مراقبت از سالمندان آلزایمری

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مراقبت از سالمندان آلزایمری

مراقبت از سالمندان آلزایمری چگونه است؟ آلزایمر از زیر مجموع های دمانس ( بیماری های زوال عقلی ) می باشد که تاکنون درمان یا پیشگیری حتمی برای آن یافت نشده است. مراقبت از سالمند آلزایمری خیلی نسبت به پرستاری از سالمند سالم متفاوت و دشوارتر است.
از آنجایی که در دین و فرهنگ ما ایرانیان مراقبت از بزرگسالان مان یک اقدام شایسته به شمار می رود، کسانی که سالمندان آنها دچار آلزایمر است باید برای مراقبت از آنها کوشا باشند و یکسری اطلاعات و آموزش ها که مرتبط به این نوع بیماری است را کسب کنند. اگر نزدیکان فرد سالمند آلزایمری قادر به نگهداری از آن نباشند باید پرستاری را که آموزش و مهارت های منحصر به فرد به این بیماری را گذارنده باشد را استخدام کنند و هر فردی را به عنوان پرستار برای مراقبت از این عزیزان به کار نگیرند.

مراقبت از سالمندان آلزایمری

سالمندان آلزایمری

برخی افراد با ورود به سنین کهنسالی دچار فراموشی( اختلالات در عملکرد سلول های مغزشان) می شوند. این اختلالات در بیمار به تدریج نمایان می شود. ابتدا از فراموشی های پیش پا افتاده شروع شده و سپس در امورات مهمی نمایانگر می شود. اموراتی چون شخصیت آنها، تصمیم گیری، تکلم کردن، مسیریابی، از یاد بردن حساب های مالی، تشخیص افراد نزدیک، ایجاد بیماری های روانی، تندخویی کردن و نهایتا دچار بی اختیاری شبانه روزی در کنترل مدفوع و ادرار میشوند. ( مراقب از آنها دشوارتر است )

تغذیه سالمند آلزایمری

این افراد توانایی جویدن غذا را ندارند باید غذای هایشان به وسیله مخلوط کن شل کرده تا برای تناول کردن آماده شوند. همچنین توجه داشته باشید مواد غذایی مصرفی سالمند شامل تمام مواد مورد نیاز بدنشان باشد. لازم است بدانید برخی از سالمندان حتی تفاوت بین مواد غذایی را با مواد غیرغذایی نمی دانند به منظور کمک به آنها باید یک دستور غذایی مرتب را تدارک داد. برای سالمند در هر وعده غذای از غذاهای جور واجور استفاده نکنید بلکه در هر وعده غذایی یک نوع غذا که سالمند به آن علاقه مند است را با ظروف بدون نقش و نگار به آن بخورانید. مراقب باشید تا سالمند شما از مواد غذایی سفت که نیاز به جویدن دارند استفاده نکند زیرا آنها قادر به جویدن و بلعیدن آنها نیستند و موجب مسدود شدن راه تنفس آنها شده سپس ممکن است در نهایت به خفگی آنها منتهی شود.

