درمان بی خوابی در سالمند

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

درمان بی خوابی در سالمند

درمان بی خوابی در سالمند بر سلامت روح و جسم آن از اهمیت بالایی برخودار است. افراد که پا به سن می گذارند تنظیم خواب آنها رفته رفته به هم می خورد. ممکن است زودتر بخوابند و شب بیدار بمانند یا خواب آنها خیلی سبک تر شود و به حالت چرت مانند بخوابند. این روند موجب می شود در طول روز کسل، خواب آلود و خسته باشند. همان طور که در سنین کم خواب یکی از عوامل مهم سلامتی فرد به حساب می آید در سنین کهنسالی هم این پروسه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

درمان بی خوابی در سالمند

بی خوابی در سالمند

بی خوابی در سالمند، همان تغییر کیفت خواب می باشد. این گونه افراد زمانی که از خواب بیدار می شوند در بدن خود احساس خستگی می کنند. انگار که استراحت نکردند و در طول روز چرت می زنند، کم حال هستند و برخی مواقع خواب آلود هستند. این موارد سبب می شود که سالمند توانایی انجام کارهای روزمره را نداشته باشند چرا که خواب یکی از عوامل سلامتی است در آن اختلال به وجود آمده است

علت بی خوابی در سالمند

• علت بی خوابی در سالمند، به توانایی بدن و شرایط روحی و جسمی سالمند مرتبط است.
• به لحاظ سلامتی ممکن است، اعضایی از بدن سالمند دچار مشکل شده باشد که بیشتر مواقع درد این اعضا شبانه نمایان می شوند. این دردها ممکن است امان را از سالمندان بریده و آنها را بی خواب کنند. برای اینکه روند بی خوابی برای آنها عادی نباشد بهتر است درمان آنها را پی گیر کرد.
• برخی افراد برای خواب خلق و خویی غلطی دارند که اگر در موقعیتی قرار گیرند که این عادات برایشان فرآهم نشود، بی خواب می شوند.
• بی خوابی بعضی مواقع به داروهای مصرفی افراد برمی گردد. بهتر است به پزشک مراجعه شود و داروهای سالمند را تغییر دهد.
• بی خوابی گاهی اوقات به عدم تحرک فرد هم برمی گردد به همین منظور سالمند باید ورزش های هوازی را در برنامه روزانه خود جای دهد که انرژی های منفی بدن آن کاهش یابد. در مواقع روز شاداب و سرحال باشد و در هنگام شب به راحتی سر بر بالین نهد.
• خانم های که یائسه شدن برخی شبها گرفتگی شبانه به سراغ آنها می آید که موجب کم خوابی و بی خوابی آنها می شود.
• در بعضی اوقات به سالمندان فشار عصبی وارد می شود بهتر است هر طور شده برای آرام کردن آن تلاش کنید تا به بی خوابی منتهی نشود.
• افراد سالمند به دلیل بازنشستگی از خیلی فعالیت ها اجتماعی دست می کشند که این اقدام برای سلامتی جسمی و روحی آنها خوب نیست. باید برای شادبی خود آنها هم شده در فعالیت های اجتماعی که هم سن وسالانش شرکت می کنند حضور فعال داشته باشد.

عوارض بی خوابی در سالمند

عواضی بی خوابی در سالمند به عوارض جسمی و روانی فراوانی ختم خواهد شد. که ما به یکی از آنها اشاره می کنیم. هورمون ملاتونین موجب می شود ارتباطات عصبی – شیمیایی سلول مغز به درستی انجام گیرد، تنظیمات عوامل درونی بدن را انجام دهد،در وضعیت روحی و روانی فرد تاثیرگذار است، همچنین موجب بالا رفتن سیستم ایمنی بدن می شود. خب شاید بگوید این هورمون چه ربطی به بی خوابی دارد؟ مشکل اینجاست این هورمون از ساعات آخر شب تولید می شود و اگر کسی بی خواب شود ترشح این هورمون حیاتی هم کاهش خواهد یافت. پس در بی خوابی ما مشکل ما فقط به بی خوابی ختم نمی شود سلامت روحی و جسمی ما هم به خطر می افتد باید برای درمان آن اقدام شود تا علل آن را رفع نمود.

رفع بی خوابی در سالمند

• از خود درمانی و توصیه عموم برای درمان خود پرهیز کنند.
• سعی شود سالمند شبانه روز 8 ساعت خواب مفید داشته باشد.
• برای رفع بی خوابی، از استفاده مایعات کافئین دار خودداری کنند.
• از مصرف غذاهای چرب برای شب خود داری کنند.
• اگر می خواهید در طول روز استراحت کنید سعی کنید خواب شما بیشتر از نیم ساعت طول نکشد.
• از مصرف بی رویه و خودسرانه داروهای خواب آور خود داری کنند. زیرا این داروها بعد از مدتی اثر خود را بر روی بدن آن از دست داده و بی خوابی را به همراه خواهد داشت.
• اگر بیماری دارند بی اهمیت در کنار آن نگذرند آن را درمان کنند که دردهای شبانه به دنبال آنها نیاید.
• دخانیات استعمال نکنند و الکل و مشروبات مصرف نکنند که موجب بی خواب خواهد شد.
• آفتاب گرفتن، در موقع طلوع و غروب آفتاب موجب تنظیم خواب شبانه می شود، اگر سالمندان بتواند از این نعمت طبیعی خداوند استفاده کنند خیلی در تنظیم خواب آن اثربخش خواهد بود.
• شب در یکساعت معینی به خواب و صبح هم در ساعت معینی از خواب بیدار شوید.
• کسانی مشکل ادرارآوری دارند بهتر است در بعدظهر به بعد مصرف مایعات را کنترل کنند تا شبانه مجبور نشوند که مکررا از خواب بیدار شوند بروند توالت.

درمان بی خوابی در سالمند

درمان بی خوابی در سالمند به چندین شیوه است. که غالبا متخصصین برای معالجه آنها از یک رویه نهادین آغاز می کنند. امکان دارد این رویه به ایجاد تحولات محیطی چون رژیم غذایی ختم شود و به تجویز دارو نکشد. تحول در رژیم غذایی موجب می شود سالمند در تغذیه خود نکاتی را رعایت کرده و مصرف غذایی خود را اصلاح کند. اگر اقدامات طبیعی در بهبودی بی خوابی سالمند اثربخش نبودند از برخی داروها که تاثیر در بهبودی سالمند را دارد را تجویز می کنند. البته قابل ذکر است پزشکان اکثر درمان های بی خوابی را به صورت شناختی و رفتاری بی خطر که خیلی در بهبودی آنها اثربخش هستند را تجویز می کنند. این رفتار درمانی شامل تمرین تنفسی، تمرین آرامش و رفتار درمانی و… می باشد.

نتیجه

برای درمان بی خواب سالمند بهتر است به سمت رفتاردرمانی رفت و برنامه تغذیه ای آنها در وعده های شام سبک باشد و استفاده از مایعات رو بیشتر به وقت های صبحگاهی تا ظهر مکول کنند و بعدظهر به بعد مصرف مایعات را کمتر کنند. برنامه ورزشی را برای سالمند برنامه ریزی کنید و از مصرف بیش از حد چای و قهوه خوداری کنند و خواب روزانه خود را به حدود نیم ساعت برسانند. برای درمان بی خوابی در سالمند استعمال دخانیات و مصرف الکل را باید به صفر برسانند. و ذهن خود را از هر گونه تشنجی آزاد کنند که شبانه به راحتی خوابشان بگیرد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]