بیماری های شایع دوران سالمندی

بیماری های شایع دوران سالمندی

بیماری های شایع دوران سالمندی، به دلیل تغییرات در روند های فیزیولوژی است که در این دوره برای سالمند اتفاق می افتد و زمینه مبتلا شدن سالمند به این بیماریها را فرآهم می کند. اگر سالمند در زندگی خود روال عادی را پیش گیرد پیش آمدن این مشکلات برای آن اجتناب ناپذیر است. ولی اگر سالمند خواستار پیشگیری از این روند باشد می تواند به خوبی زمینه رو برای خود فرآهم کند. با ما همراه باشید.

بیماری های شایع دوران سالمندی

دوران سالمندی

دوران سالمندی، علائم آن در سنین 60 سال به بالا نمایان می شود. برخی افراد وقتی به این دوره از سنی وارد می شوند شاید خود را هنوز جوان پندارند واحساس پیری نکنند. این افراد شاید رفتارهای را که در سنین جوانی داشتند را بخواهند ادامه دهند، مثلا: غذاهای چرب استفاده کنند. ولی باید بداند بدنشان کارایی 30 سال پیش را ندارد بهتر است مراعات حال خود را بکنند. زیرا بیماری های خاص یک دفع خود را نمایان می کنند. پس اول از هرچیزی سالمند باید در رفتارهای خود مراقبت داشته باشد و بعد اطرافیانشان می توانند بر روی آنها تاثیرگذار باشند.

مشکلات و بیماری های سالمندان

تغییراتی که ممکن است در دوران سالمندی ممکن رخ دهد بستگی به قوه بنیه فرد دارد. از جمله تغییرات می تواند، کاهش سیستم ایمنی سالمند اشاره داشت. افراد با افزایش کهولت سن، عملکرد سیستم ایمنی آنها کاهش پیدا می کند و از طرفی قوای جسمانی آنها هم رو به تحلیل خواهد رفت. این دو عامل به تنهایی می توانند زمینه را برای ابتلا به بیماری های عفونی را فرآهم کنند. به خصوص اگر آن فرد از تغذیه سالم و مناسبی استفاده نکند یا به نوعی بدن آن دارای سوء تغذیه باشد. در شرایط بدتری قرار خواهد گرفت.

بیماری گوارشی سالمند

بیماری های گوارشی سالمند با کاهش جریان گردش خون آغاز خواهند شد. این جریان خون بیشتر در قسمت روده ها شایع تر است. این روند موجب می شود در ناحیه روده سالمند مشکلاتی پیش آید. از جمله مشکلاتی چون کاهش حرکات روده می تواند زمینه ساز مشکلات یبوستی شود. قابل ذکر است ترشح آنزیم ها و هورمون ها مورد نیاز بدن کاهش می یابد. بدن افراد هم برای جذب مواد غذایی نیاز به یکسری آنزیم ها دارد، اگر ترشح این آنزیم ها کاهش یابد، جذب مواد مفید کاهش پیدا خواهد کرد و بدن سالمند در معرض کمبود غذایی خواهد گرفت. برای برطرف کردن این مشکل باید روزانه 8 تا 7 لیوان آب مصرف کند و از مواد فیبردار که موجب حرکت دودی، روده ها می شوند استفاده شود. این مواد فیبردار بیشتر از هر چیزی اثربخش تر برای رفع این مشکل است.

بیماری های شایع دوران سالمندی

بیماری های قلبی و عروقی در سالمند

خطر ابتلا بیماری های قلبی و عروقی در سالمند افزیش خواهد یافت. به طوری با سخت شدن دیواره های عروقی آنها، مورد انسداد قرار خواهند گرفت. باتوجه به اینکه بدن ترشح آنزیم های مورد نیازش را کمتر می تواند ترشح کند، مخصوصا ویتامین های( گروه ب) که در کنترل بیماری قلبی و عروقی بسیار اثربخش هستند توصیه می شود که سالمندان حتما از مواد غذایی که حاوی این گروه ویتامین است را مورد مصرف قرار دهند. این ویتامین ها در لبنیات، گوشت، دانه ها، جوانه گندم، وجود دارند. اگر این مواد تامین کننده (گروه ویتامین بی) نبودند، با تجویز پزشک می توانند از مکمل های آنها استفاده کنند. همچنین داشتن تمرینات ورزشی می توان این بیماری را به کنترل درآورد.

