خدمات پرستاری سالمند

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

خدمات پرستاری سالمند

چرا خدمات پرستاری سالمندان یک نیازی ضروریست؟ افراد با گذر زمان و بالا رفتن عمرشان توانایی خود را رفته رفته از دست می دهند. این افراد قادر به انجام خیلی از کارهای شخصی خود نخواهد بود. از وظایف اطرافیانشان است که به خوبی به آنها رسیدگی کنند در غیراین صورت فردی مناسب را برای پرستاری و ارائه خدمات لازم برای آنها استخدام کنند. در خیلی مواقع ممکن است سالمندان نیازمندیهای خود را به زبان نیاورند ولی درک کردن این مسئله جزوی از وظایف اطرافیانشان است. (همانند کودکی که از نیازش چیزی به زبان نمی آورند ولی والدین در قبال آن احساس مسئولیت می کنند، باشید) شما هر لحظه بایستی نسبت به سالمندان خود احساس مسئولیت کنید. پس اگر توان پرستاری از سالمند خود را ندارید به دنبال پرستاری توانمند، باتجربه، صبور و مهربان باشید.

خدمات پرستاری سالمند

خدمات پرستاری از سالمندان

سالمندانی که تا چند سال گذشته می توانستند کارهای ضروریشان را انجام دهند. اکنون برایشان خیلی سخت است برای انجام کارهای شخصی شان از کسی کمک بخواهند و به همین دلیل ممکن است منزوی شوند در این باره بایستی فرزندان آنها یا اطرافیان آنها تدابیر لازم را بی اندیشند. در وهله اول اگر فرصت خدمت رسانی به سالمندانشان را داشته باشند بسیار عالیست زیرا در این حالت سالمندان خیلی احساس راحتی می کند. ولی اگر فرصت این خدمت را ندارند بایستی به دنبال یک پرستار خوب باشند تا سالمندشان راحت نیازهایش را با او در میان گذارند. با توجه به اینکه سالمندان در سن حساسی قرار دارند و بایستی فردی برای مراقبت در کنار آنها باشد تا خدای ناکرده برای آنها اتفاقی ناگوار پیش نیاید. زیرا طبق بررسی های انجام شده خیلی از سالمندان به دلیل نداشتن یک مراقب، اتفاقاتی ناگوار برایشان پیش آمده و سلامتی شان به مخاطره افتاده و خیلی دیگر از سالمندان بودند، اگر فردی مراقب را در کنار خود داشتند جان خود را به راحتی از دست نمی دادند. پس قبل از اینکه اتفاقی ناگوار برای سالمند عزیزتان پیش آید بهتر است اقدام لازم را انجام دهید.

چگونه پرستار سالمند را انتخاب کنیم

برای انتخاب پرستار بایستی اول به سالمند خود توجه کنید و همین طور از خود سالمند هم مشورت بگیرید چگونه خدماتی نیازمند است. خدمات سالمندان به دسته های مختلفی تقسیم می شوند و این خدمات به وضعیت و انتظارات سالمند بستگی خواهد داشت. این خدمات می تواند در رابطه با بهداشت فردی، مراقبت های درمانی، کارهای اجتماعی، رسیدگی تغذیه ای ، هم صحبتی و… می باشد. شما با دانستن خدمات مورد نیاز سالمندتان می توانید پرستار مورد نیاز خود را به خوبی دریابید.

