بیماری های شایع دوران سالمندی

بیماری های شایع دوران سالمندی، به دلیل تغییرات در روند های فیزیولوژی است که در این دوره برای سالمند اتفاق می افتد و زمینه مبتلا شدن سالمند به این بیماریها را فرآهم می کند. اگر سالمند در زندگی خود روال عادی را پیش گیرد پیش آمدن این مشکلات برای آن اجتناب ناپذیر است. ولی اگر سالمند خواستار پیشگیری از این روند باشد می تواند به خوبی زمینه رو برای خود فرآهم کند. با ما همراه باشید.

بیماری های شایع دوران سالمندی

دوران سالمندی

دوران سالمندی، علائم آن در سنین 60 سال به بالا نمایان می شود. برخی افراد وقتی به این دوره از سنی وارد می شوند شاید خود را هنوز جوان پندارند واحساس پیری نکنند. این افراد شاید رفتارهای را که در سنین جوانی داشتند را بخواهند ادامه دهند، مثلا: غذاهای چرب استفاده کنند. ولی باید بداند بدنشان کارایی 30 سال پیش را ندارد بهتر است مراعات حال خود را بکنند. زیرا بیماری های خاص یک دفع خود را نمایان می کنند. پس اول از هرچیزی سالمند باید در رفتارهای خود مراقبت داشته باشد و بعد اطرافیانشان می توانند بر روی آنها تاثیرگذار باشند.

مشکلات و بیماری های سالمندان

تغییراتی که ممکن است در دوران سالمندی ممکن رخ دهد بستگی به قوه بنیه فرد دارد. از جمله تغییرات می تواند، کاهش سیستم ایمنی سالمند اشاره داشت. افراد با افزایش کهولت سن، عملکرد سیستم ایمنی آنها کاهش پیدا می کند و از طرفی قوای جسمانی آنها هم رو به تحلیل خواهد رفت. این دو عامل به تنهایی می توانند زمینه را برای ابتلا به بیماری های عفونی را فرآهم کنند. به خصوص اگر آن فرد از تغذیه سالم و مناسبی استفاده نکند یا به نوعی بدن آن دارای سوء تغذیه باشد. در شرایط بدتری قرار خواهد گرفت.

بیماری گوارشی سالمند

بیماری های گوارشی سالمند با کاهش جریان گردش خون آغاز خواهند شد. این جریان خون بیشتر در قسمت روده ها شایع تر است. این روند موجب می شود در ناحیه روده سالمند مشکلاتی پیش آید. از جمله مشکلاتی چون کاهش حرکات روده می تواند زمینه ساز مشکلات یبوستی شود. قابل ذکر است ترشح آنزیم ها و هورمون ها مورد نیاز بدن کاهش می یابد. بدن افراد هم برای جذب مواد غذایی نیاز به یکسری آنزیم ها دارد، اگر ترشح این آنزیم ها کاهش یابد، جذب مواد مفید کاهش پیدا خواهد کرد و بدن سالمند در معرض کمبود غذایی خواهد گرفت. برای برطرف کردن این مشکل باید روزانه 8 تا 7 لیوان آب مصرف کند و از مواد فیبردار که موجب حرکت دودی، روده ها می شوند استفاده شود. این مواد فیبردار بیشتر از هر چیزی اثربخش تر برای رفع این مشکل است.

بیماری های شایع دوران سالمندی

بیماری های قلبی و عروقی در سالمند

خطر ابتلا بیماری های قلبی و عروقی در سالمند افزیش خواهد یافت. به طوری با سخت شدن دیواره های عروقی آنها، مورد انسداد قرار خواهند گرفت. باتوجه به اینکه بدن ترشح آنزیم های مورد نیازش را کمتر می تواند ترشح کند، مخصوصا ویتامین های( گروه ب) که در کنترل بیماری قلبی و عروقی بسیار اثربخش هستند توصیه می شود که سالمندان حتما از مواد غذایی که حاوی این گروه ویتامین است را مورد مصرف قرار دهند. این ویتامین ها در لبنیات، گوشت، دانه ها، جوانه گندم، وجود دارند. اگر این مواد تامین کننده (گروه ویتامین بی) نبودند، با تجویز پزشک می توانند از مکمل های آنها استفاده کنند. همچنین داشتن تمرینات ورزشی می توان این بیماری را به کنترل درآورد.

اختلالات حافظه در سالمند

اختلالات حافظه در سالمند، مرگ تدریجی حافظه می باشد یعنی به مرور زمان سالمندان دچار اختلال حافظه می شوند. در ابتدا حافظه کوتاه مدت آنها دچار مشکل می شود که با رشد بیماری، در حافظه بلند مدت هم کاهش حافظه رخ می یابد. برای کاهش این بیماری و جلوگیری از پیشرفت این بیماری این است که سالمندان بیشتر از مغز خود، کار بکشند. از بازی های ذهنی چون شطرنج استفاده کنند و مشغول حل کردن جدول شوند، از فعالیت های مشاعره کردن و قصه گفتن که موجب فعالیت ذهنی می شوند غافل نباشند.

اختلالات کم خوابی

اختلالات کم خوابی، فقط مختص به سنین سالمندی نیست. چناچه در سنین سالمندی نمایان شود باید مورد مداوا قرار گیرد زیرا چون در مرحله خواب است سیستم بدن فعالیت های مورد نیاز بدن را بیشتر انجام می دهد و در این محدوده زمانی است که ترمیمات بدن صورت می گیرد. از عوامل رفع این اختلالات توجه به تغذیه، مصرف مایعات و ورزش می تواند تاثیر گذار باشد.

تغذیه مناسب سالمند

تغذیه مناسب افراد سالمند به دلیل کم تحرکی و نداشتن فعالیت های سنگین به انرژی کمتری نیازمند هستند. بهترین کار این است این انرژی کم را از همه نوع مواد غذایی استفاده کند. سعی کند انرژی مورد نیاز بدنش بیشتر را از مواد پروتئینی بدست آورد. مواد مورد نیاز بدنش را از مواد پروتئینی چون حبوبات، گوشت، ماهی، مرغ، میگو، تخم مرغ و… بدست آورد. بهتر است سالمند از غذاهای سبک و کم حجم و پر انرژی استفاده کنند. این مواد ترجیحاً پر پروتئین باشند تا هم انرژی موردنیاز بدن را تامین کنند و هم دچار سوء تغذیه نشوند.
مصرف قند و نمک و چربی را خیلی کم کنند و روزانه بتوانند 6- 7 لیوان آب بنوشند. این مصرف آب موجب رفع مشکلات کم خوابی، گوارشی و اختلالات پوستی آنها خواهد شد. برای برطرف کردن مشکل کاهش توده های استخوانی در رژیم غذایی خود از مواد کلسیم دار چون، لبنیات استفاده کنند. همچنین در رژیم غذایی آنها مواد فیبرداری چون، میوه و سبزیجات جای دهند و همچنین از مواد غذایی که شامل ویتامین های B هستند استفاده شود.

ورزش سالمند

ورزش سالمند یا انجام تمرینات بدنی، موجب می شود عضلات تحلیل رفته بازسازی شود و انرژی از دست رفته آنها برگردد و اندام های عضلانی آنها تقویت گردد و همچنین موجب بالا رفتن استحکام استخوانهای آنها می شود و سپس در رفع مشکلات پوکی استخوان تاثیر گذار خواهد بود. ورزش موجب پایین آمدن قند خون، فشارخون و کلسترول خواهد شد. موجب به کنترل درآوردن بیماریهای قلبی و عروقی خواهد شد.

پیشگیری از بیماریهای سنین سالمندی

برای پیشگیری از تغییرات ناخوشایند در سنین سالمندی، مدنظر داشته باشیم، درست است در سنین سالمندی تغییرات در بدن نمایان می شوند. ولی این تغییرات دستخوش رفتارهای سنین پایین تر است. این تغییرات نتیجه عملکرد سنین خردسالی، نوجوانی، جوانی و بزرگسالی می باشد. در سنین سالمندی بهترین اقدام این است برای به تاخیر انداختن بیماری های شایع دوران سالمندی رعایت اصول تغذیه مناسب، انجام تمرینات بدنی و فعالیت های ذهنی، لازم و اجرا خواهد بود.

 

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پرستار بیمار

پرستار بیمار موجب امنیت خاطر بیمار و خانواده بیمار می شود. پرستار بیمار با مراقبت های درمانی که از بیمار می کنند می توانند در زمینه بهبودی بیمار تاثیرگذاری فراوانی داشته باشد. پرستار بیمار می تواند هم درمنزل خدمت کند و هم به صورت پرستار همراه در بیمارستان خدمت رسانی داشته باشد.

قیمت-پرستار-بیمار

پرستاری چیست

پرستار، به کسی که در حیطه مراقبت، نگهداری و درمانی دارای مهارت ها و تجربه های لازم می باشد گفته می شود. پرستار باید در حیطه مراقبتی یا درمانی خود آموزش های لازم را دیده و تسلط کامل داشته باشد تا خانواده ها با خیال راحتر بتوانند بیمار، سالمند و کودک خود را به آنها بسپارند.

پرستاری از بیمار در منزل

پرستاری از بیمار در منزل، به منظور تکمیل دوره بهبودی آن در منزل است. در برخی مواقع بیمار دوره بهبودیش طولانی می شود، با تشخیص پزشک از بیمارستان ترخیص می شود ولی باید به لحاظ درمانی از آن پرستاری شود. محیط خانه در صورت فرآهم بودن امکانات رفاهی و درمانی و بودن پرستار بیمار برای مراقبت از آن بهترین و مناسبترین و پاکیزترین جای می باشد. اگر توجه کرده باشید هر فردی در بیمارستان بستری می شود. هر روز سوالش این است کی ترخیص می شوم؟ یا امروز ترخیص می شوم؟ در منزل بیمار یک آرامش دیگری دارد و این آرامش خاطر موجب می شود هرچه سریعتر بهبودی خود را به دست آورد.

پرستار بیمار در منزل تهران

پرستار بیمار در منزل تهران، می تواند بهترین کمک به خانواده های شاغل در این استان باشد. این خانواده ها به دلیل دغدغه شغلی نمی توانند همواره در کنار بیمارشان در منزل باشند، می توانند با استفاده از این ظرفیت، یک پرستاری ماهر و مهربان را برای بیمار خود در ساعات مشخصی که منزل حضور ندارند، استخدام کنند. بیمار در فضای خانه خیلی راحتر است زیرا محیط بیمارستان خسته کننده است.

پرستار بیمار در بیمارستان تهران

پرستار بیمار در بیمارستان تهران، خانواده های شاغل و خانواده های که بچه کوچک دارند، به دلیل مشغله ها فراوانشان قادر به همراهی بیمار خود در بیمارستان نیستند. می توانند با استخدام پرستار همراه این مسئله خود را حل کنند. این اقدام می تواند موجب آرامش خاطر و کمک موثری به آن خانواده ها شود و همچنین سبب احساس امنیت بیمار شود. همراهی پرستار بیمار می تواند در روند بهبودی بیمار خیلی تاثیر گذار باشد.

پرستار بیمار قیمت

قیمت پرستار بیمار بستگی به ساعت کاری، وظایف مراقبتی و شرایط بیمار است و بر اساس آنها تعیین خواهد شد. در این قیمت گذاری مهارت ها، تجربه و آموزش های کسب شده پرستار بیمار می تواند تاثیرگذار باشد.

پرستار مراقب بیمار

پرستار مراقب بیمار، با ایجاد ارتباطی دوطرفه و اثربخش می تواند از احتیاجات بیماری آگاه شود و با بررس آنها زمینه فرآهم سازی آنها را محیا سازد. پرستار با بیمار به گونه ای رفتار کند که بیمار با در میان گذاشتن نیازهای خود با آن راحت باشد و احساس معذب بودن به آن دست ندهد.

