کوچک تر استفاده شود.

– ضخامت کاتتر از نصف قطر داخلی راه هوایی بزرگسالان نباید بیشتر باشد.

این مراحلی که گفته شد نیاز به تبحر و دستگاه مخصوصی دارد که معمولا در دسترس همه نیست لذا برای انجام اکسیژن تراپی با ساکشن تراشه می توانید با موسسه پرستاری توانبخش تماس گرفته و درخواست پرستار در منزل نمایید.

پرستاران حرفه ای این مجموعه تبحر لازم در این زمینه را دارند و شما را در انجام آن یاری خواهند کرد.

چه زمانی انجام ساکشن نیاز است؟

– نیاز به بازنگهداشتن راه هوایی از طریق راه هوایی مصنوعی برای انجام تنفس موثر

– نیاز به خروج ترشحات ریوی

– عدم توانایی سرفه های موثر از طرف بیمار

– نیاز به نمونه گیری برای شناسایی و پیگیری پنومونی یا دیگر عفونتهای ریه

– دیسترس حاد تنفسی

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه روزی به شما عزیزان تقدیم نماید.

اکسیژن تراپی به معنی استفاده درمانی از اکسیژن جهت کمک به افرادی است که درگیر کمبود اکسیژن هستند و باید سطح اکسیژن آنها در سطحی معین نگهداری شود.

در این مقاله می خواهیم در مورد اکسیژن تراپی با نازال و ماسک صحبت کنیم پس تا پایان مطلب با ما همراه شوید.

عواملی که موجب نیاز فرد به اکسیژن تراپی با نازال و ماسک می شود

 1. کاهش حجم ریه
 2. عفونتها
 3. ناتوانی در نفس کشیدن عمیق به علت خستگی، درد یا تنگی نفس
 4. آسیب بلندمدت در اثر بیماری مزمن تنفسی آمفیزم بوجود می آید
 5. ناتوانی در منبسط کردن سینه و ریه بعلت ضعف عضلات آن ناحیه یا بعلت درد
 6. خلط که باعث مسدود شدن مسیرهای هوایی شده است
 7. لوله بینی
 8. ماسک صورت که کیسه نگه دارنده دارد
 9. ماسک معمولی صورت

پیشنهاد می کنیم مقاله کشیدن بخیه در منزل را مطالعه نمایید.

اکسیژن تراپی با نازال و ماسک - در منزل

نازال چیست؟

نازال از تجهیزات کمک تنفسی می باشد که کارایی شبیه ماسک دارد. کاربرد آن برای بیمارانیست که اختیار تنفس خود را ندارند یا به اکسیژن مکمل نیاز دارند.

از پلاستیک نرم ساخته شده و برای استفاده در مجاری بینی درست شده است. وقتی اکسیژن مورد نیاز بیشتر از 10 لیتر در دقیقه نباشد می شود از نازال ها بجای ماسک استفاده کرد.

علائم کاهش سطح اکسیژن خون

– تنفس پشت سرهم و سریع
– تغییر رنگ پوست
– تنگی نفس
– گیج شدن
– عرق بدون دلیل
– خس خس ناحیه سینه و سرفه کردن

مزایای اکسیژن تراپی

– افزایش توانایی تنفس و دریافت اکسیژن بیشتر توسط بیمار
– کاهش میزان و شدت تنگی نفس در بیمار
– بهبود سبک زندگی فرد

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله کنترل علائم حیاتی بیمار در منزل را از دست ندهید . 

اکسیژن تراپی با نازال و ماسک - ماسک

چه افرادی باید از اکسیژن تراپی با نازال و ماسک بصورت طولانی مدت استفاده کنند؟

– افرادی که به آسم مبتلا هستند
– افرادی که برونشیت مزمن دارند
– افراد مبتلا به آمفیزم
– بیماران دچار نارسایی احتقانی قلب
– افرادی که سرطان ریه دارند
– افراد دارای بیماری ریوی مربوط به شغلی خاص
– افراد دارای فیبروز سیستیک

انواع ماسکهای اکسیژن

– ماسکهای اکسیژن ساده : این ماسکها برای جریان کم اکسیژن بین 40 تا 60 درصد مناسب است.

