سرم تراپی - توانبخش

سرم تراپی (سرم درمانی) به تزریق سرم درون رگ بیمار گفته می شود. این عمل در شرایطی انجام میشود که بیمار به دلایل مختلف مثلا خونریزی یا ابتلا به اسهال و استفراغ و یا سوختگی مایعات زیادی را از دست داده باشد.

همچنین می توان سرمها را واسطه ای برای تزریق دارو درنظر گرفت. سرمها از نظر ظاهر تفاوت زیادی با هم ندارند و شاید برای افراد عادی قابل تشخیص نباشند ولی کاربرد هر کدام از آنها با هم فرق دارد و حتما باید تحت نظر پزشک تزریق گردد.

در این مقاله سعی داریم شما را با سرم تراپی در منزل و همچنین موسسه پرستاری توانبخش که آماده اعزام پرستار جهت سرم تراپی بیماران شما در منزل است بیشتر آشنا کنیم.

سرم تراپی برای چه کسانی لازم است؟

همانطور که می دانید 75 درصد وزن بدن را آب تشکیل داده است که بیشتر آن در فضای داخل سلولی و مابقی در فضای بیرون سلولی که شامل رگهای خونی و فضای بین سلولهاست قرار دارد.

سن، جنس و مقدار چربی بدن هر فرد فاکتورهایی هستند که روی میزان مایعات بدن تاثیرگذارند. درصد مایعات بدن در افراد جوان بیشتر از کهنسالان است و همین طور میزان آب بدن مردان بیشتر از زنان است.

سلولهای چربی آب کمتری دارند و از این رو افراد چاق نسبت به افراد لاغر آب کمتری در بدن خود دارند. در مواقعی که بیمار به دلایل مختلف مانند اسهال، مسمومیت، ضعف بدنی و غیره دچار کاهش حجم مایعات بدن میشود نیاز به تزریق سرم دارد تا آب از دست رفته از این طریق جبران شود.

موسسه پرستاری توانبخش با پرسنل آموزش دیده و مجرب آماده اعزام پرستاران خود به منازل مددجویان جهت سرم تراپی و تزریقات می باشد.

خیلی از بیماران که در بیمارستان بستری می شوند یا در منازل نگهداری می شوند نیاز به سرم تراپی دارند. تامین الکترولیت ها و مایعات موردنیاز بیمار از یک طرف و تزریق دارو از راه سرم از علل نیاز به تزریق سرم در بیماران می باشد.

به همین دلیل تزریق سرم نیاز به مهارتی دارد که پرستاران باید داشته باشند. پرستاران باید دانش کافی در زمینه سرم تراپی داشته باشند و تجربه لازم در این زمینه را هم داشته باشند.

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله سونداژ مثانه و معده توسط پرستار در منزل را از دست ندهید.

سرم تراپی - در منزل

اقدامات قبل و حین سرم تراپی

  • شستن کامل دستها با آب و صابون قبل از اقدام به تزریق سرم
  • استفاده از ماسک و دستکش الزامیست
  • ورید مناسب برای تزریق سرم انتخاب شود
  • محل تزریق را باید با الکل یا پد الکلی ضدعفونی کرد.
  • 10 تا 15 سانت بالاتر از محل تزریق سرم را با گارو ببندید.
  • بیمار دست خود را مشت کند تا ورید برجسته شود.
  • نبض رادیال بیمار باید چک شود تا از جریان خون وریدی مطمئن باشید.
  • سوزن را با زاویه 10 تا 30 درجه باید داخل ورید کرد و در ابتدا کمی خون وارد آنژیوکت می شود.
  • زاویه ورود سوزن آنژیوکت را کم کرده و آن را در ورید باید ثابت کرد.
  • گارو را باز کرده و آنژیوکت را با چسب فیکس و ثابت کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله تزریق وریدی را مطالعه نمایید. 

سرم تراپی - پرستار

تزریق سرم در منزل چه شرایطی دارد و چگونه است؟

وقتی فردی به بیماری دچار می شود ممکن است به سرم تراپی نیاز داشته باشد ولی گاهی وقتها باید چندین سرم در طی فواصل زمانی مشخص به بیمار تزریق شود که افراد به دلایل مختلف از جمله دوری محل درمانی، ترس از محیط های درمانی، هراس از انتقال بیماریهای ویروسی نظیر کرونا و … ترجیح می دهند در منزل اقدام به تزریق سرم برای آنها شود.

راه حل این مشکل که راهی ایمن و آسان است سرم تراپی در منزل است. تزریق سرم در منزل سبب می شود بیمار استرس های مراکز درمانی را تجربه نکند و در وقت و هزینه او نیز برخی مواقع صرفه جویی شود.

فقط باید به این نکته دقت کرد که سرم و داروهایی که به آن اضافه میشود باید توسط پزشک تجویز شده باشد و توسط پرستار متخصص این کار در خانه تزریق شود.

مقاله پیشنهادی توانبخش: خونگیری آزمایشات در منزل 

سرم تراپی - توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان بصورت روزانه و شبانه روزی به شما عزیزان تقدیم نماید.