وظیفه پرستار بیمار

وظیفه پرستار بیمار، برای مراقبت از بیمار یا درمان بیمار با توجه به وضعیت بیمار تعیین می شود. تمامی بیماران سزاوار گرفتن برترین بهترین خدمات درمانی همسو با مشکلاتشان هستند به طوری که کرامت متعالی و انسانی بدون هیچ گونه تعصبی حفظ شود. در ذیل به وظایف پرستار نسبت به بیمار پرداخته می شود.
• به خوبی بتواند با بیمار ارتباط برقرار کند تا بتواند خدمات مختص به آن بیمار را به خوبی به آن ارائه دهد.
• بی قراری بیمار را تشخیص دهد و برای کنترل آن تدابیر لازم را اجرا کند.
• در مواقعی که بیمار دچار اختلالات فهمی همچون؛ توهم، هذیان گویی، بی قراری حرکتی و… است، بهتر است مراقبت های پرستاری را برای آن به کار ببرید.
• مهارت داشتن در اقدامات تزریقاتی چون، سرم تراپی، سوند، خونگیری و تزریقات وریدی و شریانی.
• تخمین و سنجش وضعیت بیمار.
• مهارت داشتن در نظارت و ارزیابی رویه هوشیاری بیمار.
• علائم حیاتی بیمار را منظم چک کند.
• بتواند در مواقعی که بیمار درد دارد با تدابیر لازم درد آن را تسکین دهد.
• داروهای بیمار را سر موقع و به مقدار مورد تایید شده پزشک به بیمار داده بدهد.
• هیچ وقت برای درمان و تسکین درد بیمار از توصیه های شخصی یا توصیه های عموم استفاده نکند فقط بر اساس تجویز پزشک اقدام کند.
• مهارت داشتن در کارهای احیای قلبی و ریوی (CPR).
• مهارت داشتن در انجام انواع پانسمان های بیمار.
• مهارت داشتن در کمک به بیمار در انجام فیزیوتراپی.
• مهارت در خدمات گفتار درمانی برای بیمار.
• داشتن مهارت در مراقبت های تنفسی چون، اکسیژناسیون و تهویه تنفسی و بررسی بازدهی تنفسی بیمار.
• مهارت داشتن در بررسی و نظارت بر دستگاه ونتلاتور و تنظیم آن برای بیمار.
• مهارت داشتن در بررسی مانیتور قلبی برای ارزیابی بیمار.
• تنظیم برنامه غذایی مغذی برای بیمار.
• تشویق کرد بیمار به لحاظ روحی و دادن انگیزه برای اینکه هرچه سریع تر بهبودی خود را بدست آورد.
• سوق دادن بیمار به سمت تمرینات ورزشی و فعالیت های گذشته اش.
• حفاظت از پوست بیمار مخصوصا برای جلوگیری از زخم بستر.
• کمک کردن به بیمار به هنگام جابه جایی و بلندشدن از تخت و هدایت کردن آن.

 وظیفه پرستار بیمار

پرستار اعزام بیمار

پرستار اعزام بیمار می تواند به چندین صورت برای خدمت رسانی به بیمار باشد. در برخی مواقع بیمار شما در مراکز درمانی است و به پرستار همراه نیازمند است چرا که خیلی ها به دلیل مشغله کاری و زندگی نمی توانند 24 ساعت به بیمار خود رسیدگی کنند در اینجاست که از مراکز معتبر خواستار اعزام یک پرستار به محل درمانی می شوند. در برخی مواقع بیمار در مراکز درمانی بستری نیست بلکه در منزل بستری است پرستار را به محل زندگی آن اعزام خواهند کرد.

پرستار برای بیمار

پرستار برای بیمار، برای بهبود بیمار خیلی حائز اهمیت است. اگر توانایی یا وقت رسیدگی به بیمار را دارید به لحاظ روحی و روانی بهتر است خودتان به آن رسیدگی کنید یا اگر پرستار بیمار گرفتید از بیمارتان دور نباشید بهتر است شما هم اطراف بیمارتان باشید. زیرا اگر شما از آن دوری گزینید بیمار دلگیر می شود و احساس می کند که بود و نبود آن برای شما اهمیتی ندارد و شما آن را طرد کردید. افراد به هنگام بیماری خیلی زود دلگیر می شوند و شکننده هستند پس باید برای اینکه در این دوران بیماری روحی هم به، بیماری آنها اضافه نشود رفتار خود را بیشتر مراقبت کنیم. قبل از اقدام به گرفتن پرستار بیمار، بهتر است با بیمار در میان گذارید و او را متقاعد سازید که نیاز به پرستار دارد. برای گرفتن اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

پرستار بیمار

پرستار بیمار موجب امنیت خاطر بیمار و خانواده بیمار می شود. پرستار بیمار با مراقبت های درمانی که از بیمار می کنند می توانند در زمینه بهبودی بیمار تاثیرگذاری فراوانی داشته باشد. پرستار بیمار می تواند هم درمنزل خدمت کند و هم به صورت پرستار همراه در بیمارستان خدمت رسانی داشته باشد.

قیمت-پرستار-بیمار

پرستاری چیست

پرستار، به کسی که در حیطه مراقبت، نگهداری و درمانی دارای مهارت ها و تجربه های لازم می باشد گفته می شود. پرستار باید در حیطه مراقبتی یا درمانی خود آموزش های لازم را دیده و تسلط کامل داشته باشد تا خانواده ها با خیال راحتر بتوانند بیمار، سالمند و کودک خود را به آنها بسپارند.

پرستاری از بیمار در منزل

پرستاری از بیمار در منزل، به منظور تکمیل دوره بهبودی آن در منزل است. در برخی مواقع بیمار دوره بهبودیش طولانی می شود، با تشخیص پزشک از بیمارستان ترخیص می شود ولی باید به لحاظ درمانی از آن پرستاری شود. محیط خانه در صورت فرآهم بودن امکانات رفاهی و درمانی و بودن پرستار بیمار برای مراقبت از آن بهترین و مناسبترین و پاکیزترین جای می باشد. اگر توجه کرده باشید هر فردی در بیمارستان بستری می شود. هر روز سوالش این است کی ترخیص می شوم؟ یا امروز ترخیص می شوم؟ در منزل بیمار یک آرامش دیگری دارد و این آرامش خاطر موجب می شود هرچه سریعتر بهبودی خود را به دست آورد.

پرستار بیمار در منزل تهران

پرستار بیمار در منزل تهران، می تواند بهترین کمک به خانواده های شاغل در این استان باشد. این خانواده ها به دلیل دغدغه شغلی نمی توانند همواره در کنار بیمارشان در منزل باشند، می توانند با استفاده از این ظرفیت، یک پرستاری ماهر و مهربان را برای بیمار خود در ساعات مشخصی که منزل حضور ندارند، استخدام کنند. بیمار در فضای خانه خیلی راحتر است زیرا محیط بیمارستان خسته کننده است.

پرستار بیمار در بیمارستان تهران

پرستار بیمار در بیمارستان تهران، خانواده های شاغل و خانواده های که بچه کوچک دارند، به دلیل مشغله ها فراوانشان قادر به همراهی بیمار خود در بیمارستان نیستند. می توانند با استخدام پرستار همراه این مسئله خود را حل کنند. این اقدام می تواند موجب آرامش خاطر و کمک موثری به آن خانواده ها شود و همچنین سبب احساس امنیت بیمار شود. همراهی پرستار بیمار می تواند در روند بهبودی بیمار خیلی تاثیر گذار باشد.

پرستار بیمار قیمت

قیمت پرستار بیمار بستگی به ساعت کاری، وظایف مراقبتی و شرایط بیمار است و بر اساس آنها تعیین خواهد شد. در این قیمت گذاری مهارت ها، تجربه و آموزش های کسب شده پرستار بیمار می تواند تاثیرگذار باشد.

پرستار مراقب بیمار

پرستار مراقب بیمار، با ایجاد ارتباطی دوطرفه و اثربخش می تواند از احتیاجات بیماری آگاه شود و با بررس آنها زمینه فرآهم سازی آنها را محیا سازد. پرستار با بیمار به گونه ای رفتار کند که بیمار با در میان گذاشتن نیازهای خود با آن راحت باشد و احساس معذب بودن به آن دست ندهد.

وظیفه پرستار بیمار

وظیفه پرستار بیمار، برای مراقبت از بیمار یا درمان بیمار با توجه به وضعیت بیمار تعیین می شود. تمامی بیماران سزاوار گرفتن برترین بهترین خدمات درمانی همسو با مشکلاتشان هستند به طوری که کرامت متعالی و انسانی بدون هیچ گونه تعصبی حفظ شود. در ذیل به وظایف پرستار نسبت به بیمار پرداخته می شود.
• به خوبی بتواند با بیمار ارتباط برقرار کند تا بتواند خدمات مختص به آن بیمار را به خوبی به آن ارائه دهد.
• بی قراری بیمار را تشخیص دهد و برای کنترل آن تدابیر لازم را اجرا کند.
• در مواقعی که بیمار دچار اختلالات فهمی همچون؛ توهم، هذیان گویی، بی قراری حرکتی و… است، بهتر است مراقبت های پرستاری را برای آن به کار ببرید.
• مهارت داشتن در اقدامات تزریقاتی چون، سرم تراپی، سوند، خونگیری و تزریقات وریدی و شریانی.
• تخمین و سنجش وضعیت بیمار.
• مهارت داشتن در نظارت و ارزیابی رویه هوشیاری بیمار.
• علائم حیاتی بیمار را منظم چک کند.
• بتواند در مواقعی که بیمار درد دارد با تدابیر لازم درد آن را تسکین دهد.
• داروهای بیمار را سر موقع و به مقدار مورد تایید شده پزشک به بیمار داده بدهد.
• هیچ وقت برای درمان و تسکین درد بیمار از توصیه های شخصی یا توصیه های عموم استفاده نکند فقط بر اساس تجویز پزشک اقدام کند.
• مهارت داشتن در کارهای احیای قلبی و ریوی (CPR).
• مهارت داشتن در انجام انواع پانسمان های بیمار.
• مهارت داشتن در کمک به بیمار در انجام فیزیوتراپی.
• مهارت در خدمات گفتار درمانی برای بیمار.
• داشتن مهارت در مراقبت های تنفسی چون، اکسیژناسیون و تهویه تنفسی و بررسی بازدهی تنفسی بیمار.
• مهارت داشتن در بررسی و نظارت بر دستگاه ونتلاتور و تنظیم آن برای بیمار.
• مهارت داشتن در بررسی مانیتور قلبی برای ارزیابی بیمار.
• تنظیم برنامه غذایی مغذی برای بیمار.
• تشویق کرد بیمار به لحاظ روحی و دادن انگیزه برای اینکه هرچه سریع تر بهبودی خود را بدست آورد.
• سوق دادن بیمار به سمت تمرینات ورزشی و فعالیت های گذشته اش.
• حفاظت از پوست بیمار مخصوصا برای جلوگیری از زخم بستر.
• کمک کردن به بیمار به هنگام جابه جایی و بلندشدن از تخت و هدایت کردن آن.

 وظیفه پرستار بیمار

پرستار اعزام بیمار

پرستار اعزام بیمار می تواند به چندین صورت برای خدمت رسانی به بیمار باشد. در برخی مواقع بیمار شما در مراکز درمانی است و به پرستار همراه نیازمند است چرا که خیلی ها به دلیل مشغله کاری و زندگی نمی توانند 24 ساعت به بیمار خود رسیدگی کنند در اینجاست که از مراکز معتبر خواستار اعزام یک پرستار به محل درمانی می شوند. در برخی مواقع بیمار در مراکز درمانی بستری نیست بلکه در منزل بستری است پرستار را به محل زندگی آن اعزام خواهند کرد.

پرستار برای بیمار

پرستار برای بیمار، برای بهبود بیمار خیلی حائز اهمیت است. اگر توانایی یا وقت رسیدگی به بیمار را دارید به لحاظ روحی و روانی بهتر است خودتان به آن رسیدگی کنید یا اگر پرستار بیمار گرفتید از بیمارتان دور نباشید بهتر است شما هم اطراف بیمارتان باشید. زیرا اگر شما از آن دوری گزینید بیمار دلگیر می شود و احساس می کند که بود و نبود آن برای شما اهمیتی ندارد و شما آن را طرد کردید. افراد به هنگام بیماری خیلی زود دلگیر می شوند و شکننده هستند پس باید برای اینکه در این دوران بیماری روحی هم به، بیماری آنها اضافه نشود رفتار خود را بیشتر مراقبت کنیم. قبل از اقدام به گرفتن پرستار بیمار، بهتر است با بیمار در میان گذارید و او را متقاعد سازید که نیاز به پرستار دارد. برای گرفتن اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

حقوق پرستاری در منزل

حقوق پرستاری در منزل، به صورت پرستار نوزاد، پرستار کودک، پرستار بیمار، پرستار سالمند و… تعریف می شود. هرکدام از این مسئولیت ها دارای حیطه متفاوتی هستند، نمی توان همه آنها را در یک ردیف قرار داد. هر کدام از این پرستاران علاوه بر داشتن تجربه، باید مهارت ها و آموزش های خاص آن حیطه را کسب کرده باشند. حقوق و دستمزد پرستار را باید براساس این توانمندی ها و وظایفی که به آنها محول شده است و همچنین ساعت کاری آن، تعیین تکلیف کرد.