– ماسکهای مخزنی: این نوع ماسک دارای یک کیسه مخزنی متصل جهت جمع آوری اکسیژن و دی اکسید کربن اضافه است. از این نوع برای جریان اکسیژن زیاد یعنی تا 50 لیتر در دقیقه استفاده میشود.

– ماسکهای ونتوری : این نوع برای سرعت و غلظت بالای اکسیژن درست شده اند و دارای یک شیر کنترل جهت مخلوط شدن هوا با اکسیژن است.

– ماسک اکسیژن نبولایزر: بیمارانی که مشکل حمله آسم دارند و سریعا نیاز به دارو دارند در این ماسکها یک محلولی از داروی آسم با هوا یا اکسیژن مخلوط میشود و بیمار آن را استنشاق میکند.

– ماسک اکسیژن بدون بازتنفس مجدد: این ماسک برای بیمار تنفسی حاد و افرادی که اکسیژن درمانی نیاز دارند طراحی شده است و با قرار گیری در منحنی بینی از ورود اکسیژن به چشم بیمار جلوگیری می کند.

مقاله پیشنهادی: انجام تست قند خون توسط پرستار در منزل

اکسیژن تراپی با نازال و ماسک - نازال

نقش مراقبتی پرستار در منزل برای بیماران تنفسی و سالمندان:

 1. پرستار هرگز در نزدیک مخزن اکسیژن اقدام به کشیدن سیگار نکند.
 2. مخزن باید بصورت قائم قرار داده شود و فاصله 5 فوتی با آن رعایت شود.
 3. از محصولات قابل اشتعال نظیر نفت، گریس، روغن و … در نزدیکی مخزن اکسیژن استفاده نشود.
 4. همواره کپسول اطفای حریق در دسترس باشد.
 5. شرکت برق را باید از وجود مخزن اکسیژن در منزل برای اولویت دهی مطلع کرد.

برخی افراد به دلیل مشغله یا ناتوانی در مراقبت از سالمندان و بیماران خود نیاز به پرستار در منزل پیدا می کنند. مراقبت از بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند بسیار دشوارتر نیز می باشد زیرا در صورت عدم اکسیژن رسانی به موقع امکان دارد به بهای از دست رفتن زندگی بیمار تمام شود.

پس وجود پرستار منزل که متخصص در امور اکسیژن تراپی با نازال و ماسک باشد بسیار حیاتی است. موسسه پرستاری توانبخش در این زمینه می تواند به شما کمک کند.

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه روزی به شما عزیزان تقدیم نماید .

قند خون یا دیابت بیماری رایج این روزگار است. میزان قند خون در بیماران دیابتی بیشتر از حد طبیعی است. تست قند خون راه مناسبی است که بفهمیم به این بیماری دچار هستیم یا نه؟ و یا اگر به این بیماری دچار هستیم بتوانیم آن را کنترل نماییم.

تست قند خون مقدار گلوکز خون را اندازه می گیرد. تغییرات حاد و شدید قند خون چه افزایش یا کاهش می تواند باعث مشکلاتی نظیر اغما، آسیب مغزی و حتی مرگ شود.

در این مقاله سعی داریم بیشتر با بیماری دیابت و تست آن آشنا شویم پس با ما همراه باشید.

انواع دیابت

– دیابت نوع یک
– دیابت نوع دو
– پیش دیابت
– دیابت بارداری

انواع تست قند خون

– تست قند خون ناشتا (FBS)
– آزمایش چالش گلوکز (GCT)
– تست قند خون تصادفی
– تست قند خون دو ساعته (2hpp)
– آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1C)
– آزمایش تحمل گلوکز خوراکی (OGTT)

پیشنهاد می کنیم مقاله کشیدن بخیه در منزل را مطالعه نمایید. 

تست قند خون - در منزل

نکات قبل از تست قند خون

– ناشتا بودن در این تست بسیار مهم است. دیر یا زودتر دادن آزمایش موجب خطا در تست قند خون می شود.

– در زمان ناشتایی مسواک زدن ایرادی ندارد و می توان در صورت تشنگی آب هم نوشید.

– شام شب قبل از تست قند خون بهتر است سبک باشد و زود میل شود و از مصرف بی رویه کربوهیدرات در این وعده خودداری شود زیرا نتیجه آزمایش را دچار خطا و اشتباه می کند.