در انتخاب مراکز پرستاری چه اقدامی باید کرد

• این اقدامات به صورت حضوری و غیرحضوری خواهد بود
 غیرحضوری: برای این کار چندین مرکز پرستاری را انتخاب کنید و با آنها تماس بگیرید و پرسش های را برای شناخت از آن مرکز بپرسید. پرسش های همچون آیا موسسه شما مجوزها و مدارک لازم را دارد؟ مدت زمان فعالیت پرستارانتان در نیمه وقت چقدر است؟ آیا موسسه خدمات ایاب و ذهاب را برعهده می گیرد؟ آیا در رابطه با ارائه خدمت به وضعیت های ویژه سالمند دارای محدودیت هستند یا خیر؟ آیا کارکنان مرکز شما دارای مدرکی که مرتبط به نگهداری سالمند باشد، است؟ در این مراکز پرستاری در چه حد به تغذیه اهمیت داده می شود و برنامه غذایی ویژه ای را در نظر دارد؟ و پرشش های دیگری که در رابطه با وضعیت سالمند شما است و در بین سوالات بالا به آنها اشاره نشده است را بپرسید.
 حضوری: شما بعد از تماس تلفنی خود با چندین مراکز پرستاری، مواردی که با شرایط شما نزدیک است را انتخاب کنید و به بازدید این مراکز بروید. یک روز را در این مراکز سپری کنید و با پرسنل آنها هم کلام شوید و نحوه رفتارشان با سالمندان را از نزدیک مشاهده کنید تا نسبت به آن محیط و کارکنان آن مراکز شناخت پیدا کنید. و در بازدید خود دقت کنید طبق اصول مشخص شده که برای این نوع مراکز قانونگذاری شده، تعیین تکلیف شده اند یا خیر. و جواب پرسش های ذیل را در آن مرکز دریابید، آیا سکوت لازم در آن محیط وجود دارد؟ آیا برای سالمندان امکان استفاده از ویلچر فراهم است؟ آیا در این مراکز در رابطه با هزینه های خدماتی و پرسنل پرستاری به شما پاسخ داده اند؟ و سپس توجه کنید در این مراکز بهداشت محیطی رعایت می شود و همچنین توجه کنید که کارکنان این مراکز به درستی انجام وظیفه می کنند.

خدمات به سالمندان به چند طریق انجام می شود:

خدمات به این عزیزان به دو صورت امکان پذیر است. نخست در منزل خود سالمند می باشد و طریقه دیگری در مراکز پرستاری خواهد بود. سالمندان معمولا تمایل دارند در خانه خود باشند و به نوعی احساس راحتی بیشتری دارند و همچنین احساس می کنند وضعیت شان با گذشته تغییر آنچنانی نداشته و در صورت لازم فردی را به عنوان پرستار برای مراقب آنها استخدام می کنند. اما برخی مواقع محل زندگی مکانی مناسب و آرام برای سالمند نیست. ( سالمندان به خاطر وضعیت جسمانی آنها در محیطی که هوای پاک، آرامش و آسایش و… دارد زندگی کنند ) در این موارد به دنبال یافتن «یک مرکز نگهداری از سالمندان» باشید.

خدمات پرستاری سالمند

هزینه خدمات رسانی به سالمند

برای تعیین این هزینه ابتدا باید نوع خدمت به سالمند مشخص باشد و مقدار این نیاز هم مشخص شود و سپس ساعت کاری که باید خدمت رسانی کند را تعیین کنند و در کل انتظارات خانواده و خود سالمند را به مراکز اعلام شود که طبق آنها محاسبه شود که چقدر حق الزحمه پرستار یا مراکز خواهد شد.

مراقبت از سالمندان را از اولویت های زندگی خود قرار دهید

لازم است یادآوری شود نزدیکان مواظبت و اهمیت دادن به رفع نیازها و دشواریهای زندگی سالمندان را جزو اولویت های زندگی خود قرار دهند و برطرف کردن نیازهای همچون مراقبت های درمانی، پزشکی، تغذیه ای، بهداشتی و مکانی آرام و راحت برای استراحت آنها، باشد. توصیه می شود اگر زمان کافی را برای مراقبت از این عزیزان را ندارید از مراکزهای که خدمات خود را به خوبی پشتیبانی می کنند و همچنین می توانند در سریع ترین زمان ممکن خدمات رسانی کنند بهره مند شوید. همین طور از مراکز کمک بگیرید که علاوه بر خدمات مناسب هزینه های پرداختی آنها با درآمد و بودجه شما همخوانی داشته باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]