حقوق پرستاری در منزل

حقوق پرستاران

حقوق پرستاران، به گونه ای است که نسبت به وظایفی که به آنها محول می شود، مورد توجه خاص قرار نگرفته است. این افراد با کوچکترین اشتباه با آنها برخورد می شود در صورتی که به حقوق و مزایای آنها چنان توجه خاصی نمی شود. این افراد برای اینکه بتوانند به بهترین وجه ممکن وظایف خود را انجام دهند بهتر است حقوق و مزایایی که برای آنها در نظر گرفته می شود خداپسندانه باشد. چرا که این افراد هم مشغله زندگی فراوانی دارند. این افراد به دلیل مسائل مختلف زندگیشان ممکن است اشتباهات کوچکی از آنها سر بزند. بهتر است به جای برخورد دلیل اشتباه را پی گیری کنید که شاید شما هم بتوانید برای برطرف کردن آن مسئله قدمی بردارید. بهتر است با پرستار خانگی خود به مانند یکی از اعضای خانواده خود رفتار کنید که حقوق معنوی این فرشتگان هم مورد توجه قرار گیرد.

حقوق پرستار سالمند در منزل

حقوق پرستار سالمند در منزل، به وضعیت سلامتی سالمند، توانایی و وظایفی که برعهده پرستار گذاشتند سنجیده می شود. معمولا سالمندی که بخواهد پرستار را برای همدمی و کارهای اولیه استخدام کند قیمت آن با سالمندی که توانایی آن کم است و اکثر کارهای آن توسط پرستار انجام شود فرق می کند. یا قیمت پرستار برای سالمند سالم با سالمند بیمار متفاوت است. شما باید ساعت کاری پرستار هم توجه داشته باشید. ساعت کاری پرستار به صورت 8 ساعت، 12 ساعت و 24 ساعت می باشد. قیمت ها با بیشتر شدن ساعت کاری روبه بالا خواهد رفت و باید به حقوق آنها اضافه شود. این مبلغ اضافه کاری بهتر است با توافق و رضایت پرستار باشد نه هرچه که خودتان تمایل داشتید.

حقوق پرستار کودک در منزل

حقوق پرستار کودک در منزل، به سن کودک و کارهای مورد نیاز برای آن بچه قرار است انجام شود یا وضعیت کودک و خیلی مسائل دیگر بستگی دارد. در انتخاب پرستار کودک باید به چندین مورد توجه شود. شما برای مراقبت چند بچه به پرستار نیازمندید؟ چگونه وظایفی را برای پرستار در نظر گرفته ای؟ چند روز در هفته نیاز به پرستار دارید؟ محل زندگی پرستار با محل زندگی شما نزدیک است؟ چند ساعت نیاز به داشتن پرستار دارید؟ آیا به پرستاری نیاز دارید که تحصیلات و آموزش های لازم را گذرانده؟

حقوق پرستاری در منزل

عواملی که ممکن است در این قیمت گذاری تاثیر گذار باشد همین فاصله مکانی محل زندگی شما از محل زندگی پرستار است. همچنین تعداد وظایفی که شما بر عهده پرستار می گذارید در حقوق پرستار تاثیر گذار است. پس بنابراین اگر بیشتر از وظایف یک پرستار به پرستار منزل خود، کار محول کردید. حقوق آن افزایش خواهد یافت. دیگر شِکوه و نارضایتی نداشته باشید. شما باید ساعاتی که یک پرستار مشغول به خدمت به کودک شماست را هم در نظر گیرید و همچنین تعداد روزهای که قرار است در کنار کودک شما باشد را هم مدنظر داشته باشید.

حقوق پرستار کودک در منزل تهران

حقوق پرستار کودک در منزل تهران، با شهرستان های کوچک بسیار متفاوت است. در استان تهران به دلیل طولانی بودن مسافت ها باید توجه شود پرستاری را که می خواهید برای کودک دلبندتان استخدام کنید. بهتر است محل زندگی آن در نزدیکی محل زندگی شما باشد. زیرا اگر محل های زندگی پرستار از شما دور باشد هنگام رفت و آمد به مشکل مواجعه خواهد شد. هزینه رفت و آمدش بالا خواهد رفت و در این صورت هم شما نمی شود در کنار این موارد بی اهمیت باشید به هر حال باید بخشی از این هزینه ها را شما پرداخت کنید و همچنین به دلیل مشکلات ترافیکی پرستار به موقع در منزل شما حاضر نخواهد شد که موجب نارضایتی شما خواهد شد.

حقوق پرستار نوزاد

حقوق پرستار نوزاد، نسبت به حقوق پرستار کودک بیشتر است. چرا که نوزاد به دلیل ناتوانی و کوچک بودن بدنش مراقبت از آن خیلی نسبت به یک کودک بیشتر و حساس تر است. مراقبت از نوزاد در برگرفته از نکات ریزی است که باید به جا آورده شود. مثلا در شیر دادن به آن باید دقت شود در گلوی آن گیر نکند و بعد از آن باید آروق آن گرفته شود ولی یک کودک خودش با کمک پرستار غذا می خورد، به نوعی پرستار فقط نظارت بر غذا خوردن آن دارد. یا توالت رفتن کودک آن بر عهده خودش است. پرستار فقط بر آن تاکید می کند نظافت خود را خوبی رعایت کند. ولی نوزاد باید پوشاک شود و بعد از تعویض پوشاک، پرستار نظافت نوزاد را انجام می دهد.
پرستار باید هر لحظه مراقب نوزاد باشد چرا که نوزاد به دلیل ناتوانی اش نمی تواند از خود مراقبت کند مخصوصا در مواقعه ای که نوزاد روی چهار دست و پای خود راه می رود و یا تازه روی پای خود ایستاده است. زیرا ممکن است بدون اینکه بداند کار خیلی خطرناکی را دارد انجام می دهد از پله ها بالا رود. پرستار نوزاد هر لحظه باید هوشیار باشد چرا که با کوچیکترین سهل انگاری ممکن است بدترین اتفاق برای نوزاد پیش آید که غیرقابل جبران است. ولی کودک این طور نیست با آن صحبت می شود که به سمت مکان و کارهای خطرناک نرود و با پرستار خود همکاری خوبی دارد.

حقوق پرستار خانگی

حقوق پرستار خانگی، همان طور در موارد مذکور ذکر شد بستگی به وظایفی دارد که برعهده آن قرار گرفته و همچنین ساعت کاری، مهارت، توانایی و تجربه پرستار هم در آن تاثیر گذار است. امروزه مراکز خدمات رسان فراوانی به مردم خدمت رسانی می کنند. شما برای اینکه بتوانید پرستار مورد نظر خود را بیابید به این مراکز مراجعه می کنید. بهتر است قبل از هر اقدامی سوال های موردنظرتان را بپرسید و ارزیابی کنید اگر شرایط آن پرستار به شما همخوانی دارد و شما هم توانایی پرداخت حقوق آن را داشته باشید، قراردادی نوشته شود. تا حقوق پرستاری در منزل شما به خوبی رعایت شده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مراقبت از کودک پیش فعال در منزل

مراقبت از کودک پیش فعال در منزل، باید به گونه ای باشد که کودک پیش فعال را اصلا سرزنش نشود. بچه های پیش فعال خیلی دوست دارند مورد رضایت والدین و نزدیکان باشند، آنها بیشتر از هرکسی مشتاق هستند که روی چیزهای موردعلاقشون متمرکز شوند. ولی چکار کنند که این بی قراری دست خودشان نیست، بلکه یک نوع اختلال است. شما بجای اینکه آن را با بچه های دیگر مقایسه کنید و مورد سرکوفت، ملامت و تنبیه قرار دهید بهترین رفتار این است صبور باشید و درمان آنها را پیگیری کنید.

مراقبت از کودک پیش فعال در منزل

کودک پیش فعال در خانه

کودک پیش فعال، بیش از حد معمول جنب و جوش دارند و توانایی تمرکز کافی روی فعالیت های خود را ندارند. دوره این اختلال در دوره بچگی فرد آغاز می شود. اگر اختلال کم توجهی در کودک درمان نشود این اختلال در سنین بالاتر هم به همراه فرد خواهد بود. مطمئنا فردی که نتواند به درستی تصمیم بگیرد یا روی چیز به درستی تمرکز کند یا خیلی پر حرف باشد و نوبت را در امورات اجتماعی رعایت نکند، هر لحظه باید منتظر باشید که برای اطرافیانش و خودش مشکل ایجاد کند. به نظر شما این طور فردی می تواند خوشبخت باشد؟ پس عزیزان پیش فعالی را با شیطنت های طبیعی اشتباه نگیرید و درمان آن را به طور جدی پی گیری کنید.

مراقبت از کودک پیش فعال

لازمه مراقبت از کودک پیش فعال، قبل از هر اقدامی، باید در درمان کودک جدی باشید. زیرا شما هرچقدر هم مراقب کودک دلبندتان باشید نمی توانید بدون جلب کردن نظر آن موفق باشید. اگر بچه پیش فعال را با رفتار درمانی کنترل کنید، حرف گوش کن می شوند و می توانند به آرامی با اسباب بازی های خود بازی کنند. و همچنین روی درس و مشق خود متمرکز شود، شما با درمان کردن کودکتان بهترین مراقبت را برای وی به ارمغان آوردید، زیرا کمتر خود را در معرض خطر قرار می دهد. اگر شما چند دقیقه مجبور باشید بچه خود را تنها گذارید دلتان کمتر آشوب می گیرد. وقتی آنها را تحت درمان قرار می دهید بهتر است نسبت به درمان آنها صبوری به خرج دهید و آرامش داشتن شما می تواند رفته رفته به بچه شما منتقل شود.

مراقبت از کودک پیش فعال در منزل

کودک پیش فعال را چگونه درمان کنیم

درمان کودک پیش فعال به دو صورت است. درمان دارویی و غیر دارویی است.

 • درمان غیردارویی:
 • آگاه سازی والدین ( ایمن سازی خانه و محیط اطراف، کنترل رفتار (در سه مرحله قبل از وقوع فرآیند آموزش لازم را به کودک دهند، حین وقوع مشاهده که باید تذکر یا تشویق به آن دهد و بعد از وقوع به صورت تنبیهی و تشویقی صورت گیرد))
 • حل مسائل فرایندی است که کودکان پیش فعال در آن مشکل دارند به همین دلیل باید والدین با کمک روانشناس توسط بازی درمانی به آن ها کمک کنند.
 • تقویت حواس پنچگانه این کودکان در این نوع حواس ضعیف هستند با تقویت کردن کودک در این زمینه تمرکز آنها هم افزایش خواهد یافت.
 • تکرار وظایف به کودک. به دلیل زود فراموش کردن کارهای خود و نداشتن تمرکز بهتر است به کودکتان بگویید که کارهای خود را چندین بار با خود تکرار کند.
 • ورزش موجب می شود انرژی های اضافی کودک که موجب آسیب رسانی به آن می شود را صرف ورزش کند.
 • تغذیه: از موادی که مواد نگهدارنده، کافئین دار هستند برای کودکتان استفاده نکنید پیش فعالی آنها را بیشتر خواهد کرد.
 • استفاده از روشنایی مناسب: لامپ های که نور آنها سفید و مهتابی است اصلا برای این بچه ها خوب نمی باشد موجب بی قراری آن می شود.
 • درمان دارویی: این نوع درمان اصلا سفارش نمی شود و اگر هم اجباری در کار بود بهتر است طولانی مدت نباشد و همچنین هرگز بدون مشورت پزشک دارویی مصرف نشود. چون درمان هر کودکی مختص به خودش است.

تربیت کودک پیش فعال

تربیت کودک پیش فعال، باید صبوری بیشتری داشت. چون خیلی بی قرار و پرجنب و جوش هستند، حرف گوش کن نیستند، سریعا خسته می شوند و ابراز بی حوصلگی و بی صبری می کنند و به آسانی تمرکز خود را نسبت به موضوع مورد نظر از دست می دهد و از تخریب کردن خیلی خوشحال می شوند، زیاد صحبت می کنند، بدون فکر کار انجام می دهند، از زار و زمین بالا میرند و اصلا نمی توانند صبور باشند. والدین اگر نسبت به این نوع رفتار فرزند خود کم اهمیت باشند کودک این رفتارها را با خود به همراه خواهد داشت و در رفتار بزرگسالی وی تاثیر گذار خواهد و احتمال اینکه به راه های بی اخلاقی کشیده شوند خیلی زیاد خواهد بود. برای تنبیه از رفتارهای آرام چون قهرهای کوتاه مدت استفاده کنید که خیلی نسبت به رفتار تند تاثیرگذارتر است.