– در هنگام ناشتایی نباید سیگار کشید و یا چای، قهوه و آب میوه مصرف کرد.

علائم قند خون بالا

– ادرار مکرر
– افزایش اشتها
– حواس پرتی
– کسالت و خستگی
– تاری دید
– قرمزی، گرمی و خشکی پوست
– تشنگی

علائم قند خون پایین

– گرسنگی
– بی حسی یا سوزن سوزن شدن لب ، زبان و یا گونه
– اختلالات بینایی
– تحریک پذیری
– گیجی و از دست دادن هوشیاری
– تشنج
– خستگی
– رنگ پریدگی پوست
– نامنظم بودن ضربان قلب
– تعریق
– اضطراب
– لرز

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله کنترل علائم حیاتی بیمار در منزل را از دست ندهید . 

تست قند خون - آزمایش خون

چرا باید تست قند خون انجام داد؟

تست قند خون یک روش موثر جهت بررسی وضعیت قند خون و کنترل آن می باشد. از تست قند خون می توان در موارد زیر استفاده نمود:

– کنترل تاثیرات داروی انسولین و دیابت
– کنترل و تنظیم رژیم غذایی
– اهداف درمانی مورد بررسی قرار گیرد
– افزایش یا کاهش فعالیت بدنی و بررسی تاثیر ورزش روی سطح قند خون
– کنترل قند خون افراد مبتلا به بیماری دیابت بصورت روزانه و دوره ای

کسانیکه در معرض ابتلا به دیابت هستند:

– افراد دارای فشار خون بالا، تری گلیسیرید بالا و سطح کلسترول خوب پایین
– افرادیکه سابقه دیابت در بستگان درجه یک خود دارند
– افراد بالای 45 سال
– افرادی که اهل ورزش نیستند
– خانم هایی که سابقه دیابت حاملگی داشته اند
– افرادی که سابقه سکته مغزی یا فشار خون داشته اند
– افراد دارای تحرک کم و اضافه وزن
– خانم های مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک
– افراد مبتلا به بیماریهای قلبی عروقی

برخی افراد به دلایل بیماری، کهولت سن و … باید در دوره های زمانی معین تست قند خون بدهند ولی به دلایل گفته شده مراجعه به مراکز درمانی برایشان مقدور نیست و یا از لحاظ وقت و هزینه به صرفه نیست.

راه حل این موضوع کمک از پرستاران موسسه توانبخش است که با مراجعه به منازل انجام انواع تست قند خون را انجام می دهند. فقط کافیست با این مرکز تماس بگیرید.

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه روزی به شما عزیزان تقدیم نماید .

مهمترین نشانه های زندگی و حیات یک فرد علائم حیاتی یا VS (vital signs) می باشد که این علائم حیاتی شامل فشار خون، ضربان قلب، درجه حرارت بدن و سطح اکسیژن خون می باشد.

با کنترل علائم حیاتی می توان به سلامتی و حیات فرد پی برد. در این مقاله سعی داریم شما را با کنترل علائم حیاتی آشنا کنیم زیرا دانستن این علائم شاید بتواند به زنده ماندن یک انسان کمک کند. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

کنترل علائم حیاتی و انواع آن

1- تنفس:

تنفس فرآیند تبادل گازهای اکسیژن و دی اکسید کربن بین خون و سلولهاست. مرکز این عمل در بصل النخاع است که کنترل غیرارادی تنفس را بعهده دارد.

تعداد تنفس طبیعی در یک انسان بالغ بزرگسال 12 تا 20 بار در دقیقه بصورت منظم و بدون صدا می باشد. در نوزادان و کودکان این تعداد بیشتر است. یعنی در نوزادان 30 تا 60 بار و در کودکان تا 12 سال 15 تا 40 بار می باشد.

2- نبض :

جهش و حرکت خون بوسیله انقباض قلب به داخل شریانهای قابل لمس محیطی را نبض می گویند که در بزرگسالان این محل قابل لمس در مچ دست و در نوزادان داخل آرنج می باشد.

