روشهای مراقبت از کودک بیمار

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

روشهای مراقبت از کودک بیمار

روشهای مراقبت از کودک بیمار چیست؟

برای پی بردن به این شیوه های مراقبتی ابتدا باید بدانیم کودک دلبندتان بر اثر چه عاملی کسالت پیدا کرده است. زیرا هر بیماری مراقبت مخصوص به خود را دارد. والدین یا پرستار بچه باید در این باره کوشا باشند و اطلاعات خود را افزایش دهند. تا بتوانند در برابر آن بیماری از آن به خوبی مراقبت کنند و قبل از بروز بیماری های دیگری، پیشگیری های لازم را برای کودک عزیزشان انجام دهند. هرگز برای درمان کودک خوددرمانی یا توصیه های عموم را بکار نبرید فقط طبق دستورات پزشک رفتار کنید.

علائم کودک بیمار

بیماری کودکان را می توان به دو دسته مسری و غیر مسری تقسیم کرد در ذیل علائم این دو بیماری را بررسی خواهد شد

 1. بیماریهای مسری: این نوع بیماریها احتمال انتقال آن به دیگران خیلی فراوان است. باید برای قطع شدن زنجیره اش فورا به آن رسیدگی شود.
 • داشتن تب می تواند یکی از نشانه های این نوع بیماری باشد. وقتی کودکی تب دارد نشان دهنده این است، سیستم دفاعی آن در حال مبارزه با یک علائم خارجی می باشد پس بهتر است به پزشک اطفال مراجع شود تا به موقع درمان شود و مشکلی برای سلامتی آن پیش نیاید.
 • سرزنده نبودن آن به مانند روزهای گذشته و توان و حوصله نداشتن برای بازی کردن را مورد اهمیت قرار دهید.
 • غیرعادی نفس کشیدن و تغییر صدا و سرد و داغی بی مورد بدن کودک.
 • کم شدن اشتها و بی میلی به غذا و ایراد گرفتن و زاری کردن های نابجا.
 • رنگ رخساره کودک تغییر کند و همچنین پوست دور چشمانش تیره شود.
 • تورفتگی وسط سر کودک در هنگامی که سن آن کمتر از یکسال ونیم است.
 • سرازیر شدن آب از دماغ و چشمان کودک و داشتن عطسه و سرفه های خلط دار و خشک.
 • تاول زدگی، جوشهای و لکه های پوستی.
 1. بیماریهای غیرمسیری: این نوع بیماری غیر واگیر هستند و فقط خود فرد از آن صدمه خواهند دید پس باید مورد اهمیت قرار گیرند.
 • تب داشتن کودک به طور خیلی ناچیز ولی در دراز مدت ادامه داشته باشد و داشتن سرفه در دراز مدت.
 • لاغر شدن، نداشتن نمو و بلوغ و بازی نکردن.
 • کاهش اشتها، درشت شدن شکم و داشتن نفخ، درد در ناحیه شکم و همچنین داشتن یبوست و اسهال.

کمک به کودک بیمار

کودک به هنگام بیماری خیلی حساس می شود باید در این موقع بیشتر مورد توجه قرار گیرد. در این شرایط مراقبت از آن به عهده والدین است. در صورت مقدور نبودن مراقب آن باید کسی باشد که کودک نسب به آن احساس راحتی داشته باشد مانند پرستاری که وقت زیادی را با آن گذرانده است در غیر این صورت روند بهبودی آن به کندی سپری خواهد شد.