با کودک پیش فعال چگونه رفتار کنیم

 • با کودک پیش فعال خود، باید قبل از هر رفتاری از خود صبوری به خرج داد و خون سردی خود را حفظ کرد. اگر آرام باشید بچه خود را به آرامش دعوت کردید و اگر غیر از این رفتار کنید نه تنها رفتار آن درست نخواهد شد بلکه ناآرام تر و بدتر می شود.
 • اگر می خواهید راهی درمان فرزندتان شوید بهتر است بدانید این دوره درمان فوری نیست بلکه طولانی مدت است پس نباید بعد از مدت کوتاهی خسته و ناامید شوید.
 • این نوع کودکان اصولا بیش از بچه های دیگر مورد شماتت قرار می گیرند و کم محبتی به آنها می شود بهتر است این رفتار نادرست را کنار گذاشت و آنها را مورد محبت قرار خواهد دهید که با کم محبتی ضربه بیشتری نخورند.
 • برخی اوقات بهتر است شما فقط روی حسن رفتارهای بچه خود متمرکز شوید و از خداوند به خاطر دادن این فرزندتان شکرگذاری کنید.
 • بعضی وقت ها با کودکتان خلوت کنید و با آرامش با آنها حرف بزنید و به حرف ها و خواسته های آن گوش دهید.
 • قسمتی از منزل را مختص به کودکتان دهید و آن را به طرز خاصی مشخص کنید و به کودک بگویید که این قسمت به شما تعلق دارد.
 • برای بالا رفتن عزت نفس آن این است در کارهای که می توانند موفق باشند آنها را تشویق کنید. به عنوان مثال آنها می توانند در فعالیت های رزمی و هنری می توانند موفق باشند آنها را تشویق کنید. توجه به علاقه مندی های آنها هم داشته باشید و زمینه های لازم را برای آنها فرآهم کنید. همچنین بیش از ظرفیتش از آن توقع نداشته باشید.
 • از ارتباط چشمی با فرزندتان غافل نشوید و سعی کنید در برخورد و رفتار خود با آنها آرام باشید چراکه ناآرامی شما اثرات منفی خواهد گذاشت.
 • برای خواب و تغذیه آن ها برنامه منظم چیده شود. و از استراحت کافی آنها اطمینان پیدا کنید چراکه خستگی پیش فعالی را تشدید خواهد کرد.
 • چنانچه تغییری در زندگی شما رخ داد بهتر است فرزند خود را رفته رفته آماده کنید چون برای آنها سخت است یکدفعه خود را تغییرات وقف دهند.
 • بچه پیش فعال نسبت به اقدامات کسل کننده خیلی ناراحت می شود. بهتر است در چین مراسماتی آنها را به همراه خود نبرید.

چگونه تشخیص دهیم کودک پیش فعال است

برای اینکه بفهمید کودک شما دچار پیش فعالی است به علائم ذیل توجه کنید اگر بیشتر از شش عدد را داشت کودک شما دارای پیش فعالی است البته این اختلالات در پسرها سه برابر بیشتر از دختران اتفاق خواهد افتاد.

 • در اکثر مواقع به جای راه رفتن با بدو بدو راه می روند.
 • در سرکلاس در زیاد اجازه می گیرد و بیرون می رود.
 • به بازی های آرام علاقه ندارد بیشتر مواقع بازی های پرسر و صدا را به راه می اندازد.
 • اکثر مواقع تحرک دارد کمتر پیش می آید شما آن را در جای ساکن ببینید.
 • یکریز در حال حرف زدن هستند.
 • قادر به توجه کردن به جزئیات نیست.
 • هیچ کاری یا فرمانی را به طور تمام و کمال انجام نمی دهد.
 • وسیله های خود را گم می کند.
 • نداشتن توجه به محیط اطراف خود.
 • بی نظمی در امورات خود.
 • در یادگیری مهارت و داشتن ایراد در حل مسائل.
 • داشتن رفتاری پرخاشگرانه و غیر معمول و غیر منطقی.

وظیفه جامعه بهداشت و درمان آگاه سازی والدین

برخی از والدین از این اختلال بی خبرند و اطلاعات کافی در رابطه با این اختلال را ندارند و آن را با شیطنت های عمدی اشتباه می گیرند. باید جامعه بهداشت و درمان به روش های گوناگون در جامعه فرهنگ سازی کند. عدم اطلاعات والدین موجب می شود که آنها رفتار شایسته ای با فرزند خود نداشته باشند. زیرا رفتارهای نادرست موجب می شود اختلالات پیش فعالی پیشرفته تر شود در نهایت منجر به بیشتر شدن خشم و کارزاری آن بیشتر و پایین آمدن عزت نفس می باشد و افسردگی خواهد شد. پس برای مراقبت از کودک پیش فعال در منزل والدین آگاهی خود را بالابرند و بعد اقدامات درمانی را پیگیری کنند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مراقبت از کودک کم توان ذهنی و جسمی

چگونه رفتاری با کودکان کم توان ذهنی و جسمی داشته باشیم

چگونه رفتاری باکودکان کم توان ذهنی و جسمی داشته باشیم تا موجب توانمندی و رشد آنها شود؟ برخی افراد این کودکان معصوم را “کودکان عقب مانده ذهنی و جسمی ” می خوانند، استفاده از این لفظ برای آنها و خانواده شان دارای بار منفیست، بهتر است از واژگانی چون “کودکان کم توان ذهنی و جسمی” و “کودکان ناتوان ذهنی و جسمی” استفاده شود. این فرشتگان زیبا، هم به لحاظ ذهنی و هم از لحاظ جسمی ناتوان هستند و از خیلی نعمت های این دنیا بی نصیب هستند. این ناتوانی آنها موجب شده خیلی احساساتی و شکننده باشند باید در رفتار با آنها خیلی مواظبت کرد. این نوع کودکان به مراقبت های بیشتری نسبت به بچه های دیگر نیازمند اند. همچنین باید با صبوری و مهربانی به آنها، آگاهی و مهارت های لازم زندگی را آموخت.

چگونگی رفتار با کودکان ناتوان ذهنی و جسمی

با توجه به اینکه تاکنون در میان بیشتر جوامعه بلاخص کشور ما، برای فرهنگ سازی چگونگی رفتار درست با این کودکان معصوم قدم استواری برداشته نشده است. به طوری که در جامعه رفتارهای هماننداینکه؛ آنها را به عنوان یک موجود اضافی می دانند، مسخره می کنند، با انزجار با آنها رفتار دارند و بعضی از روی ترحم به آنها می نگرند و بسیاری از افراد رفتارهای نامناسبی نسبت این دوستداشتنی های عزیز دارند. درست است آنها ناتوان هستند ولی ما باید نسبت به آنها رفتاری که مناسب یک انسان است را داشته باشیم بلکه باید احترام بیشتری را نسبت به آنها و خانواده هایشان داشته باشیم تا آنها احساس ناتوانی و عجز نکنند.

زیرا با وجود سختی های فراوان، آنها دوست دارند عزت نفسشان حفظ شود و جامعه رفتار عادی با آنها داشته باشد تا با وجود داشتن مشکلات موجودشان، یک مشکل روانی دیگری هم به آنها اضافه نشود. تنها کمکی که جامعه می توانند به این عزیزان و خانواده های آنها کنند این است، به آنها در ارتقاء حس اعتماد به نفسشان کمک کرده تا بتوانند در کشف و شکوفایی استعدادهایشان و حس خودمختاری شان کمک کرده باشند. پس جامعه در قبال این عزیزان وظیفه دارد به جای اینکه به ناراحتی این خانواده ها اضافه کند بلکه به کمک خانواده این کودکان را همراهی کنند. تا در جامعه، به شان و منزلتی که شایسته یک انسان است برسند. زیرا ممکن است هرکدام از شماها بچه ای ناتوان داشته باشید. پس بهتر است بعضی مواقع برای اینکه به درک دیگران قادر باشیم، با لحظه ای تامل خود را در جای آنها قرار دهیم که هیچگونه تعدی در حق آنها نداشته باشیم.

مراقبت از کودک کم توان ذهنی و جسمی

تربیت کودکان کم توان ذهنی و جسمی

پدر و مادر این نوع کودکان نقش بسزایی در تربیت این کودکان دارند. معمولا اولین کسانی که با این بچه ها برخورد دارند پدر مادر و دیگر اعضای خانواده هستند. اگر این افراد هم نسبت به این کودکان بی تفاوت و نامهربان باشند. دیگر چه انتظاری از افراد جامعه باید داشت. اگر چنین رفتار ناشایستی از والدین این کودکان سر بزند این کودکان دیگر تمایل به بروز توانمندی های درونی خود ندارند و همچنین موجب بیشتر شدن ناتوانی آنها می شود.

آموزش کودکان کم توان ذهنی و جسمی

آموزش کودکان کم توان ذهنی و جسمی مرتبط به نخستین سالهای حیاتشان است. همه کودکان سال های اولیه زندگی شان از بااهمیت ترین دوران آموزشی و یادگیری آنها است. همچنین در این سالهاست، شخصیت آنها رشد و شکل می گیرد. اگر در این سالها والدین کودکان خود را به کانون های نگهداری و آسایشگاه ها دهند روابط قلبی در میان آنها از بین رفته و دیگر این کودکان تکیه گاه عاطفی برای خود نمی یابند تا با کمک آن استعدادهای خود را شکوفا کنند. در این میان مادر برای این گونه بچه ها خیلی اثربخش است. والدین خصوصا مادر اگر فرزندان سالم دارند به نسبت به آنها باید به لحاظ مراقبت، محبت و نوازش بیشتری به این کودکان کم توانشان داشته باشند. زیرا این کودکان با وجود اینکه نمی توانند ارتباط عاطفی برقرار کنند، بی محبتی ها و کم توجهی ها را به خوبی حس می کند و این رفتار شما موجب می شود کمترین توانمندهای آنها هم سرکوب شود.

ویژگیهای کودکان کم توان ذهنی و جسمی

اکثر این کودکان رشد و بلوغشان به نسبت به همسن و سالهای آنها خیلی کمتر است. مثلا نسبت به همسن های خود دیرتر می نشینند، می ایستند یا چهار دست و پا حرکت می کنند. البته برخی که به لحاظ جسمی مشکل دارند از انجام دادن این حرکات محروم هستند. کودکان کم توان اغلب توانمندی های خود را به صورت مبنا و ابتدایی یاد می گیرند ولی از نظر عملکرد بیشتر مواقع آنچنان نمی توانند موفق شوند.
• افرادی که کم توانی آنها اندک است می توانند از نظر جسمی و ذهنی آنچنان مشخص نباشد و فقط ممکن است یادگیری خیلی چیزها برایشان سخت و کمتر باشد و در جزئی از اعضای بدن آنها معلولیت کمی وجود داشته باشد که فعالیت حرکتی و فیزیکی آنها را کٌند نماید. اینها کمی نیاز به کمک دیگران دارند.
• کودکانی که کم توانی آنها در حد میانه است به کمک بیشتری نسبت به گروه قبلی به لحاظ جسمی نیاز دارند چراکه توان فیزیکی آنها کم تر است و به لحاظ ذهنی هم به آموزش های درمانی و تمرینات لازم دارند تا آنها قادر شوند بتوانند مهارت های مبنایی را یاد گیرند.
• اگر کم توانی این کودکان فراوان باشد. رشد آنها به وفور کمتر است و از لحاظ جسمی و ذهنی نمی توانند با کسی ارتباط برقرار کنند ولی سخنان دیگران را درک می کنند ولی توان صحبت کردن را به خوبی ندارند ولی با بازگویی مکرر کارهای ساده و معمولی را به آنها یاد داد.
• اگر ناتوانی این کودکان کامل باشد، آنها کاملا به دیگران متکی هستند وبدون کمک دیگران نمی توانند کاری از پیش ببرند.

کودکان ناتوان ذهنی و جسمی

این کودکان به لحاظ ذهن و جسم به چندین دسته تقسیم می شوند؛ کودکانی که کاملا ناتوان، کودکانی که ناتوانی آنها فراوان است، کودکانی که کم توانی آنها در حد میانه و کودکانی که کم توانی آنها در حد خیلی کم می باشد. کودکانی که مشکل ناتوانی آنها کامل و فراوان است اکثرا در استراحتگاه ها و کانون های مختص به ناتوانان ذهنی و جسمی نگهداری می کنند ولی کودکانی که مشکل آنها در حد میانه و کم است توان آنها در حدی است که می توان به آنها آموزش های ابتدایی را یاد داد؛ خانواده های آنها می توانند با صبوری بیشتری بیابند که چگونه رفتاری با کودکان کم توان ذهنی و جسمی داشته باشند و آنها را در کنار خود نگهداری کنند یا برای مراقبت از آنها پرستار استخدام کنند. مرکز ………………… می تواند با کمک به شما، شما را در انتخاب پرستاری برای فرزند دلبد و معصومتان همیاری کند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پرستاری از کودک مبتلا اوتیسم

پرستاری از کودک مبتلا اوتیسم باید به همراه کسب اطلاعات و مطالعه باشد. برخی از والدین، نگران زندگی کنونی و آینده این فرزندانشان هستند. یکی از شیوه های که می تواند اضطراب آنها را کاهش دهد آموزش در رابطه با داشتن چگونگی رفتار درست با این فرشتگان کوچلو است. همچنین داشتن تحقیقات و مطالعه به روز این فرصت را فرآهم می کنند که والدین یا پرستار کودکان اتیسم، تربیت و مراقبت درستی از این کودکان داشته باشند.

