انجام انما یا تنقیه - توانبخش

تنقیه از نظر لغوی به معنی پاکیزه کردن، لایروبی راه آب و قنات است و در علم پزشکی تنقیه یا انما (enema) به تزریق آب یا مایعات به رکتوم (انتهای روده بزرگ) می گویند.

انجام انما یا تنقیه برای این است که فضولات باقیمانده در روده تخلیه کامل شود. دلایلی برای انجام انما یا تنقیه وجود دارد که از جمله آن می توان به رفع یبوست، انجام اعمال جراحی، غربالگری سرطان، کولونوسکوپی، تجویز داروها، سیگموئیدوسکوپی و انجام برخی معاینات پزشکی اشاره کرد.

به دلیل اینکه یبوست های طولانی منجر به فشار به انتهای روده بزرگ و بروز بیماریهای مقعدی مثل شقاق و هموروئید می شود لازم است در صورت بروز آن اقدام به انجام انما نمود.

برخی افراد سالمند ناتوان و یا بیمارانی که مجبورند مدتهای طولانی در بستر باشند و یا استراحت مطلق هستند بدلیل عدم تحرک دچار یبوست های طولانی و آزاردهنده می شوند.

انجام انما یا تنقیه برای این افراد بسیار ضروری است. اگر در منزل سالمند یا بیماری دارید که نیاز به این عمل دارد و خود به دلایلی از انجام آن معذور هستید می توانید از موسسه پرستاری توانبخش درخواست پرستار در منزل نمایید تا پرستاران حرفه ای این موسسه برای رفع این مشکل به شما کمک کنند.

در این مقاله سعی داریم به این موضوع بپردازیم پس تا پایان همراه ما باشید.

انجام انما یا تنقیه چیست؟

انما راهی برای تخلیه مدفوع از روده و شستشوی کولون و رکتوم است. از این روش آب درمانی معمولا برای رفع یبوست های شدید استفاده میشود.

انجام انما یا تنقیه را می توان در منزل انجام داد البته باید طبق دستورالعمل پزشک و با دقت این کار انجام شود تا موجب آسیب به ناحیه مقعد نشود.

همچنین برای برخی بیماران که در سطح هوشیاری پایین به سر می برند یا قادر به تحرک نیستند مانند افرادی که دچار ضایعه نخاعی هستند بدلیل وجود یبوست در آنها گاها مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشنهاد می کنیم مقاله کشیدن بخیه در منزل را مطالعه نمایید.

انجام انما یا تنقیه - یبوست

انواع انما (تنقیه)

– پاک سازی: هدف از آن تخلیه روده بزرگ بصورت کامل است و برای برخی معاینات پزشکی و کولونوسکوپی حتما باید انجام شود. انجام این نوع از تنقیه مشکلات یبوست، کمردرد و سردرد و خستگی را نیز تسکین می دهد.

– احتباسی: در این نوع هم روده تحریک می شود ولی محلول موردنظر 15 دقیقه یا بیشتر در بدن حبس می شود و چون دارای روغن است عبور مدفوع را سهولت می بخشد.

کیت انما چه اجزایی دارد؟

کیت انما معمولا یک محفظه نگهدارنده دارد که میتواند کیسه ای یا به اشکال دیگری باشد. این محفظه برای نگهداشتن مایع که می تواند مواد ملین، روغن و یا محلول آب نمک باشد است و به یک نازل یا لوله متصل می باشد.

فایده های انجام تنقیه

 1. درمان یبوست و خالی شدن روده بزرگ
 2. خارج کردن مواد سمی بدن
 3. کاهش وزن
 4. بهبود دستگاه ایمنی
 5. بالا رفتن سطح انرژی بدن
 6. بهبود سلامتی پوست
 7. بهبود فشار خون

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله کنترل علائم حیاتی بیمار در منزل را از دست ندهید.

انجام انما یا تنقیه - کولونوسکوپی

عوارض جانبی تنقیه

– بر هم خوردن تعادل طبیعی بدن:

در روده بزرگ باکتریهایی وجود دارند که بطور طبیعی برای بدن مفید هستند و انجام تنقیه تعادل آنها را به هم می زند و همین طور الکترولیت های بدن را خارج می کند.

همین طور استفاده از نمک حمام، سدیم فسفات، نمک اپسوم، منیزیم سولفات در مواردی موجب بر هم خوردن تعادل طبیعی بدن و حتی مرگ فرد شده است.

– آسیب زدن محلولهای تنقیه به روده بزرگ:

برخی محلولها که در انجام تنقیه از آنها استفاده می شود ماهیت اسیدی دارند و می توانند به بافت روده آسیب بزنند و موجب التهاب، عفونت و گاها مرگ فرد شوند. پس این عمل را نباید خودسرانه در منزل انجام داد.

– خطر آسیب رساندن به روده و یا عفونت در اثر لوازم آلوده یا استفاده ناصحیح:

در برخی موارد دیده شده که استفاده نادرست از وسایل تنقیه موجب سوراخ شدن روده گردیده است پس علاوه بر استریل بودن ابزار این کار باید روش صحیح استفاده از آن را نیز دانست.

مواردی که می توان جایگزین تنقیه کرد کدامند؟

 • نوشیدن آب به اندازه کافی
 • خوردن غذاهای حاوی فیبر مثل سبزیجات، میوه جات، خشکبار، غلات کامل، آجیل و دانه های خوراکی
 • قهوه کافئین دار موجب تحریک دفع مدفوع در بدن می شود پس نوشیدن آن توصیه می شود.
 • مصرف دارو های ملین مثل منیزیم
 • انجام دادن ورزش هایی مثل دویدن، پیاده روی، ایروبیک و دوچرخه سواری

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه روزی به شما عزیزان تقدیم نماید.