البته مطمئن ترین آنها در ناحیه گردن فرد است. در یک انسان بالغ و سالم که در حال استراحت می باشد بین 60 تا 100 بار در دقیقه می باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله کشیدن بخیه در منزل را مطالعه نمایید. 

کنترل علائم حیاتی - فشارخون

3- فشار خون :

فشاری که در نتیجه برخورد خون بدیواره رگ ها وارد میشود فشار خون گفته می شود. فشار خون از دو جزء ماکزیمم و مینیمم تشکیل شده است.

کنترل فشار خون از معیارهای بررسی عملکرد قلب و وضعیت خونرسانی می باشد. فشار خون امکزیمم در فرد بزرگسال سالم 100 تا 140 میلیمتر جیوه است و فشار مینیمم 60 تا 90 میلی متر جیوه می باشد.

4- درجه حرارت بدن:

درجه حرارت طبیعی بدن معمولا 37 درجه سانتی گراد می باشد. عواملی سبب از دست دادن حرارت در بدن می شود که شامل عرق کردن بیش از حد، متسع شدن رگها و کاهش متابولیسم سلولهاست و عواملی نظیر انقباض رگها، لرزش عضلانی و افزایش متابولیسم سلولها سبب تولید حرارت میشوند.

برای اندازه گیری درجه حرارت سطحی بدن دماسنج در قسمتهای دهان، زیر بغل، مقعد و پرده صماخ میتواند استفاده شود.

5- رنگ پوست:

با وجودیکه رنگ پوست در نژادهای مختلف متفاوت است و انواعی از نژاد سفید، زرد، سرخ و سیاه وجود دارند ولی تغییر رنگ پوست در یک فرد باید جدی گرفته شود .

مثلا رنگ پریده که متمایل به سفید می شود نشانگر افت فشار خون و پوست متمایل به قرمز نشانگر افزایش جریان و فشار خون است.

کبودی متمایل به رنگ آبی نشانگر کاهش اکسیژن رسانی خون است و رنگ زرد از نشانه های اشکال در کار کبد است.

پیشنهاد می شود مطالعه مقاله سونداژ مثانه و معده توسط پرستار در منزل  را از دست ندهید.

کنترل علائم حیاتی - سالمند

6- مردمک چشم ها :

واکنش مردمکها به نور، تقارن و قطر آنها از علائم حیاتی هستند. مثلا مردمک تنگ یا گشاد شده یا نامتقارن نشانه بروز اشکالی در دستگاه عصبی مرکزی یا نحوه عملکرد چشم هاست.

7- میزان اکسیژن خون :

به دو روش تهاجمی و غیرتهاجمی اندازه گیری می شود. در روش غیرتهاجمی دستگاهی به نام پالس اکسیمتری SPO2 علاوه بر اندازه گیری اکسیژن خون تعداد نبض را هم نشان می دهد.

برای تشخیص سلامت یا وخامت حال یک فرد باید کنترل علائم حیاتی را انجام دهیم. حال اگر شما سالمندی یا بیماری در منزل دارید که نیاز به نگهداری و کنترل علائم حیاتی بصورت مرتب دارد و خودتان به دلیل مشغله کاری و یا عدم مهارت کافی در زمینه نگهداری از این افراد به کمک نیاز دارید می توانید از پرستاران حرفه ای موسسه توانبخش یاری بگیرید.

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه روزی به شما عزیزان تقدیم نماید.

پانسمان یک نوع پارچه، پد یا گاز است که در جلوگیری از خون ریزی زخمها و پیشگیری از عفونت آنها، حفظ رطوبت و کمک به بهبودی زخمها کمک کننده است.

تعویض پانسمان هم در روند بهبود زخم بسیار موثر است زیرا اگر پانسمان زخم به موقع انجام نشود باعث ایجاد عفونت در زخم خواهد شد.

تعویض پانسمان معمولا در منزل انجام می شود مگر در مواردی که زخم بسیار حساس باشد یا مراقبت های خاصی نیاز داشته باشد.

اگر فرصت کافی یا توان تعویض پانسمان را در منزل ندارید می توانید از کمک حرفه ای پرستاران موسسه توانبخش در منزل کمک بگیرید.

در این مقاله به موضوع تعویض پانسمان و همچنین معرفی این مرکز پرداخته می شود. پس تا پایان مطلب ما را همراهی نمایید.