پرستاری از کودک مبتلا اوتیسم

اتیسم چیست

اتیسم، نوعی اختلال است که در بروز آن عوامل ژنتیکی و محیطی موثر است. البته در سابق، در تشخیص اختلال اتیسم با معلولیت فرقی نبود. این اختلال را نوعی معلولیت می دانستند. اتیسم به دلیل نوع فراوانیشان به آنها طیف اختلالات اوتیسم می گویند. افراد مبتلا به اوتیسم خصلت های شناختی و ادراکی متمایزی نسبت افراد معمولی دارند.

علائم کودکان مبتلا به اوتیسم چیست

علائم کودکان مبتلا به اوتیسم را بر اساس کردار و سلوک کودک و رفتارهای برای برقراری تماس و وابستگی ها و همچنین تکرار و کارهای کلیشه ای و… می توان شناخت.
• رفتارهای تماسی: این کودکان تبحر در ارتباط کلامی و معاشرتی را ندارد. به طوری که در 12 ماهگی ساکت اند حتی دریغ از یک صدای نامفهوم هم از خود نشان نمی دهد، تا سن یکسال ونیمی یک واژه هم از زبانش بیرون نمی آید. در سن 24 ماهگی شاید یک واژه ادا کنند ولی این توانایی را ندارند دوکلمه را به هم متصل کنند و در برابر اینکه کسی آن را صدا بزند هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهد یا ممکن است با واژگان تکی صحبت کند یا تا آخر زندگانی خود ساکت بماند.
• کردار معاشرتی: از بودن در جمع پرهیز می کند و انزوا را بر جمع همگانی ترجیح می دهند، امکان دارد نسبت به در آغوش کشیدن و نزدیک شدن واکنش نشان دهند به طوری که در سنین بالاتر خیلی کم پیش می آید که نسبت به نوازش واکنش خوبی داشته باشند. نسبت به درک هیجانات دیگران ضعیف هستند. نسبت به حرکات غیرگفتاری مانند اخم آلود بودن هیچ فهمی ندارد و عواطف خود را نمی تواند به طور متعادلی بروز دهند.
• کردار کلیشه ای و مکرر: این رفتارها شامل کارهای غیرعادی چون روی انگشتان پا راه می روند، برخی مواقع در حال انجام کاری هستند که یک دفع توقف می کند. اتلاف وقت طولانی برای چیدن وسایل بازی خود می کند، یکنواختی را خیلی دوس دارند و از تغییرات دلگیر می شود. امکان دارد روی یک مسئله تمرکز کند این مسله هر چیزی می تواند حتی یک مسئله علمی هم می تواند باشد.

درمان کودکان مبتلا به اوتیسم

درمان کودکان مبتلا به اوتیسم را می تواند به صورت رفتار درمانی انجام داد. این رفتار درمانی به منظور کاهش رفتارهای غیرمعقول آنهاست و همچنین آنها را قادر می سازد که با محیط و اطرافیان خود ارتباط برقرار کنند. این رفتار درمانی باید منفرد و سازماندهی شده باشد. هرگز والدین در جلو این بچه ها دعوا حتی دعوای لفظی نداشته باشند که خیلی تاثیرات منفی بر روی آن دارد؛ برای رفع آشفتگی برخی از این کودکان دارو تجویز می شود.

نقش بازی درمانی در کودکان مبتلا به اوتیسم

نقش بازی درمانی در کودکان مبتلا به اوتیسم موجب آرامش بخشیدن و خرسندی آنها می شود. بازی با این بچه ها کمک می کند توانگری های مورد نیاز آنها پشتیبانی شود. یکی از کارهای حیاتی است که موجب می شود خوشحال باشند. البته هر بازی را نباید با این بچه ها کرد ممکن است آنها نسبت به آن بازی واکنش خوبی نداشته باشند مثلا بازی های که هیجان آنها را به شدت بالا می برد را بدانند و از آنها امتناع کنند. بازی های را ارائه دهند که رفتارهای آرامی را از خود نشان دهند. از هر گونه اقدام ناگهانی و یکدفعی که می تواند به طرز خیلی فجیعی این بچه ها را دگرگون کند که سرانجام غیرقابل بازگشتی را برای کودک به همراه خواهد داشت، دوری کنند. پس باید بازی این بچه ها طبق اصول باشد هرچند هم ابتدایی باشد.

رفتار کودکان مبتلا به اوتیسم

رفتار کودکان مبتلا به اوتیسم، را زیر نظر داشته باشید و جهت شناخت رفتارهای منحصر به فرد این کودک، موقعیت و زمان قرار گرفته شده کودک را یاداشت کنید. اگر رفتار یا وضعیتی موجب آشفتگی آن شد را بدانید تا دیگر تکرار نشود و اگر خوشحال شد برای خوشحالی آن این رفتارها را تکرار کنید. پس یکی از وظیفه های پرستار این است با شناخت رفتارهای کودک آن را در رفتار درمانی کمک کند و برای مراقبت از این کودک بهترین شیوه ها را برگزیند. این کودکان اتیسم به مانند بچه های معمولی بسیار کنجکاو هستند. اگر با رفتار این فرشتگان معصوم آشنا شوید پرستاری آنها بسیار لذت بخش است. همچین اگر با رفتار آشنا باشید می توانید به راحتی آنها را آرام کنید. برای نگهداری و مراقبت از این عزیزان باید با نکات ریزی که در زندگی آنها متاثر است را یادگرفت.

یک اتیسمی می تواند دانشمند شود

افراد نابغ و پرآوازه ای در گذشته بودند که هنوز که هنوز است علوم آنها در صدر علم ها می باشد دارای اختلالات اتیسم بودند. دانشمندانی چون:
• چارلز داروین: یک فردی منزوی بوده که از ارتباط رو در رو امتناع داشته و به صورت نامه به نامه اختلالات خود را بازگو کرده است. نسبت به مسائل مکانیک و شیمی کنجکاو بوده و در خیال پردازی و تجسم یک نابغ بوده است.
• آلبرت انیشتین؛ مشکلاتی همانند؛ ارتباط کلامی برای تحصیل و برقراری روابط اجتماعی و نداشتن برنامه غذایی و بی میل بودن به غذا خوردن، نداشتن رابطه مناسبی با همسر و فرزندانش ولی این اختلال نتوانست در توانمندی این فیزیکدان اخلالی ایجاد کند.

پرستاری از کودک مبتلا اوتیسم

• ایزاک نیوتن؛ توانایی حضور در جمع های همگانی را نداشت و خیلی خجالتی بود و بر مسائل کاری خود به طرزی تمرکز می کرد که به آسانی از آن فضا بیرون نمی آمد. به عملی کردن کارهای تعیین شده خود تعصب خواصی داشت مثلا اگر قرار بود به جایی برد اگر آن جا کنسل می شد او کار خود را می کرد و به آنجا می رفت و خیلی رفتارهای غیر معمول دیگر را داشت.
• توماس جفرسون( نویسنده اعلامیه استقلال و ریس جمهور سوم آمریکا)؛ در انجام کارهای فیزیکی خود با تاخیر انجام می داد. قادر به برقراری رابطه با دیگران نبود. به آوای بلند واکنش نشان می داد. کارهای غیر معقولی از ولی سر میزد از جمله در جلسات با اهمیت با دمپایی حضور پیدا می کرد و…
• از جمله دانشمندان دیگر می توان به لودیگ و یتگشنشتاین، میکل آنژ، جرج اورول، ولفگانگ آمادئوس موتزات که اختلال اوتیسم داشتند می توان اشاره داشت.

پرستاری کودک اوتیسم

پرستاری کودک اوتیسم، دارای قوائد خاص مراقبتی است. برای مراقبت از این کودکان باید همه وقت روزانه خود را صرف آن کرد و با آرامی خاصی باید با آنها رفتار داشت. پس بنابراین یکی از والدین تمام وقت پابه پای این کودک باید باشد و دیگر کارهای خود صرف نظر کند. اگر والدین مایل هستند که به آنها در مراقبت این کودک دلبندشان از کسی کمک بگیرند بهتر است ساعت های از روز را توانایی نگهداری از کودکشان را ندارند آنها را به کانون های مراقبتی که مختص به این بچه ها است ببرند و اگر مایل هستند فرزندشان فقط در منزل خودشان باشد، یک پرستار آموزش دیده و با مهارت را استخدام کنند. مرکز…………..در معرفی پرستار متبحر برای مراقبت از فرزند دلبندتان شما را همیاری کند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پرستاری از سالمند واکری

پرستاری از سالمند واکری، در برگرفته از مراقبت های ساماندهی شده به سالمندانی است که به تنهایی قدرت ایستادن و راه رفتن را ندارند. این سالمندان به افراد یا پرستاری که آموزش های لازم را در رابطه با کمک به افراد واکری را، گذرانده، نیازمند هستند. زیرا یکی از ابزارهای بااهمیت زندگی آنها واکر است. این افراد که فقط با کمک یک وسیله قادر به حرکت هستند معمولا بیشتر کارهای زندگی روزانه خود را نمی توانند انجام دهند. ممکن است نزدیکان این عزیزان نتوانند هر لحظه مراقب آنها باشند به همین دلیل، آنها توانایی مراقبت از خود را ندارند، باید در کنار آنها یکی حضور داشته باشد. پس به دنبال استخدام پرستاری که در وهله اول توانایی مراقبت از این نوع سالمند را داشته باشد و همچنین به لحاظ مهارت، به لحاظ قدرت بدنی و اخلاقی، فردی مناسب باشید.

پرستاری از سالمند واکری

واکر چیست:

واکر وسیله ای است جهت کمک به افرادی که نمی توانند راه بروند یا بایستند. برخی هستند که قوه و نیرواعضای تحتانی( آن بخشی که در پایین تر از نشینمنگاه) آنها تحلیل رفته ( بر اثر تحلیل نیرو یا جراحی و یا آسیب دیدگی بر اثر ضرب دیدگی اتفاق افتاده است) توان راه رفتن را ندارند یا منع شدند از این که به این اعضای خود فشار آورند بنابراین بایستی با استفاده از یک وسیله ای راه روند. این وسیله که دارای چهارپایه و دو دسته است می تواند به فرد مورد نظر کمک رسانی خوبی داشته باشد.

سالمند واکری یعنی چه:

سالمند واکری فردی است که با توجه به ناتوانی اندام های تحتانی خود توانایی راه رفتن را ندارد پس این سالمند برای اینکه تعادلش را از دست ندهد و زمین نخورد از این وسیله واکر استفاده می کند.

وظایف پرستار سالمند واکری:

• کارهای روزمره: وظایف پرستار سالمند واکری، بستگی به توانایی و نیاز سالمند تعیین می شود. این پرستاران را می توان به صورت شبانه روزی، پاره وقت استخدام کرد تا مراقبت از سالمند شما را انجام دهند. سالمند واکری را در انجام برخی فعالیت های خود ( استحمام کردن، توالت رفتن، پخت و پز و دیگر کارهای روزمره) که باید از فردی کمک بگیرند، را کمک می کنند.
• در دسترس قرار دادن واکر برای سالمند: یک پرستار باید واکر را به نحوی در کنار سالمند قرار دهد که سالمند به راحتی به آن دسترسی داشته باشد. به نحوی هم باید باشد که در مواقعی که سالمند در حال استراحت است واکر برای آن خطری نداشته باشد. البته سالمندانی که فراموشی دارند و از خاطر آنها میرود که با کمک چه وسیله ای راه می روند، واکر را باید در جلو دیدگان آنها قرار داد.
• مطمئن بودن از رو به راه بودن واکر: یکی از وظایف مهم پرستار این است که قبل از اینکه سالمند از واکر استفاده می کند از بی نقصی بودن واکر مطمئن شود و سپس در اختیار سالمند قرار دهد. در غیر این صورت اگر از این وظیفه سرباز زنند و واکر سالم نباشد ممکن است برای سالمند اتفاقاتی چون سقوط به زمین و آسیب دیدگی شدیدی به وجود آید.
• متناسب بودن فاصله دستان سالمند و واکر: برقرار کردن تعادل بین فاصله دستان با واکر باید مورد توجه پرستار قرار گیرد. زیرا اگر تعادل در این فاصله حفظ نشود به دستان و کمر سالمند به دلیل خم شدن زیاد آسیب می رسد.
• اگر سالمند واکری از ایستادن و پیاده روی احساس ناراحتی و درد کرد؛ پرستار نباید بی اهمیت در کنار این مشکل بگذرد. اول به واکر بنگرد اگر تنظیمات واکر بهم خورده را درست کند ولی در غیر این صورت دلیل چیزی غیر از تنظیمات بود به پزشک مراجع کنید.
• آسان و امان کردن محل های تردد سالمند: پرستار باید در مسیرهای که سالمند عبور می کند را بررسی کند در صورت مشاهده موانعی آن را برطرف کند. یا اگر در کف منزل قالیچه یا چیز دیگری که موجب لیز خوردگی سالمند می شود را محکم کند. اگر از اینکه ممکن است سالمند توان نداشته باشد به خوبی با واکر راه رود پرستار باید در کنار آن باشد که در صورت سقوط آن را نگه دارد.