نگهداری از سالمند آلزایمری

  • رعایت بهداشت فردی: غسل و شستشو سالمند هفته ای دوبار کمتر نباشد. استحمام آن را باید به کمک نزدیکان یا پرستار انجام شود تا بهداشت فردی آنها رعایت شود و سلامتیشان به مخاطره نیافتد و همچنین انجام دادن شستشو دهان و دندان سالمندان را انجام دهند (برخی از این سالمندان بهداشت دهان و دندان برایشان سخت است و نمی توانند حتی مسواک بزنند) و دهان و لثه آنها را چک کنند که ناراحتی برای لثه آنها به وجود نیاید.
  • رسیدگی به سر و وضع سالمند: رسیدگی به سر و وضع سالمند خیلی در روحیه آن تاثیرگذار است باید جزوی از کارهای ضروری قرار گیرد و به منظور راحتی پرستار، پرستار می تواند از ساده ترین و کم خطرترین شیوه ها استفاده کند. ( مانند اصلاح صورت آقایان با ابزار ریش تراش و بستن ساده گیسوان خانم ها، کوتاه کردن ناخن و…)
  • پوشیدن البسه: اگر سالمند خودش قادر به پوشیدن پوشاکش می باشد، این کار را به خودش محول کنید، در غیراین صورتی آنها را در پوشیدن البسه یاری دهید. بهتر است برای راحتی سالمند از پوشاک و کفش های راحت استفاده شود. لازم است بدانید، افراد آلزایمری علاقه ای به پوشیدن لباس های متنوع ندارند و همیشه به یک نوع لباس علاقه بیشتری نشان می دهند بهتر است به نظر آنها احترام گذاشته شود.
  • اجابت مزاج سالمند: برای پی بردن به اینکه این افراد در چه زمانی نیاز به توالت رفتن دارند بهتر است به آنها توجه داشته باشید تا در مواقعه ای که نیاز به توالت دارند چه تغییراتی در چهره آن ایجاد می شود. برای این افراد باید امکان استفاده از توالت فرهنگی محیا شود و در موقع خواب مسیر رفت و آمد به توالت روشنایی کافی داشته باشد که بتوانند بخوبی رفت و آمد داشته باشند. اگر سالمند به بی اختیاری ادرار و مدفوع دچار باشد با مشورت پزشک مصرف مایعات شبانه آنها را محدود کنید.
  • اوقات آشفتگی و بی قراری سالمندان آلزایمری: این افراد به هنگام غروب بی قرار و اضطراب زده می شوند. در این موقعیت اعضای خانواده باید در حفظ آرامش سالمندشان کوشا باشند. به طوری که در این ساعات آنها را مشغول و سرگرم به کاری کنند که مورد علاقه شان است. از طرفی ممکن است سالمندان آلزایمری به هنگام ساعات شبانه بدون هیچ علتی راه بروند این کار آنها می تواند سلامتی آنها را به مخاطره اندازد. برای پیشگیری از وقوع اتفاقات مخاطره انگیز پنجره و درب های ورودی ( بخصوص درب های که به پشت بام منتهی می شوند ) را قفل کنید. برای پیشگیری از این رفتار بهتر است سالمند را تشویق کنیم خواب عصرگاهی بپرهیزند و تمرینات ورزشی را برای آنها جایگزین کنید.
  • محافظت از سالمندان با حفظ نکات ایمنی: این بیماران با مصرف برخی داروها در راه رفتن و تعادل آنها اختلالاتی پیش می آید برای جلوگیری از سقوط آنها، از محافظ های نرده ای برای پله ها استفاده کنید و همچنین در حمام و توالت حفاظ های را به دیوار نصب کنید. پادری ها و قالیچه های روی راه پله را محکم کنید تا لغزنده نباشند که موجب سُر خوردن سالمند نشود. وسایل بُرنده و تیز (بخصوص در آشپزخانه ) و داروها و مواد ضدعفونی و شستشو را، از دسترس آنها خارج کنید. به هنگام استحمام از آب گرم حمام غافل نشوید و آن را بخوبی تنظیم کنید. نگذارید بیمار به هیچ عنوان اتومبیل براند. هر زمانی که با سالمند به خارج از خانه می روید آدرس منزل و تلفن خود را در برگه ای بنویسید تا سالمند به همراه خود داشته باشد.

خانه سالمندان آلزایمری

باتوجه به مراقبت های ویژه ای که ملزم سالمندان آلزایمری می باشد. بایستی فقط به مراقبت های خانواده از این نوع سالمندان اکتفا نشود بلکه مسئولین ذیل ربط به فکر تاسیس مراکز نگهداری بیشتری برای خدمت به این عزیزان باشند چرا که برخی از خانواده ها نمی توانند به دلیل داشتن مشغله های زندگی به طور 24 ساعته مراقب آنها در منزل باشند و از طرفی هم تنها ماندن در منزل برای آنها خطرناک است پس بنابراین بهترین راه برای این عزیزان استخدام یک پرستار آموزش دیده و ماهر است در غیر این صورت بهتر است نگهداری این عزیزان را به یک مرکز معتبر سپرده شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]