اصول مراقبت و نگهداری از سالمند

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

اصول مراقبت و نگهداری از سالمند

چگونه اصول مراقبت و نگهداری از سالمند را رعایت کنیم؟ سالمندان به دلیل کهولت سن از توان جسمی ضعیفی برخوردار هستند و باید مراقبت از آنها طبق اصول باشد. با این حال باید اصول مراقبت و نگهداری سالمندان را مورد ارزش قرار داد. نگهداری از این قشر عزیز به خاطر جسم فرتوتشان خیلی حساس است. طبق تحقیقات انجام گرفته جمعیت کشور عزیزمان در 3 دهه آتی حدود 33 درصد آن را سالمند تشکیل می دهند به همین دلیل بایستی برای مراقبت از آنها تدابیری اساسی اندیشیده شود. باید برای مراقبت از این جمعیت عظیم زمینه آموزش های تخصصی و اصولی برنامه ریزی و محیا شود. متاسفانه در حال حاضر در کشورمان، مراقبت از سالمندها از شیوه های اصولی و صحیحی پیروی نمی کند بلکه سالمند را در خانه نگهداری و مراقبت آن را به فردی که فاقد مدرک معتبر و تجربه و آموزش خاصی نیست، واگذار می شود.

اصول مراقبت و نگهداری از سالمند

اصول مراقبت و نگهداری از سالمندان

با توجه به تغییراتی جدی که در وضعیت جسمانی و روحی و روانی افراد کهنسال به وجود می آید موجب می شود نیازهای این افراد نسبت به دیگر رده های سنی متمایزتر باشد. بایستی برای رفع این نیازها از افرادی متبحرو آموزش دیده ای کمک گرفته شود تا با دیدگاهی صحیح و طبق اصول تعیین شده و آموزش های مربوطه اقدام عمل کنند. اگر سالمندان به لحاظ جسمی نیاز به مراقبت نداشته باشند ولی باز تنها باشند سلامت روانی آنها به مخاطر خواهد افتاد. اگر سالمندان پرستاری را در کنار خود داشته باشند و در انزوا نباشند امید به زندگی در آنها بیشتر خواهد شد و همچنین توانایی های آنها ترقی خواهد یافت. در کل داشتن مراقب می تواند بر روی زندگی آنها اثربخشی مفیدی داشته باشد.

مراقبت و نگهداری از سالمندان چگونه است

مراقبت از سالمندان به دو صورت است. اول اینکه مراقبت از سالمند توسط خانواده و اطرافیانشان است دوم فردی را استخدام می کنند تا مراقب آن باشد. اکثر سالمندان مشکلات جسمانی و درمانی حادی ندارند و به خوبی خودشان از پس کارهای خود بر می آیند ولی عده کمی هم از آنها متاسفانه به لحاظ جسمی ممکن است نتوانند کارهای فردی خود را انجام دهند و ممکن است به یک بیماری هم مبتلا باشند پرستاران باید طبق وضعیت و نیاز سالمندشان بر اساس اصول مراقبت و نگهداری از سالمند آموزش های لازم را ببیند. به عنوان مثال اگر یک بیمار دیابت دارد باید پرستار آن در طریقه استفاده از دستگاه خون، مهارت داشته باشد تا در زمان های لازم قند خون بیمار را چک کند و انسولین بیمار را به آن تزریق کند. اگر بیمار فشار خون دارد باید طریقه استفاده از دستگاه فشارسنج و گرفتن نبض بیمار را به خوبی بداند. اگر بیماری سالمند از زیر مجموع های بیماری زوال عقلی ( مانند فراموشی ) رنج می برد باید تاکید شود که با این بیماران با صبوری رفتار کرد زیرا آنها هرلحظه سوال دارند و پرستار آنها باید برای پاسخ به سوالات آنها لازم است شمرده و شمرده و با صبوری توضیحات کامل و رسایی را به آنها دهد. در برخی مواقع این افراد خیلی بی قرار و ناآرام هستند و شما بایستی نسبت به این وضعیت شان اهمیت دهید و در آرام کردن آنها تلاش کنید.