چطور واکری برای سالمند خریداری شود:

برای خریداری واکر برای سالمند باید اولین اقدامی که کرد این است که واکر را متناسب با قد سالمند انتخاب کنید. برای اینکه به درستی این موضوع اشاره شود این است که باید دسته های واکر به موازات باسن آن باشد. هنگامی که سالمند ایستاده و دست از دسته واکر گرفته زاویه خم شدگی آرنگ آن با میله ای که در کنار پا سالمند قرار می گیرد حدود 16 درجه باشد. واکر باید خیلی سبک باشد در عین سبکی محکم باشد.

پرستاری از سالمند واکری

سالمند چگونه از واکر استفاده کند:

• اگر سالمند در استفاده از واکر مشکل دارند برای رفع این مشکل از یک متخصص فیزیوتراپی کمک بگیرید.
• برای اینکه سالمند در نشستن و بلند شدن از مبلمان، از مبلمانی استفاده کنید از دو طرف دسته داشته باشند.
• به سالمند بگوید در مواقعی که از واکر استفاده می کنید به جلو خم نشوند و جلوی خود را بنگرند به این طرف و آن طرف و پاهای خود نگاه نکنند.
• در حین استفاده از واکر از کفش مناسب و طبی استفاده شود.
• در حین اینکه در مسیر های که هموار نیست مانند پله و سربالایی از قرار گرفتن چهارتا پایه واکر بر روی زمین مطمئن شود و بعد وزن خود را بر روی آن قرار دهند.
• در قدم برداشتن با واکر دقت داشته باشید که خیلی بلند نباشد بهتر است کوتاه باشد
• به واکر سالمند پارچه جیب مانند کوچکی متصل کنید که وسیله های ضروری که مورد نیاز سالمند است در آن انداخته شود تا به همراه خود باشد داشته باشد.
• سالمند زیاد پاهای خود را نزدیک پایه نگذارند زیرا موجب چسبیدن پاهای آنها به پایه واکر شده و در نهایت موجب بهم خوردن توازن و به زمین خوردن سالمند می شود.

نتیجه:

سالمند واکری با توجه به ناتوانی حرکتی آن در ایستادن و راه رفتن باید با استفاده وسیله واکر (پایه دار و چرخ دار) مشکل حرکتی خود را برطرف کند. اگر سالمند در استفاده از این وسیله به مشکلی بر خورد باید مشکل آن را با آسان ترین راه حل رفع کرد در غیر این صورت سالمند از استفاده از واکر خسته شده و کم کم استفاده از آن را به کنار می گذارد و اگر با عضلات تختانی خود فعالیت نداشته باشد آنها رفته رفته از بین می روند پس بنابراین پرستار باید شرایطی را فرآهم کند که سالمند را به استفاده از واکر تشویق کند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

روشهای مراقبت از کودک بیمار

روشهای مراقبت از کودک بیمار چیست؟

برای پی بردن به این شیوه های مراقبتی ابتدا باید بدانیم کودک دلبندتان بر اثر چه عاملی کسالت پیدا کرده است. زیرا هر بیماری مراقبت مخصوص به خود را دارد. والدین یا پرستار بچه باید در این باره کوشا باشند و اطلاعات خود را افزایش دهند. تا بتوانند در برابر آن بیماری از آن به خوبی مراقبت کنند و قبل از بروز بیماری های دیگری، پیشگیری های لازم را برای کودک عزیزشان انجام دهند. هرگز برای درمان کودک خوددرمانی یا توصیه های عموم را بکار نبرید فقط طبق دستورات پزشک رفتار کنید.

علائم کودک بیمار

بیماری کودکان را می توان به دو دسته مسری و غیر مسری تقسیم کرد در ذیل علائم این دو بیماری را بررسی خواهد شد

 1. بیماریهای مسری: این نوع بیماریها احتمال انتقال آن به دیگران خیلی فراوان است. باید برای قطع شدن زنجیره اش فورا به آن رسیدگی شود.
 • داشتن تب می تواند یکی از نشانه های این نوع بیماری باشد. وقتی کودکی تب دارد نشان دهنده این است، سیستم دفاعی آن در حال مبارزه با یک علائم خارجی می باشد پس بهتر است به پزشک اطفال مراجع شود تا به موقع درمان شود و مشکلی برای سلامتی آن پیش نیاید.
 • سرزنده نبودن آن به مانند روزهای گذشته و توان و حوصله نداشتن برای بازی کردن را مورد اهمیت قرار دهید.
 • غیرعادی نفس کشیدن و تغییر صدا و سرد و داغی بی مورد بدن کودک.
 • کم شدن اشتها و بی میلی به غذا و ایراد گرفتن و زاری کردن های نابجا.
 • رنگ رخساره کودک تغییر کند و همچنین پوست دور چشمانش تیره شود.
 • تورفتگی وسط سر کودک در هنگامی که سن آن کمتر از یکسال ونیم است.
 • سرازیر شدن آب از دماغ و چشمان کودک و داشتن عطسه و سرفه های خلط دار و خشک.
 • تاول زدگی، جوشهای و لکه های پوستی.
 1. بیماریهای غیرمسیری: این نوع بیماری غیر واگیر هستند و فقط خود فرد از آن صدمه خواهند دید پس باید مورد اهمیت قرار گیرند.
 • تب داشتن کودک به طور خیلی ناچیز ولی در دراز مدت ادامه داشته باشد و داشتن سرفه در دراز مدت.
 • لاغر شدن، نداشتن نمو و بلوغ و بازی نکردن.
 • کاهش اشتها، درشت شدن شکم و داشتن نفخ، درد در ناحیه شکم و همچنین داشتن یبوست و اسهال.

کمک به کودک بیمار

کودک به هنگام بیماری خیلی حساس می شود باید در این موقع بیشتر مورد توجه قرار گیرد. در این شرایط مراقبت از آن به عهده والدین است. در صورت مقدور نبودن مراقب آن باید کسی باشد که کودک نسب به آن احساس راحتی داشته باشد مانند پرستاری که وقت زیادی را با آن گذرانده است در غیر این صورت روند بهبودی آن به کندی سپری خواهد شد.

روشهای مراقبت از کودک بیمار

تقویت کودک بیمار

 • عطوفت و مهربانی داشتن به بچه بیمار: یکی از موثرترین روش های مراقبت از کودک بیمار است. شما با مهربانی به کودکان نشان می دهید که چقدر برایتان مهم و عزیز است. پرستار کودک باید به نحوی با کودک رفتار کند که حس مفید بودن به کودک دست یابد. مطمئناً کودک هم ممنون این مهربانی ها و زحمات شما خواهد بود و در یاد و خاطر آن حک خواهد شد.
 • در زمان مراقبت از کودک اگر مجبورید کودک را در زمان کوتاهی تنها گذارید بهتر است کودک را متقاعد کنید و آن را در جریان نبود خود بگذارید چراکه اگر یک دفع ببیند شما نیستید مضطرب شده و حالش به نحو بدی دگرگون می شود و همچنین آرامش خاطر آن به خطر می افتد که در روند بهبودی آن تاثیر بدی خواهد داشت.
 • محیا سازی آسودگی و آسایش برای کودک: به همین منظور باید دمای منزل روی دمای استاندارد تنظیم کنید. در زمستان بخاری را زیاد نکنید و در تابستان هم زیاد از کولر استفاده نکنید که خانه شبیه زمستان شود. لباسی برای کودک بپوشید درآن احساس راحتی داشت داشته باشد.
 • نوشیدن مکرر مایعات: برنامه تغذیه ای کودک را طوری تنظیم کنید که کودک به آب خوردن تشویق شود. از مایعاتی چون آب و شیرهای طعم دار ( برای فراهم شدن کلسیم بدن ) استفاده نمایید. می توانید از چای سبز که موجب آرامش آن می شود استفاده کنید. لازم به ذکر است کودک در دوران بیماری نباید از مایعاتی که شامل قند هستند استفاده کند این مایعات روال درمان آنها را آهسته تر می کند پس برای اینکه این نوع نوشیدنی را بهانه نگیرد بهتر است جلوی دید کودک خارج کنید. بهتر است برای اینکه کودک به خوردن مایعات علاقه نشان دهد بهتر است خلاقیت به خرج دهید و معجون های خوشمزه را با مایعات سالم با مواد مفید و مغذی دیگر مانند عسل برای کودک محیا کنید. لازم به ذکر است به کودکان یکسال به پایین عسل داده نشود برای آنها مضر است و ممکن است مسموم شود.
 • فراهم کردن شرایط برای خواب و آسایش کودک: کودک به خاطر از دست دادن انرژی به استراحت بیشتری نیاز دارد. و پرستار کودک باید به این مورد اهمیت خواصی داشته باشد و در هر لحظه که کودک خواست بخوابد مکان آرامی را برای استراحت کردن آن فراهم کند.
 • استفاده از دستگاه بخور: می توان به وسیله آن، خشکی هوا که موجب سرفه های مداوم است، را رفع کرد.
 • تغذیه سالم طبق ذائقه کودک: اکثر کودکان در غذا خوردن خیلی بهانه گیرند و غذا دادن به آنها خیلی مکافات دارد. ولی چنانچه پرستار با کودک رفیق باشد می تواند با بازی و سرگرم کردن کودک غذا را به بچه بدهد. مثلا شکلک های بانمک با غذا درست کند و کودک را به انجام و خوردن آنها تشویق کند. از غذاهای که به هنگام بیماری می توان برای کودکان مفید باشد را می توان به سوپ مرغ با سبزیجات تازه که برای بدن خیلی مفید است را به همراه سیر که خواصیت آنتی بیوتیکی دارد و سیستم دفاعی بدن کودک را بالا می برد استفاده کرد. در کنار صبحانه از ماده مغذی عسل استفاده شود.
 • اگر کودک در خوردن دارو ممانعت می کند بهتر است با آن بازی دکتر و مریض را داشته باشید ( کودک در نقش دکتر و عروسک در نقش بچه شما که مریض شده و دارو نمی خورد ) تا بهتر درک کند که باید برای خوب شدن داروهای خود را مصرف کند.

بازی با کودک بیمار

این بچه ها توان زیادی برای بازی های پرجنب به جوش ندارند پس باید به نوعی آنها را سرگرم کرد که خسته نشوند و به گونه ای با آنها رفتار کرد که هم خوشحال شوند و هم سرحالتر شوند و انرژی خواصی به آنها ترزیق شود. مثلا قصه های خنده آور با عروسک گردانی برای آنها اجرا کنید، با هم کاردستی درست کنید یک بخشی از کار که خیلی آسان است را به او محول کنید. یا مسابقه نقاشی کردن بگذارید و …

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مراقبت از سالمند پوشکی

مراقبت از سالمند پوشکی به صبر واستقامت فراوانی نیاز دارد. باید با مهربانی با آنها رفتار شود. زیرا آنها به اندازه کافی از اینکه نیاز به مراقبت دارند زجر و خجالت می کشند. پس رفتار شما با سالمند پوشاکی باید به گونه ای باشد تا آنها احساس سرباری نکنند. هرگز با نارضایتی از یک سالمند مراقبت نکنید.

مراقبت از سالمند پوشکی

با وجود اینکه شما چیزی را به زبان نیاورید باز هم آنها متوجه نارضایتی شما خواهند شد. اگر می خواهید با نارضایتی مراقبت از سالمندتان کنید، این کار شما انجام ندادنش خیلی بهتر از انجام دادنش است یا اگر شما خود توانایی ندارید یا مشغله های دیگرتان نمی گذارند به خوبی از سالمندتان به خوبی مراقبت کنید، بهترین اقدام این است به دنبال یک پرستار خوب از مراکز معتبر باشید.

