مراقبت از سالمندان در برابر کرونا

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مراقبت از سالمندان در برابر کرونا

آیا مراقبت از سالمندان در برابر کرونا لازم است؟ وقتی افراد پا به عرصه کهنسالی می گذارند قدرت جسمی آنها نسبت به گذشته خیلی تحلیل رفته است و اندک اندک بیماری های زمینه ای مزمن در آن ظاهر می شود و نیاز به مراقبت های درمانی و غیر درمانی دارند.

بعلاوه دستگاه ایمنی آنها هم ضعیف تر می شود. وقتی دستگاه ایمنی ضعیف تر شود مقاومت آن هم در برابر عوامل بیماریزا کمتر می شود. کووید – 19 هم از آن دسته از بیماری ها است که با دستگاه ایمنی بدن ستیز می کند و اعضای حیاتی را درگیر خود می کند. چنانچه اگر سالمند مبتلا به بیماریهای زمینه ای باشد به این بیماری مبتلا شود جزو افراد پرخطر است که احتمال اینکه در مقابل کرونا شکست بخورد خیلی زیاد است به همین دلیل اگر در خانه یا از نزدیکانتان سالمند دارید حتماً مراقب آنها باشید.

کرونا چه بیماری است

کرونا، ویروسی است که می تواند هم عامل یک سرماخوردگی خیلی خفیف تا بیماری دشواری همچون ذات ریه کووید -19 سخت باشد. این ویروس می تواند هم در انسان و هم در حیوان ظهور یابد و بین آنها هم انتقال یابد. این ویروس اعضای حیاتی بدن (کلیه، ریه و کبد) را درگیر خود می کند. بیشتر به افرادی غلبه می کند که در عضوهای حیات، سیستم ایمنی بدن و عضوهای حیاتی دیگری چون قلب ضعیف باشند.

مراقبت از سالمندان در برابر کرونا

کرونا علائمش چیست

علائم در مبتلایان به این ویروس میتواند خود را دوره نهفته آن در طول 5 روز تا دوهفته نشان دهد. علائمی همچون گلودرد، سرددرد، سرفه های مداوم خشک و داشتن تب و در شرایطی که حال بیمار وخیم است مشکل در ناحیه تنفسی، گوارشی، انعقاد خونی و کلیوی برایش رخ می دهد. البته برخی به آن مبتلا می شوند اصلا هیچ علائمی در آنها مشاهده نمی شود و حتی خودشان هم متوجه نخواهند شد. در برخی که بیماری های زمینه ای و روانی دارند ممکن است این بیماری خود را به طرز حادی نشان دهد که ممکن است حتی موجب مرگ آنها شود.

