مراقبت از سالمند پوشکی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مراقبت از سالمند پوشکی

مراقبت از سالمند پوشکی به صبر واستقامت فراوانی نیاز دارد. باید با مهربانی با آنها رفتار شود. زیرا آنها به اندازه کافی از اینکه نیاز به مراقبت دارند زجر و خجالت می کشند. پس رفتار شما با سالمند پوشاکی باید به گونه ای باشد تا آنها احساس سرباری نکنند. هرگز با نارضایتی از یک سالمند مراقبت نکنید.

مراقبت از سالمند پوشکی

با وجود اینکه شما چیزی را به زبان نیاورید باز هم آنها متوجه نارضایتی شما خواهند شد. اگر می خواهید با نارضایتی مراقبت از سالمندتان کنید، این کار شما انجام ندادنش خیلی بهتر از انجام دادنش است یا اگر شما خود توانایی ندارید یا مشغله های دیگرتان نمی گذارند به خوبی از سالمندتان به خوبی مراقبت کنید، بهترین اقدام این است به دنبال یک پرستار خوب از مراکز معتبر باشید.

سالمندان پوشاکی

سالمند پوشاکی مراقبت از آن با یک سالمند سالم متفاوت است یک سالمند سالم ممکن است بیشتر برای داشتن یک همدم و کارهای اولیه نیاز به پرستار داشته باشد ولی یک سالمند پوشاکی به دلیل نداشتن خود اختیاری ادراری باید به لحاظ بهداشتی از آن به خوبی مراقبت شود زیرا خود سالمند قادر به انجام این نظافت نیست و به کمک و مراقبت نیازمند است.

پرستاری از سالمند پوشاکی

از وظایف اصلی پرستاری از این نوع سالمندان عزیز پوشینه کردن آنها است این عزیزان به دلیل نداشتن خود اختیاری باید به بهداشت فردیشان به خوبی توجه شود. در ذیل به نحوه انجام آن یعنی همان نحوه عوض کردن پوشاک (پوشینه کردن) توضیحاتی داده خواهد شد.

 • عوض کردن پوشینه در حالت، درازکش:
  این شیوه برای کسانی است که به تازگی شروع به این کار کردند، مناسبتر است. ابتدا فرد پرستار دست خود را به خوبی بشورد یا برای این کار دستکشی را اختصاص دهد. بعد پوشینه را بردارد، از جهت طولی به صورت دونیمه به سمت داخل دولا کند و به هیچ عنوان به داخل پوشینه دست نزند. بعد از آماده کردن پوشینه سالمند را به سمت خود به پهلو بچرخاند و بخش بزرگتر پوشاک را در پشت (باسن) سالمند گذاشته و از هم باز کند تا پشت سالمند را کامل در بر بگیرد. سپس به سالمند بگوید که به پشت دراز شود. (این کار را به نحوی انجام دهد تا آن قسمت پشتی و مابین کشاله ران جمع نشود و همچنین از صاف بودن پوشاک در پشت سالمند مطمئن باشد تا بعدا چسبش باز نشود) سپس نوبت به چسب زدن پوشینه می رسد. به این طریق است چسب های پایین را به سمت فوق و چسب های بالا را به سمت زیر ببرید و بخوبی بچسبانید تا پوشاک به خوبی در تن قرار گیرد. لبه های پوشینه را در کنار پا را به خوبی چک کنید که بعدا ترشح نکند و حاشیه ها آن را به سمت خارج تنظیم کنید و از سالمند سوال کنید که اذیت نمی شود؟