سالمندان پوشاکی

سالمند پوشاکی مراقبت از آن با یک سالمند سالم متفاوت است یک سالمند سالم ممکن است بیشتر برای داشتن یک همدم و کارهای اولیه نیاز به پرستار داشته باشد ولی یک سالمند پوشاکی به دلیل نداشتن خود اختیاری ادراری باید به لحاظ بهداشتی از آن به خوبی مراقبت شود زیرا خود سالمند قادر به انجام این نظافت نیست و به کمک و مراقبت نیازمند است.

پرستاری از سالمند پوشاکی

از وظایف اصلی پرستاری از این نوع سالمندان عزیز پوشینه کردن آنها است این عزیزان به دلیل نداشتن خود اختیاری باید به بهداشت فردیشان به خوبی توجه شود. در ذیل به نحوه انجام آن یعنی همان نحوه عوض کردن پوشاک (پوشینه کردن) توضیحاتی داده خواهد شد.

 • عوض کردن پوشینه در حالت، درازکش:
  این شیوه برای کسانی است که به تازگی شروع به این کار کردند، مناسبتر است. ابتدا فرد پرستار دست خود را به خوبی بشورد یا برای این کار دستکشی را اختصاص دهد. بعد پوشینه را بردارد، از جهت طولی به صورت دونیمه به سمت داخل دولا کند و به هیچ عنوان به داخل پوشینه دست نزند. بعد از آماده کردن پوشینه سالمند را به سمت خود به پهلو بچرخاند و بخش بزرگتر پوشاک را در پشت (باسن) سالمند گذاشته و از هم باز کند تا پشت سالمند را کامل در بر بگیرد. سپس به سالمند بگوید که به پشت دراز شود. (این کار را به نحوی انجام دهد تا آن قسمت پشتی و مابین کشاله ران جمع نشود و همچنین از صاف بودن پوشاک در پشت سالمند مطمئن باشد تا بعدا چسبش باز نشود) سپس نوبت به چسب زدن پوشینه می رسد. به این طریق است چسب های پایین را به سمت فوق و چسب های بالا را به سمت زیر ببرید و بخوبی بچسبانید تا پوشاک به خوبی در تن قرار گیرد. لبه های پوشینه را در کنار پا را به خوبی چک کنید که بعدا ترشح نکند و حاشیه ها آن را به سمت خارج تنظیم کنید و از سالمند سوال کنید که اذیت نمی شود؟

مراقبت از سالمند پوشکی

 • طریقه عوض کردن پوشینه سالمند در حالت سرپای:
  برخی سالمندان با وجود اینکه می توانند سرپا باشند ولی قادر به پوشینه کردن خود نیستند. برای اینکه این کار را درست انجام دهید قبل از هراقدامی وسیله های مورد احتیاجی مثل، دستکش برای خود و ماسک برای هردوتان و پوشینه تمیز و کیسه زباله را آماده کنید.سالمند را به مکانی آرام و بدون مزاحم ببرید که سالمند آرامش خاطرش حفظ شود که از حریم خصوصی آن محافظت شده است. این مکان می تواند دستشویی، حمام یا اتاق خود سالمند باشد فقط باید در آن مکان وسیله ای نصب شده باشد تا سالمند از آن دست بگیرد و تعادلش بهم نخورد که به زمین سقوط کند.پس به سالمند تاکید کنید ثابت باشد. سپس به آن بگویید به عرض شانه پاهای خود را باز کند. بعد از پایین آوردن شلوار چسب پوشینه کثیف را باز کرده و به سمت داخل تا بزنید تا بخش های کثیف مشخص نباشند و اگر سالمند مدفوع کرده با کمک پوشینه مدفوع را پاک کنید و پوشینه را با همان چسبهای خودش چسب کنید و به داخل کیسه زباله انداخته و اگر از پوشاک شرتی استفاده می کند می تواند آن را از پهلو پاره کرده و خارج کند.

  شما بهتر است در حین انجام این کارها با سالمند حرف بزنید و آن را از طریقه انجام کار مطلع سازید.بعد از دور کردن پوشاک نوبت به پاک سازی بدن سالمند می رسد. در این مرحله سالمند را از مقابل به سمت پشت باسن با دستمال مرطوب پاک کنید، یک دستمال را از هم باز کنید بر روی آن دستی که می خواهید سالمند را پاک کنید بگذارید و اگر سالمند خانم بود مبهل و بین لبه های واژن آن را پاک کنید و آقایان هم از نوک آلت تناسلیشان به سمت پایین و اطراف آن و بیضه هایشان را پاک کنید و همچنین از چروک های پوست آنها غافل نباشید و آنها را هم پاک کنید تا منشا عفونت ها و آلودگی نشوند.

  البته لازم به ذکر است برخی سالمندان هستند که ترجیح می دهند شستشو شوند.برای این روند سالمند را روی توالت فرهنگی نشانده اگر خود توانایی شستشو را داشت خوب است و اگر نه خودتان آن را شستشو دهید و سپس بدن آنها را به آرامی پاک کنید پوست این ناحیه خیلی حساس و ظریف تر از بقیه پوست بدن است باید در شستشو و پاک کردن آن دقت داشت. لازم است که قبل از هر کار دیگری لباس های سالمند را چک کنید اگر خیس شده یا کثیف، بهتر است آنها را عوض کنید. بعد به بررسی پوست اطراف این ناحیه می پردازید برای اینکه پوست آنها صدمه نبیند باید قبل از پوشاک کردن به این ناحیه کرم، پماد، لوسیون (بنا به ترجیحات سالمند انتخاب کنید) بزنید.در قسمت های پوست کشاله ران و بخش های قابل دید باسن پماد بزنید. اگر سالمند خانم بود به هیچ عنوان کرم به داخل مبهل و باسن آن نزنید.

  اگر مرد بود بخش های بیضه و قسمت های قابل دید باسن را پماد بزنید. حالا دیگر نوبت به گذاشتن پوشینه تازه می رسد پوشینه را طوری مابین پاهای آن تنظیم می کنید که قسمت بزرگتر در پشت قرار گیرد و مواظب باشید دست شما بخش داخلی آن را لمس نکند که آلوده به میکروب شود و به سالمند بگوید پاهای خود را جمع کند به طوری که راحت است بایستد تا به خوبی پوشاک تنظیم شود قسمت پشت را روی باسن قرار داده و بخش جلو را طوری تنظیم کنید تا کشاله ران آن را به خوبی بپوشاند و همزمان دوطرف پوشاک را نگاه کنید و تنظیم کنید و شروع کنید به بستن چسب های آن، این کار را می توانید با کمک گرفتن از سالمند انجام دهید تا محکم چسب ها را ببندید. ( اگر پوشینه شوتی بود آن را آماده کنید به سالمند بدهید تا آن را بپوشد و در این کار به آن کمک کنید) بعد از تمام شدن کار از سالمند بپرسید در جای از بدن خود احساس ناراحتی نمی کند. و بعد به آن کمک می کنید که لباس خود را بپوشاند. سپس دستان سالمند و خودتان را با آب و صابون کف بزنید و بعد از 20 ثانیه بشورید.( گفتنی است در انتخاب سایز پوشاک دقت شود تا سایز سالمند استفاده شود)

نکته:

برای اینکه سالمند ادرار کمتری داشته باشد غذای آبکی، کافئین دار و مصرف مایعات را در شب کاهش دهید و به هیچ عنوان مشروبات الکلی استفاده نکند.

پرستار سالمند پوشاکی

وقتی در یک خانواده سالمند پوشاکی است. آن خانواده برای اینکه اگر نتوانند به خوبی به سالمندشان رسیدگی کنند دلهره زیادی دارند. نمی دانند به مشغله زندگی خود برسند یا به سالمند خودشان به همین دلیل هیچکدام از آنها را به درستی انجام نمی دهند. این افراد برای حفظ آرامش خاطر خود و سالمند عزیزشان بهتر است یک پرستار استخدام نماید. با استخدام پرستار، مراقبت از سالمندشان به ویژه بهداشت فردی آن، به خوبی رسیدگی خواهد شد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مراقبت از سالمندان در برابر کرونا

آیا مراقبت از سالمندان در برابر کرونا لازم است؟ وقتی افراد پا به عرصه کهنسالی می گذارند قدرت جسمی آنها نسبت به گذشته خیلی تحلیل رفته است و اندک اندک بیماری های زمینه ای مزمن در آن ظاهر می شود و نیاز به مراقبت های درمانی و غیر درمانی دارند.

بعلاوه دستگاه ایمنی آنها هم ضعیف تر می شود. وقتی دستگاه ایمنی ضعیف تر شود مقاومت آن هم در برابر عوامل بیماریزا کمتر می شود. کووید – 19 هم از آن دسته از بیماری ها است که با دستگاه ایمنی بدن ستیز می کند و اعضای حیاتی را درگیر خود می کند. چنانچه اگر سالمند مبتلا به بیماریهای زمینه ای باشد به این بیماری مبتلا شود جزو افراد پرخطر است که احتمال اینکه در مقابل کرونا شکست بخورد خیلی زیاد است به همین دلیل اگر در خانه یا از نزدیکانتان سالمند دارید حتماً مراقب آنها باشید.

کرونا چه بیماری است

کرونا، ویروسی است که می تواند هم عامل یک سرماخوردگی خیلی خفیف تا بیماری دشواری همچون ذات ریه کووید -19 سخت باشد. این ویروس می تواند هم در انسان و هم در حیوان ظهور یابد و بین آنها هم انتقال یابد. این ویروس اعضای حیاتی بدن (کلیه، ریه و کبد) را درگیر خود می کند. بیشتر به افرادی غلبه می کند که در عضوهای حیات، سیستم ایمنی بدن و عضوهای حیاتی دیگری چون قلب ضعیف باشند.

مراقبت از سالمندان در برابر کرونا

کرونا علائمش چیست

علائم در مبتلایان به این ویروس میتواند خود را دوره نهفته آن در طول 5 روز تا دوهفته نشان دهد. علائمی همچون گلودرد، سرددرد، سرفه های مداوم خشک و داشتن تب و در شرایطی که حال بیمار وخیم است مشکل در ناحیه تنفسی، گوارشی، انعقاد خونی و کلیوی برایش رخ می دهد. البته برخی به آن مبتلا می شوند اصلا هیچ علائمی در آنها مشاهده نمی شود و حتی خودشان هم متوجه نخواهند شد. در برخی که بیماری های زمینه ای و روانی دارند ممکن است این بیماری خود را به طرز حادی نشان دهد که ممکن است حتی موجب مرگ آنها شود.

مراقبت از سالمندان در برابر کرونا

 • اگر از اعضای منزل کسی به ویروس کرونا مبتلا شد افراد سالمند را و افرادی که دچار بیماری مزمن هستند را از آن مکان دور کنید.
 • اگر یک فردی که جزو افراد خانواده تان نیست به منزل شما می آید مثلا برای یک کار ضروری همچون سرویس آبگرم کن منزل، به افراد سالمند بگویید در اتاق دیگر باشد و وقتی کار آن شخص تمام شد، با باز گذاشتن درب ورودی و پنجره ها تهویه لازم را انجام دهید و همچنین با ضدعفونی کردن آن محیط، سالمند می تواند در آن مکان حضور یابد.
 • برای سالمند عزیز باید پیشگیری های لازم را انجام داد و در صورت بروز علائم سریعا به آنها رسیدگی کنید. زیرا این قشر جزوه گروهی هستند که از این بیماری بسیار آسیب پذیر هستند.
 • به هنگام ارائه خدمت به سالمند بخصوص موقع آماده کردن غذای آنها بادقت بهداشت شخصی خود را رعایت کنید.
 • ظروف مورد استفاده افراد سالمند را از ظروف دیگر اعضا خانواده جدا کنید.
 • هریک از اعضای خانواده وقتی به بیرون از خانه می روند با دستکش و ماکس خارج شوند و وقتی که وارد منزل می شوند لباس خود را ضد عفونی کنند و دست و صورت خود را به خوبی بشورند.
 • قرار دادن موادمغذی، مصرف میوه های دارای ویتامین سی و سبزیجات تازه در برنامه های غذایی سالمندان و حذف موادغذایی کم پروتئین، پرچرب، نمک و مصرف دمنوش های گیاهی و آب و آبمیوه های طبیعی را مدنظر داشته باشید.
 • خارج نشدن سالمند از منزل در زمان شیوه این بیماری واگیردار.
 • آموزش های لازم به سالمندان در رابطه با استفاده از وسایل شخصی و رعایت بهداشت فردی.
 • آنها را نسبت این بیماری هوشیار کنید ولی استرس بیجا به آنها وارد نکنید زیرا استرس موجب ضعیف شدن دستگاه ایمنی و افسردگی سالمند خواهد شد.
 • ملاقات های آنها به تماس تلفنی و برقراری ارتباط تصویری محدود کنید.
 • اگر سالمندتان در منزل خودتان است برای تهیه نیازها و انجام کارهای آن خودتان به خارج از منزل بروید.
 • اگر سالمندتان در منزل خود زندگی می کند بهتر است برای آن غذای مغذی در ظروف تمیز و ضدعفونی شده ببرید و احتیاجات آن را از بیرون تهیه کنید با ضدعفونی کردن آنها برایشان ببرید.
 • اگر به منزل سالمندان رفتید از لباس ضد عفونی شده و ماکس و دستکش استفاده کنید و فاصله خود را با آنها رعایت کنید.
 • حتی امکان از دستگاه تهویه هوا برای منزل سالمندان استفاده شود زیرا این دستگاه موجب از بین رفتن ویروس می شود.
 • در صورتی که برای مراقبت از سالمند نیاز به استخدام پرستار هستید پرستاری که بهداشت فردی خود را رعایت می کند و مراقبت های بهداشت فردی و محیطی سالمند را به خوبی انجام می دهد را استخدام کنید.
 • در کل مراقبت از سالمند در منزل و خدمت رسانی به آن خیلی مفید تر از هرجای دیگر است. اصلا بخواهیم ویروس کرونا را هم در نظر نگیریم، در کل بدن سالمند نسبت به محیط های آلوده بیرون همچون درمانگاه ها که انواع میکروب، ویروس و باکتری در آنها به وفور پیدا می شود، ضعیف است. در این موقعیت امن ترین جا برای سالمند همان منزل است البته با رعایت اصول بهداشتی و تغذیه ای سالمند و اطرافیانش.مراقبت از سالمندان در برابر کرونا