اختلالات حافظه در سالمند

اختلالات حافظه در سالمند، مرگ تدریجی حافظه می باشد یعنی به مرور زمان سالمندان دچار اختلال حافظه می شوند. در ابتدا حافظه کوتاه مدت آنها دچار مشکل می شود که با رشد بیماری، در حافظه بلند مدت هم کاهش حافظه رخ می یابد. برای کاهش این بیماری و جلوگیری از پیشرفت این بیماری این است که سالمندان بیشتر از مغز خود، کار بکشند. از بازی های ذهنی چون شطرنج استفاده کنند و مشغول حل کردن جدول شوند، از فعالیت های مشاعره کردن و قصه گفتن که موجب فعالیت ذهنی می شوند غافل نباشند.

اختلالات کم خوابی

اختلالات کم خوابی، فقط مختص به سنین سالمندی نیست. چناچه در سنین سالمندی نمایان شود باید مورد مداوا قرار گیرد زیرا چون در مرحله خواب است سیستم بدن فعالیت های مورد نیاز بدن را بیشتر انجام می دهد و در این محدوده زمانی است که ترمیمات بدن صورت می گیرد. از عوامل رفع این اختلالات توجه به تغذیه، مصرف مایعات و ورزش می تواند تاثیر گذار باشد.

تغذیه مناسب سالمند

تغذیه مناسب افراد سالمند به دلیل کم تحرکی و نداشتن فعالیت های سنگین به انرژی کمتری نیازمند هستند. بهترین کار این است این انرژی کم را از همه نوع مواد غذایی استفاده کند. سعی کند انرژی مورد نیاز بدنش بیشتر را از مواد پروتئینی بدست آورد. مواد مورد نیاز بدنش را از مواد پروتئینی چون حبوبات، گوشت، ماهی، مرغ، میگو، تخم مرغ و… بدست آورد. بهتر است سالمند از غذاهای سبک و کم حجم و پر انرژی استفاده کنند. این مواد ترجیحاً پر پروتئین باشند تا هم انرژی موردنیاز بدن را تامین کنند و هم دچار سوء تغذیه نشوند.
مصرف قند و نمک و چربی را خیلی کم کنند و روزانه بتوانند 6- 7 لیوان آب بنوشند. این مصرف آب موجب رفع مشکلات کم خوابی، گوارشی و اختلالات پوستی آنها خواهد شد. برای برطرف کردن مشکل کاهش توده های استخوانی در رژیم غذایی خود از مواد کلسیم دار چون، لبنیات استفاده کنند. همچنین در رژیم غذایی آنها مواد فیبرداری چون، میوه و سبزیجات جای دهند و همچنین از مواد غذایی که شامل ویتامین های B هستند استفاده شود.

ورزش سالمند

ورزش سالمند یا انجام تمرینات بدنی، موجب می شود عضلات تحلیل رفته بازسازی شود و انرژی از دست رفته آنها برگردد و اندام های عضلانی آنها تقویت گردد و همچنین موجب بالا رفتن استحکام استخوانهای آنها می شود و سپس در رفع مشکلات پوکی استخوان تاثیر گذار خواهد بود. ورزش موجب پایین آمدن قند خون، فشارخون و کلسترول خواهد شد. موجب به کنترل درآوردن بیماریهای قلبی و عروقی خواهد شد.

پیشگیری از بیماریهای سنین سالمندی

برای پیشگیری از تغییرات ناخوشایند در سنین سالمندی، مدنظر داشته باشیم، درست است در سنین سالمندی تغییرات در بدن نمایان می شوند. ولی این تغییرات دستخوش رفتارهای سنین پایین تر است. این تغییرات نتیجه عملکرد سنین خردسالی، نوجوانی، جوانی و بزرگسالی می باشد. در سنین سالمندی بهترین اقدام این است برای به تاخیر انداختن بیماری های شایع دوران سالمندی رعایت اصول تغذیه مناسب، انجام تمرینات بدنی و فعالیت های ذهنی، لازم و اجرا خواهد بود.