روشهای مراقبت از کودک بیمار

تقویت کودک بیمار

 • عطوفت و مهربانی داشتن به بچه بیمار: یکی از موثرترین روش های مراقبت از کودک بیمار است. شما با مهربانی به کودکان نشان می دهید که چقدر برایتان مهم و عزیز است. پرستار کودک باید به نحوی با کودک رفتار کند که حس مفید بودن به کودک دست یابد. مطمئناً کودک هم ممنون این مهربانی ها و زحمات شما خواهد بود و در یاد و خاطر آن حک خواهد شد.
 • در زمان مراقبت از کودک اگر مجبورید کودک را در زمان کوتاهی تنها گذارید بهتر است کودک را متقاعد کنید و آن را در جریان نبود خود بگذارید چراکه اگر یک دفع ببیند شما نیستید مضطرب شده و حالش به نحو بدی دگرگون می شود و همچنین آرامش خاطر آن به خطر می افتد که در روند بهبودی آن تاثیر بدی خواهد داشت.
 • محیا سازی آسودگی و آسایش برای کودک: به همین منظور باید دمای منزل روی دمای استاندارد تنظیم کنید. در زمستان بخاری را زیاد نکنید و در تابستان هم زیاد از کولر استفاده نکنید که خانه شبیه زمستان شود. لباسی برای کودک بپوشید درآن احساس راحتی داشت داشته باشد.
 • نوشیدن مکرر مایعات: برنامه تغذیه ای کودک را طوری تنظیم کنید که کودک به آب خوردن تشویق شود. از مایعاتی چون آب و شیرهای طعم دار ( برای فراهم شدن کلسیم بدن ) استفاده نمایید. می توانید از چای سبز که موجب آرامش آن می شود استفاده کنید. لازم به ذکر است کودک در دوران بیماری نباید از مایعاتی که شامل قند هستند استفاده کند این مایعات روال درمان آنها را آهسته تر می کند پس برای اینکه این نوع نوشیدنی را بهانه نگیرد بهتر است جلوی دید کودک خارج کنید. بهتر است برای اینکه کودک به خوردن مایعات علاقه نشان دهد بهتر است خلاقیت به خرج دهید و معجون های خوشمزه را با مایعات سالم با مواد مفید و مغذی دیگر مانند عسل برای کودک محیا کنید. لازم به ذکر است به کودکان یکسال به پایین عسل داده نشود برای آنها مضر است و ممکن است مسموم شود.
 • فراهم کردن شرایط برای خواب و آسایش کودک: کودک به خاطر از دست دادن انرژی به استراحت بیشتری نیاز دارد. و پرستار کودک باید به این مورد اهمیت خواصی داشته باشد و در هر لحظه که کودک خواست بخوابد مکان آرامی را برای استراحت کردن آن فراهم کند.
 • استفاده از دستگاه بخور: می توان به وسیله آن، خشکی هوا که موجب سرفه های مداوم است، را رفع کرد.
 • تغذیه سالم طبق ذائقه کودک: اکثر کودکان در غذا خوردن خیلی بهانه گیرند و غذا دادن به آنها خیلی مکافات دارد. ولی چنانچه پرستار با کودک رفیق باشد می تواند با بازی و سرگرم کردن کودک غذا را به بچه بدهد. مثلا شکلک های بانمک با غذا درست کند و کودک را به انجام و خوردن آنها تشویق کند. از غذاهای که به هنگام بیماری می توان برای کودکان مفید باشد را می توان به سوپ مرغ با سبزیجات تازه که برای بدن خیلی مفید است را به همراه سیر که خواصیت آنتی بیوتیکی دارد و سیستم دفاعی بدن کودک را بالا می برد استفاده کرد. در کنار صبحانه از ماده مغذی عسل استفاده شود.
 • اگر کودک در خوردن دارو ممانعت می کند بهتر است با آن بازی دکتر و مریض را داشته باشید ( کودک در نقش دکتر و عروسک در نقش بچه شما که مریض شده و دارو نمی خورد ) تا بهتر درک کند که باید برای خوب شدن داروهای خود را مصرف کند.

بازی با کودک بیمار

این بچه ها توان زیادی برای بازی های پرجنب به جوش ندارند پس باید به نوعی آنها را سرگرم کرد که خسته نشوند و به گونه ای با آنها رفتار کرد که هم خوشحال شوند و هم سرحالتر شوند و انرژی خواصی به آنها ترزیق شود. مثلا قصه های خنده آور با عروسک گردانی برای آنها اجرا کنید، با هم کاردستی درست کنید یک بخشی از کار که خیلی آسان است را به او محول کنید. یا مسابقه نقاشی کردن بگذارید و …

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]