شخص سالمند چگونه دستور العملی را باید اجرا کند

 • رعایت سلامت دم و بازدم: موقعی که عطسه یا سرفه دارید جلو دهان و بینی خود را بپوشانید که ترشحات بینی و دهانتان جای نپاشد.
 • شستشو دست و صورت: بعد از انجام هر کاری بدون اینکه به صورت خود تماسی داشته باشه بلافاصله به مدت 20 ثانیه با آب و صابون شستشو دهید. اگر آب و صابون در دسترس نبود با ضدعفونی کننده دارای الکل 60 درصد می توانید ضد عفونی کنید.
 • بهداشت صورت: حتی امکان از لمس کردن صورت خود خودداری کنید. (مخصوصا دهان، بینی و چشمان خود) صورت خود را هم حتی امکان بعد از هر تماسی با آب و صابون شستشو دهید.
 • ضدعفونی سطوح: سطوحی که معمولا مورد تماس هستند را طبق اصول و راهنمایی های که تاکید شده ضدعفونی کنید.
 • نداشتن تجمع: از برقراری ارتباط با دیگران ( روبوسی و بغل کردن) و ملاقات با افرادی که خارج از اعضای خانواده شماست بخصوص افراد مشکوک به این بیماری هستند خوداری کنید. همچنین از تجمع در مکان های بی تهویه جداً خودداری کنید.
 • حضور در مکان های عمومی چون مسجد، پارک، مراسمات ترحیم، جمع های گروهی و استفاده از وسایل عمومی در مساجد و آبخوری های عمومی و… همگی را تا رفع خطر تعطیل کند.

سلامت روان سالمند

در موقع شیوع بیماری مراقب سالمندتان باشید. سالمندان بیشتر از هر قشری آسیب پذیر هستند. آنها علاوه بر سلامت جسمی سلامت روانشان هم در خطر است. نباید در این موقعیت بگذارید خبرهای کذب و استرس زا به آنها وارد شود. با وارد شدن استرس می تواند خود به خود زمینه ضعیف کردن سالمند را رقم زد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

بواسیر یکی از بیماری های مضمن ناحیه مقعد است. نام علمی این بیماری هموروئید می باشد. میزان شیوع این بیماری با افزایش سن بیشتر می شود. برخی از نشانه های هموروئید احساس درد یا خارش در ناحیه مقعد است. پس از پنجاه سالگی احتمال ابتلا به این بیماری خیلی بیشتر است. ابوعلی سینا برای درمان بواسیر با طب سنتی در کتاب خود توصیه ها و روش های زیادی دارد. برخی از این روش ها که در ادامه با آنها آشنا می شویم در عین سادگی کارایی خیلی زیادی دارند.

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1574847776449{margin-top: 60px !important;margin-bottom: 60px !important;}”]

راه های درمان بواسیر با طب سنتی

[/vc_column_text][vc_column_text]

استفاده از روغن چریش

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2259″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

روغن گیاهی چریش یکی از بهترین راه های درمان بواسیر با طب سنتی به شمار می رود. این روغن پر از ترکیبات مفیدی است که می تواند با هموروئید مبارزه کند. به منظور درمان این عارضه با روغن چریش نیاز به مقدار کمی از این روغن می باشد. در ابتدا مقعد خود را به خوبی شسته و خشک نمایید. هر بار یک تا دو قطره روغن چریش روی انگشتان خود ریخته و ناحیه مقعد را با آن ماساژ دهید. به تدریج خشکی و درد هموروئید کمتر می شود. استفاده مستمر از این روغن باعث می شود که به تدریج عارضه هموروئید کمتر و کمتر شده و در نهایت از بین برود.

[/vc_column_text][vc_column_text]

آلوئه ورا

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2260″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

آلوئه ورا نیز برای درمان بواسیر با طب سنتی ید طولایی دارد. ژل داخل آلوئه ورا قادر است التهابات پوستی را تا حد خیلی زیادی از بین ببرد. استفاده از ژل آلوئه ورا برای ماساژ ناحیه مقعد باعث می شود که درد و التهابات ناشی از هموروئید بسیار کاهش پیدا کند. از آلوئه ورا می توانید برای درمان هموروئید هم از نوع داخلی و هم از نوع خارجی استفاده کنید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

نارون کوهی

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2264″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

نارون کوهی یک داروی گیاهی ارزان است که به راحتی می توانید آن را پیدا کنید. بسیاری از کرم ها و لوسیون های ضد التهاب از ترکیبات نارون کوهی استفاده می شوند. این دارو ها را می توانید به راحتی در خیلی از داروخانه ها بیابید. در این گیاه فوق العاده موادی وجود دارد که باعث جمع شدن مقعد خواهد شد. به همین دلیل برای درمان بواسیر با طب سنتی استفاده از داروهایی با ترکیبات نارون کوهی بسیار مفید است.

[/vc_column_text][vc_column_text]

روغن زیتون

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2262″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

روغن زیتون نیز یک ماده گیاهی است که می توانید با آن همورئید را بسیار کاهش داده یا از بین ببرید. به این منظور می توانید مقداری پنبه را به روغن زیتون آغشته کرده و به محل وجود هموروئید بمالید. قبل از این کار حتما ناحیه مقعد را شسته و خشک کنید. سپس روغن زیتون را به این ناحیه بزنید. به تدریج التهابات و درد در ناحیه مقعد که به علت هموروئید است از بین رفته یا کاهش پیدا می کند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

نوشیدن آب

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2261″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

یکی از اصلی ترین عواملی که باعث ایجاد هموروئید می شود کم آبی بدن است. اگر از این عارضه رنج می برید ممکن است به خاطر این باشد که بدن شما به آب بیشتری نیاز داد. سعی کنید بیشتر آب بنوشید. نوشیدن بیشتر آب باعث می شود که دفع راحت تری نیز داشته باشید. به همین خاطر احتمال ایجاد هموروئید از بین رفته یا حداقل تا میزان زیادی کاهش خواهد یافت. 

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1574852317116{margin-top: 100px !important;}”]پرستار کودک , پرستار سالمند , پرستار بیمار , پرستار در منزل , قیمت پرستار بچه[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

وقتی تشنه می شویم بدن ما اعلام می کند که به آب نیاز دارد. تنها نوشیدن آب است که این عطش را فروکش می کند. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که تشنه باشید و نوشیدنی های زیادی در کنارتان باشد. اما بیش از همه آب است که دوست دارید بنوشید. آب شیرین ترین نوشیدنی در مواقع تشنگی است. اما علت تشنگی زیاد ممکن است وجود برخی مشکلات در بدن نیز باشد.

[/vc_column_text][vc_row_inner css=”.vc_custom_1574597976281{margin-top: 80px !important;margin-bottom: 80px !important;background-color: #f6d8ff !important;}”][vc_column_inner width=”1/4″ offset=”vc_col-xs-6″][vc_column_text]

پرستار بیمار

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/4″ offset=”vc_col-xs-6″][vc_column_text]

پرستار سالمند

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/4″ offset=”vc_col-xs-6″][vc_column_text]

پرستار کودک

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/4″ offset=”vc_col-xs-6″][vc_column_text]

پرستار در منزل

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_column_text css=”.vc_custom_1574596083762{margin-top: 60px !important;margin-bottom: 60px !important;}”]

مشکلات جدی و علت تشنگی زیاد چیست

[/vc_column_text][vc_column_text]

دهیدراسیون

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2224″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

این مشکل به این معنی است که بدن شما دچار کم آبی شدید است. برای حل این مشکل باید زیاد آب بنوشید. دهیدراسیون موجب می شود که اعضای بدن شما به دلیل کمبود آب لازم نتوانند به خوبی و به صورت درست فعالیت کنند. گاهی دهیدراسیون در اثر ورزش کردن خیلی شدید یا برخی بیماری ها از جمله اسهال ایجاد می شود.

[/vc_column_text][vc_column_text]

دیابت

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2225″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

مشکلات موجود در میزان قند خون از جمله دیابت می تواند علت تشنگی زیاد برخی از مبتلایان به این بیماری باشد. دیابت باعث می شود که هورمون مهم انسوین به مقدار کافی در بدن انسان تولید نشود. یا نمی شود از انسولین استفاده کند. در اثر این مشکل مقدار خیلی زیادی قند گلوکز در بدن تجمع پیدا می کند. این قند باید در اثر ادرار از بدن دفع شود. به همین خاطر طلب آب بدن بیش از پیش می شود. برای این که قند از بدن دفع شود ادرار تشکیل می شود. قند اضافی از این طریق خارج می شود. برای تکرر این امر بدن نیاز دارد آب بیشتری داشته باشد.

[/vc_column_text][vc_column_text]

مشکل خشکی دهان

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2226″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

مشکل خشک شدن دهان از جمله علت تشنگی زیاد است. وقتی غدد داخلی دهان بزاق کمتری تولید کنند خشکی دهانی به وجود می آید. این مشکل ممکن است به خاطر این باشد که غدد ترشح کننده بزاق دچار مشکلاتی شده باشند. در اثر این مشکل باید با پزشک مشورت شود تا علت ماجرا هر چه سریعتر مشخص شود. هر چند برخی موارد مانند مصرف داروهای خاص، استفاده از تنباکو و… نیز می توانند باعث مشکل خشکی در دهان شوند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

کم خونی

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2227″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

هنگامی که مقدار گلبول های قرمز در بدن کاهش می یابد بیماری آنمی که با نام کم خونی نیز شناخته می شود ایجاد می گردد. با توجه به این که شدت کم خونی تا چه حد است احساس تشنگی کم و زیاد می شود. به طور معمول کم خونی شدید علت تشنگی زیاد می شود. این عارضه به طور خفیف احساس عطش ایجاد نمی کند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

مصرف دخانیات

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2228″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

دخانیات بسیاری مشکلات ریز و درشت را برای ما به همراه می آورند. از جمله عوارض استفاده از دخانیات افزایش عطش و میل بیشتر به نوشیدن آب می باشد. طبق تحقیقات انجام شده بسیاری از افراد سیگاری تا 30 درصد بیشتر از دیگران به مصرف نوشیدنی ها تمایل دارند. همچنین مصرف تنباکو احساس تشنگی را تا چندین برابر بیشتر می کند. مصرف توتون و تنباکو به همراه قلیان علت تشنگی زیاد در بسیاری افراد است.

[/vc_column_text][vc_column_text]

فعالیت های شدید حافظه ای

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2229″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

هنگامی که یک بازی فکری می کنیم مغر ما فعالیت بیشتری دارد. در اثر این امر آب زیادی مصرف می شود. به مشابه همین امر وقتی کارهای انجام می دهیم که نیاز به فعالیت های فکری دارد باید آب بیشتری بنوشیم. چرا که حافظه ما برای این که بهتر خدمات رسانی کند نیاز به آب بیشتری دارد. خیلی وقت ها هنگام مطالعه علمی یا هنگامی که در حال یادگیری یک چیز تازه بیشتر تشنه می شویم. علت تشنگی زیاد نیز همان طور که گفته شد این است که مغز در حال فعالیت خیلی زیادی می باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]