پرستاری از سالمندان شغل است یا علاقه

افراد با توجه به مشغله های زندگی و کاریشان، ممکن است نتوانند به طور جدی به سالمند خود رسیدگی کنند با این وجود باید به دنبال فردی باشند که به خوبی با اصول خدمت رسانی صحیح، آشنایی داشته باشد. پرستاری از سالمندان یک کار موقتی نیست بلکه برخی مواقع بیشتر زمان روزمره را در بر می گیرد و بیشتر مواقع از عهده بستگان سالمند خارج است. در این موقعی باید برای مراقبت و نگهداری سالمندتان از فردی باتجربه، توانمند، مهربان، صبور، معتمد و آموزش دیده کمک بگیرید. این افراد دیدگاهی همچون شغل نسبت به مراقبت از عزیزان شما را ندارند. این کار را با عشق و علاقه خاصی انجام می دهند در عوض شما هم قدردان این فرشتگان مهربان باشید و اگر وجهی به آنها پرداخت می کنید گوشه کوچکی از خدمات آنها را نمی تواند جبران کند. ولی اگر غیر از این باشد شما در گرفتن پرستار دقت لازم را بکار نبرید و فردی بی تجربه، بی حوصله ،ناتوان، تندخو، ناشناس و کسی که از روی بیکاری به این کار روی آورده را انتخاب کنید. این فرد ممکن است سالمند شما را آزار دهد یا بخوبی به آن رسیدگی نکند. و با این وجود باید مدتی پرستار سالمند را به طور نامحسوس زیرنظر داشته باشید.

اصول مراقبت و نگهداری از سالمند

اصول مراقبت و پیشگیری برای سالمند

با توجه به اینکه نمی توان از فرتوته شدن و کهنسالی انسان جلوگیری کرد اما با رعایت خیلی از اصول می توان پیری را تعویق انداخت. به اختصار در زیر به چند موارد اشاره می شود.
• استفاده از رژیم غذایی سبک همچون غذاهای کم چرب، کم نمک، سبزیجات، حبوبات و… به صورت کم حجم و در وعده های زیاد.
• انجام حرکات ورزشی به طور منظم و داشتن پیاده روی همه روزه و استفاده از کفش های طبی.
• معاینات بالینی و چکاپ مرتب ازعلائم حیاتی بدن، علائمی همچون فشار خون، قند خون و وزن و اگر مشکلی در روند هرکدام از این علائم پیش آمده به موقع به آن رسیدگی و اقدامات کنترلی آن را انجام دهند.
• همچنین رعایت مواردی همانند مصرف متناسب مایعات، انجام ماساژ بدن، داشتن خواب منظم، استفاده از عینک آفتابی، داشتن استراحت های کوتاه بعد از کارهای طولانی، استفاده از کرم مرطوب کننده و کرم ضد آفتاب و رعایت بهداشت فردی و استعمال نکردن مواد مخدر و… می باشد.

به سادگی در کنار مواظبت و نگهداری سالمندان خود عبور نکنید

مواظبت از سالمند کار بسیار دشواری است. آنها هرلحظه ممکن است بهانه گیری کنند. پرستار برای اینکه بتواند رفتار صحیحی از خود نشان دهد باید در آموزش های اصولی مراقبت و نگهداری از سالمند، کاردان باشد و در اولویت یادگیری این آموزش ها، نیازمندی سالمند مورد نظرش را قرار دهد. همچنین آموزش های «زنده سازی قلبی و عروقی» ،«مراقبت های اولیه» و «شناخت داروها» و «علائم حیاتی» را با موفقیت گذارنده باشند. برای انتخاب مراکز یا پرستار برای سالمندان خود از گزینه های استفاده کنید که آموزش های نامبرده را در اولویت استخدام پرسنلی خود قرار داده باشد و هدفی جزء نگهداری، مراقبت اصولی، حفظ سلامت و توانمندی سالمند شما را نداشته باشند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]