انواع تعویض پانسمان

– پانسمان زخم معمولی مثل بخیه های سطحی

– پانسمان زخمهای عمیق

– پانسمان زخمهای جراحی

برای تعویض پانسمان به دلیل جلوگیری از عفونت و خونریزی باید به درمانگاه و مراکز درمانی مراجعه کرد ولی در مورد زخمهای معمولی و سوختگی های خفیف می توان با رعایت نکات بهداشتی تعویض پانسمان را انجام داد.

با این کار در وقت و هزینه هم صرفه جویی می شود ولی در مورد زخم های عمیق و زخم های جراحی حتما باید جهت تعویض پانسمان به درمانگاه مراجعه کرد.

مراقبت از زخم صرفا تعویض پانسمان نیست بلکه زخم باید بررسی شود تا اگر عفونت و خونریزی دارد اقدامات لازم در این مورد انجام شود.

خیلی از افراد در منزل توانایی تشخیص عفونت در زخم را ندارند و با پانسمان غیراصولی و غیر بهداشتی باعث وخیم تر شدن وضعیت زخم می شوند.

اگر به دلایلی مایل هستید در منزل تعویض پانسمان انجام دهید می توانید از پرستاران حرفه ای موسسه توانبخش در این مورد کمک بگیرید. فقط کافیست با این مرکز تماس بگیرید.

پیشنهاد می کنیم مقاله کشیدن بخیه در منزل را مطالعه نمایید. 

تعویض پانسمان - در منزل

لوازم مورد نیاز جهت تعویض پانسمان زخم

 1. گاز استریل
 2. دستکش استریل
 3. محلول شستشوی زخم (سرم فیزیولوژی یا محلول آب نمک)
 4. قیچی
 5. نوار چسب جراحی
 6. نوار های بانداژ
 7. پمادهای آنتی بیوتیک و موضعی

مراحل تعویض پانسمان در منزل

1- دستها باید با آب گرم و صابون به درستی و با دقت تمام شسته شوند. دست ها نباید با حوله خشک شوند زیرا حوله می تواند آلودگی را به دست ها منتقل کند. باید صبر کرد تا خودش خشک شود.

2- پانسمان قدیمی را باید در جهتی که موها رشد کرده از روی زخم به آرامی جدا کرد.

3- بعد از جدا کردن پانسمان قدیمی باید آن را درون کیسه فریزر قرار داده و در سطل زباله انداخت و مجددا دست ها را شست.

4- با استفاده از سرم فیزیولوژی باید محل زخم شسته شود.

5- بعد از شستشوی زخم باید با گاز استریل زخم را به آرامی تمیز کرده و مایعات روی زخم را با آن خشک کرد.

6- پانسمان جدید با دقت و بدون تماس با هر شی دیگری روی زخم گذاشته شده و با چسب فیکس شود.

پیشنهاد می شود مطالعه مقاله سونداژ مثانه و معده توسط پرستار در منزل  را از دست ندهید.

تعویض پانسمان - پرستار

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر تغییر غیرطبیعی در زخم مشاهده شد باید به پزشک مراجعه کرد این تغییرات شامل موارد زیر می باشد:

– وجود چرک در زخم

– ورم و قرمزی ناحیه زخم

– وجود خون زیاد در زخم

– بوی بد زخم

– تب و لرز

– احساس گرما روی زخم یا پوست

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه روزی به شما عزیزان تقدیم نماید.

کشیدن بخیه مدتی بعد از انجام عمل جراحی ضروری است و بهتر است این کار در یک درمانگاه یا مرکز درمانی انجام شود ولی اگر دسترسی به این مراکز نبود می توان در منزل اقدام به کشیدن بخیه کرد.

اگر زخم چندان بزرگ و عمیق نباشد و مدت زمان لازم جهت بهبودی آن سپری شده باشد و زخم کاملا بسته شده میتوان در منزل اقدام به کشیدن بخیه کرد و ابزار لازم برای آن تنها یک موچین و یک قیچی است.

اگر در منزل می خواهید اقدام به این کار نمایید ولی خود از پس آن برنمی آیید می توانید از موسسه پرستاری توانبخش جهت اعزام پرستار به منزل کمک بگیرید.