مراقبت از سالمندان در برابر کرونا

 • اگر از اعضای منزل کسی به ویروس کرونا مبتلا شد افراد سالمند را و افرادی که دچار بیماری مزمن هستند را از آن مکان دور کنید.
 • اگر یک فردی که جزو افراد خانواده تان نیست به منزل شما می آید مثلا برای یک کار ضروری همچون سرویس آبگرم کن منزل، به افراد سالمند بگویید در اتاق دیگر باشد و وقتی کار آن شخص تمام شد، با باز گذاشتن درب ورودی و پنجره ها تهویه لازم را انجام دهید و همچنین با ضدعفونی کردن آن محیط، سالمند می تواند در آن مکان حضور یابد.
 • برای سالمند عزیز باید پیشگیری های لازم را انجام داد و در صورت بروز علائم سریعا به آنها رسیدگی کنید. زیرا این قشر جزوه گروهی هستند که از این بیماری بسیار آسیب پذیر هستند.
 • به هنگام ارائه خدمت به سالمند بخصوص موقع آماده کردن غذای آنها بادقت بهداشت شخصی خود را رعایت کنید.
 • ظروف مورد استفاده افراد سالمند را از ظروف دیگر اعضا خانواده جدا کنید.
 • هریک از اعضای خانواده وقتی به بیرون از خانه می روند با دستکش و ماکس خارج شوند و وقتی که وارد منزل می شوند لباس خود را ضد عفونی کنند و دست و صورت خود را به خوبی بشورند.
 • قرار دادن موادمغذی، مصرف میوه های دارای ویتامین سی و سبزیجات تازه در برنامه های غذایی سالمندان و حذف موادغذایی کم پروتئین، پرچرب، نمک و مصرف دمنوش های گیاهی و آب و آبمیوه های طبیعی را مدنظر داشته باشید.
 • خارج نشدن سالمند از منزل در زمان شیوه این بیماری واگیردار.
 • آموزش های لازم به سالمندان در رابطه با استفاده از وسایل شخصی و رعایت بهداشت فردی.
 • آنها را نسبت این بیماری هوشیار کنید ولی استرس بیجا به آنها وارد نکنید زیرا استرس موجب ضعیف شدن دستگاه ایمنی و افسردگی سالمند خواهد شد.
 • ملاقات های آنها به تماس تلفنی و برقراری ارتباط تصویری محدود کنید.
 • اگر سالمندتان در منزل خودتان است برای تهیه نیازها و انجام کارهای آن خودتان به خارج از منزل بروید.
 • اگر سالمندتان در منزل خود زندگی می کند بهتر است برای آن غذای مغذی در ظروف تمیز و ضدعفونی شده ببرید و احتیاجات آن را از بیرون تهیه کنید با ضدعفونی کردن آنها برایشان ببرید.
 • اگر به منزل سالمندان رفتید از لباس ضد عفونی شده و ماکس و دستکش استفاده کنید و فاصله خود را با آنها رعایت کنید.
 • حتی امکان از دستگاه تهویه هوا برای منزل سالمندان استفاده شود زیرا این دستگاه موجب از بین رفتن ویروس می شود.
 • در صورتی که برای مراقبت از سالمند نیاز به استخدام پرستار هستید پرستاری که بهداشت فردی خود را رعایت می کند و مراقبت های بهداشت فردی و محیطی سالمند را به خوبی انجام می دهد را استخدام کنید.
 • در کل مراقبت از سالمند در منزل و خدمت رسانی به آن خیلی مفید تر از هرجای دیگر است. اصلا بخواهیم ویروس کرونا را هم در نظر نگیریم، در کل بدن سالمند نسبت به محیط های آلوده بیرون همچون درمانگاه ها که انواع میکروب، ویروس و باکتری در آنها به وفور پیدا می شود، ضعیف است. در این موقعیت امن ترین جا برای سالمند همان منزل است البته با رعایت اصول بهداشتی و تغذیه ای سالمند و اطرافیانش.مراقبت از سالمندان در برابر کرونا

شخص سالمند چگونه دستور العملی را باید اجرا کند

 • رعایت سلامت دم و بازدم: موقعی که عطسه یا سرفه دارید جلو دهان و بینی خود را بپوشانید که ترشحات بینی و دهانتان جای نپاشد.
 • شستشو دست و صورت: بعد از انجام هر کاری بدون اینکه به صورت خود تماسی داشته باشه بلافاصله به مدت 20 ثانیه با آب و صابون شستشو دهید. اگر آب و صابون در دسترس نبود با ضدعفونی کننده دارای الکل 60 درصد می توانید ضد عفونی کنید.
 • بهداشت صورت: حتی امکان از لمس کردن صورت خود خودداری کنید. (مخصوصا دهان، بینی و چشمان خود) صورت خود را هم حتی امکان بعد از هر تماسی با آب و صابون شستشو دهید.
 • ضدعفونی سطوح: سطوحی که معمولا مورد تماس هستند را طبق اصول و راهنمایی های که تاکید شده ضدعفونی کنید.
 • نداشتن تجمع: از برقراری ارتباط با دیگران ( روبوسی و بغل کردن) و ملاقات با افرادی که خارج از اعضای خانواده شماست بخصوص افراد مشکوک به این بیماری هستند خوداری کنید. همچنین از تجمع در مکان های بی تهویه جداً خودداری کنید.
 • حضور در مکان های عمومی چون مسجد، پارک، مراسمات ترحیم، جمع های گروهی و استفاده از وسایل عمومی در مساجد و آبخوری های عمومی و… همگی را تا رفع خطر تعطیل کند.

سلامت روان سالمند

در موقع شیوع بیماری مراقب سالمندتان باشید. سالمندان بیشتر از هر قشری آسیب پذیر هستند. آنها علاوه بر سلامت جسمی سلامت روانشان هم در خطر است. نباید در این موقعیت بگذارید خبرهای کذب و استرس زا به آنها وارد شود. با وارد شدن استرس می تواند خود به خود زمینه ضعیف کردن سالمند را رقم زد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]