پرستار با حضور در منزل می تواند در اسرع وقت و با رعایت کلیه موارد بهداشتی اقدام به کشیدن بخیه بیمار شما کند. در این مقاله با موضوع کشیدن بخیه در منزل بیشتر آشنا می شویم پس تا پایان با ما همراه باشید.

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله سرم تراپی را از دست ندهید.

کشیدن بخیه - در منزل

مراحل کشیدن بخیه

1- آماده شدن و اطمینان از فرا رسیدن زمان کشیدن بخیه ها:

معمولا بین 10 تا 14 روز بعد از عمل جراحی میتوان بخیه ها را کشید ولی اگر زودتر اقدام به کشیدن بخیه نمایید زخم را دچار عفونت خواهید کرد چرا که پوست باید به اندازه لازم رشد کرده باشد و لبه های زخم بهم چسبیده باشد.

پس اگر زخم حالتی قرمز رنگ دارد که نشان از عفونت زخم می باشد هرگز خودتان در منزل اقدام به کشیدن بخیه ها نکنید و برای این کار به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

2- انتخاب ابزار مناسب کشیدن بخیه:

استفاده از قیچی و ترجیحا قیچی جراحی توصیه می شود زیرا این قیچی ها بسیار تیز بوده و سر تیزی دارند که می تواند بخیه های ریز را هم قیچی کند. از قیچی های کند یا چاقو هرگز برای بریدن بخیه ها استفاده نکنید.

3- استریلیزه کردن وسایل و تجهیزات:

قیچی و موچین را در ظرف آبی که در حال جوش است بیندازید و بیست دقیقه بجوشانید. بعد آنها را کاملا خشک کرده و با یک پنبه الکلی همه نقاط آنها را ضدعفونی کنید تا خود این ابزار آلودگی باکتریایی به بدن وارد نکنند.

4- آماده سازی سایر تجهیزات:

وسایل دیگری نظیر باند استریل و آنتی بیوتیک باید در دسترس باشد تا اگر زخم دچار خونریزی شد مورد استفاده قرار دهید.

پیشنهاد می کنیم مقاله تزریق وریدی را مطالعه نمایید. 

کشیدن بخیه - پرستار

5- ضدعفونی کردن و شستن ناحیه بخیه :

ناحیه بخیه خورده باید با آب گرم و صابون شسته شده و خشک شود و با پنبه الکلی ضدعفونی گردد تا از پاکیزگی آن اطمینان حاصل شود.

6- بریدن اولین گره و کشیدن نخ :

گره ها نباید باز شوند بلکه باید برش بخورند زیرا ممکن است به زخم و پوست آسیب بزنند.

7- پاکسازی زخم:

بعد از اتمام کشیدن بخیه محل بخیه را پاک کرده و یک باند استریل بر روی زخم گذاشته و چسب بزنید تا بهبودی کامل شود.

مقاله پیشنهادی: سونداژ مثانه و معده توسط پرستار در منزل

کشیدن بخیه - بهبود زخم

مراقبت های پس از کشیدن بخیه

– زخم و سطح پوست به آرامی کشش و قدرت طبیعی خود را بدست می آورد پس تا زمانیکه پوست به طور کامل بهبود نیافته باید خیلی مراقب آسیب مجدد به آن بود. از فشار آوردن به عضو بخیه خورده و استفاده زیاد از آن خودداری کنید تا زخم کاملا بهبود پیدا کند.

– زخم را از اشعه ماوراء بنفش UV محافظت کنید زیرا این اشعه به پوست سالم هم آسیب میزند چه برسد به پوست آسیب دیده پس زخم را بوسیله لباس، جوراب، دستکش و … پوشش دهید. اگر زخم در صورت قرار دارد روی زخم را با کرم ضد آفتاب بپوشانید.

– از پماد ویتامین E برای روی زخم استفاده کنید زیرا به تسریع بهبودی زخم کمک می کند ولی باید زمانی استفاده شود که زخم بسته شده باشد.

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه روزی به شما عزیزان تقدیم نماید.

سونداژ مثانه به معنی قرار دادن سوند یا کاتتر (لوله ای انعطاف پذیر و باریک) داخل مجرای ادرار جهت تخلیه مثانه می باشد. سونداژ مثانه و معده باید به صورت کاملا استریل و بوسیله پرستار مجرب و آموزش دیده برای این کار انجام شود.

موسسه پرستاری توانبخش با پرسنل مجرب بصورت شبانه روزی آماده کمک به شما در این زمینه و اعزام پرستار به منازل شما جهت انجام سونداژ مثانه و معده برای بیماران شما می باشد.

در این مقاله شما را با سونداژ مثانه و معده و همچنین مرکز فوق جهت خدمات دهی در این زمینه بیشتر آشنا می کنیم. پس با ما همراه باشید.

موارد مصرف سونداژ مثانه و معده

– بیمارانی که کنترل روی ادرار کردن ندارند یا در کما یا بی هوشی به سر می برند.

– بیمارانی که نیاز به کنترل خروج حساب شده و دقیق مایعات بدن دارند.

– افرادیکه انسداد مجاری ادراری دارند.

موارد و هدف استفاده از سونداژ مثانه:

– کنترل کردن تعادل مایعات خروجی و ورودی در طی دوره بیماری

– تخلیه کردن مثانه زمانیکه بیمار قادر به انجام آن نیست

– خالی نگهداشتن مثانه در طی زمان عمل جراحی

– کنترل عملکرد کلیه ها در هنگام عمل جراحی و زمانی که فرد در بیمارستان بستری می باشد.

– نمونه برداری ادرار برای بررسی های آزمایشگاهی مثل بررسی عفونت

پیشنهاد می کنیم مقاله  تزریق وریدی  را مطالعه نمایید. 

سونداژ مثانه - تجهیزات

چه زمانی باید بیمار دارای سونداژ مثانه به پزشک مراجعه کند؟

– وقتی ادرار درون کیسه ادرار خیلی کم باشد یا اصلا جمع نشود.

– وقتی دمای بدن بیمار بدون علت 38 درجه و یا بالاتر شود که نشان از عفونت در بدن دارد.

– وقتی ادرار موجود درون کیسه کدر، خونی و بدبو شود.

– وقتی سوند باعث ایجاد دردی ثابت در ناحیه پیش آبراه و مثانه بشود.

معایب سونداژ

– بیمار بعد از برداشتن سوند تا مدتی ممکن است احساس ناراحتی و سوزش خصوصا در هنگام دفع ادرار داشته باشد. معمولا هر چه مدت زمان استفاده از سوند بیشتر شود احساس ناراحتی طولانی تر است.

– سوند ممکن است در برخی افراد ایجاد عفونت کند و هر چه مدت استفاده از سوند بیشتر باشد احتمال ایجاد عفونت هم بیشتر است.

– در صورتی که سوند به طور ناگهانی و بدون خارج کردن مایع بالون نگه دارنده درآورده شود سبب آسیب بافتی و ایجاد درد در بیمار می کند پس باید با دقت این کار را انجام داد.

– گذاشتن سوند باعث ایجاد تنبلی در مثانه می شود که ممکن است فرد تا چند روز بعد از خروج سوند هم بی اختیاری ادرار را تجربه کند.

نکات مهم مراقبتی برای بیماران دارای سوند ادراری:

– کیسه ادراری حتما پایین تر از مثانه قرار گیرد زیرا اگر بالاتر باشد با برگشت ادرار به داخل مثانه فرد بیمار احتمال ایجاد عفونت زیاد می شود.

– باید مراقب بود که لوله کیسه پیچ نخورده باشد.

– کیسه باید روی قسمتی از پا یا بدن بسته یا چسبانده شود تا حرکت نکند و روی آن با لباس پوشانده شود.

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله سرم تراپی را از دست ندهید.

سونداژ مثانه - بیمارستان

سونداژ معده

از روشهایی است که برای تغذیه بیماران در بعضی شرایط خاص استفاده می شود که لوله از طریق بینی وارد معده می شود و به آن ان جی می گویند.

موارد مصرف سونداژ معده:

– بیماران بیهوش و نیمه هوشیار .

– بیمارانی که نمی توانند عمل بلع را انجام دهند .

– بیمارانی که از طریق دهان نمی توانند کالری کافی را دریافت کنند.

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه روزی به شما عزیزان تقدیم نماید.