مراقبت از سالمند پوشکی

 • طریقه عوض کردن پوشینه سالمند در حالت سرپای:
  برخی سالمندان با وجود اینکه می توانند سرپا باشند ولی قادر به پوشینه کردن خود نیستند. برای اینکه این کار را درست انجام دهید قبل از هراقدامی وسیله های مورد احتیاجی مثل، دستکش برای خود و ماسک برای هردوتان و پوشینه تمیز و کیسه زباله را آماده کنید.سالمند را به مکانی آرام و بدون مزاحم ببرید که سالمند آرامش خاطرش حفظ شود که از حریم خصوصی آن محافظت شده است. این مکان می تواند دستشویی، حمام یا اتاق خود سالمند باشد فقط باید در آن مکان وسیله ای نصب شده باشد تا سالمند از آن دست بگیرد و تعادلش بهم نخورد که به زمین سقوط کند.پس به سالمند تاکید کنید ثابت باشد. سپس به آن بگویید به عرض شانه پاهای خود را باز کند. بعد از پایین آوردن شلوار چسب پوشینه کثیف را باز کرده و به سمت داخل تا بزنید تا بخش های کثیف مشخص نباشند و اگر سالمند مدفوع کرده با کمک پوشینه مدفوع را پاک کنید و پوشینه را با همان چسبهای خودش چسب کنید و به داخل کیسه زباله انداخته و اگر از پوشاک شرتی استفاده می کند می تواند آن را از پهلو پاره کرده و خارج کند.

  شما بهتر است در حین انجام این کارها با سالمند حرف بزنید و آن را از طریقه انجام کار مطلع سازید.بعد از دور کردن پوشاک نوبت به پاک سازی بدن سالمند می رسد. در این مرحله سالمند را از مقابل به سمت پشت باسن با دستمال مرطوب پاک کنید، یک دستمال را از هم باز کنید بر روی آن دستی که می خواهید سالمند را پاک کنید بگذارید و اگر سالمند خانم بود مبهل و بین لبه های واژن آن را پاک کنید و آقایان هم از نوک آلت تناسلیشان به سمت پایین و اطراف آن و بیضه هایشان را پاک کنید و همچنین از چروک های پوست آنها غافل نباشید و آنها را هم پاک کنید تا منشا عفونت ها و آلودگی نشوند.

  البته لازم به ذکر است برخی سالمندان هستند که ترجیح می دهند شستشو شوند.برای این روند سالمند را روی توالت فرهنگی نشانده اگر خود توانایی شستشو را داشت خوب است و اگر نه خودتان آن را شستشو دهید و سپس بدن آنها را به آرامی پاک کنید پوست این ناحیه خیلی حساس و ظریف تر از بقیه پوست بدن است باید در شستشو و پاک کردن آن دقت داشت. لازم است که قبل از هر کار دیگری لباس های سالمند را چک کنید اگر خیس شده یا کثیف، بهتر است آنها را عوض کنید. بعد به بررسی پوست اطراف این ناحیه می پردازید برای اینکه پوست آنها صدمه نبیند باید قبل از پوشاک کردن به این ناحیه کرم، پماد، لوسیون (بنا به ترجیحات سالمند انتخاب کنید) بزنید.در قسمت های پوست کشاله ران و بخش های قابل دید باسن پماد بزنید. اگر سالمند خانم بود به هیچ عنوان کرم به داخل مبهل و باسن آن نزنید.

  اگر مرد بود بخش های بیضه و قسمت های قابل دید باسن را پماد بزنید. حالا دیگر نوبت به گذاشتن پوشینه تازه می رسد پوشینه را طوری مابین پاهای آن تنظیم می کنید که قسمت بزرگتر در پشت قرار گیرد و مواظب باشید دست شما بخش داخلی آن را لمس نکند که آلوده به میکروب شود و به سالمند بگوید پاهای خود را جمع کند به طوری که راحت است بایستد تا به خوبی پوشاک تنظیم شود قسمت پشت را روی باسن قرار داده و بخش جلو را طوری تنظیم کنید تا کشاله ران آن را به خوبی بپوشاند و همزمان دوطرف پوشاک را نگاه کنید و تنظیم کنید و شروع کنید به بستن چسب های آن، این کار را می توانید با کمک گرفتن از سالمند انجام دهید تا محکم چسب ها را ببندید. ( اگر پوشینه شوتی بود آن را آماده کنید به سالمند بدهید تا آن را بپوشد و در این کار به آن کمک کنید) بعد از تمام شدن کار از سالمند بپرسید در جای از بدن خود احساس ناراحتی نمی کند. و بعد به آن کمک می کنید که لباس خود را بپوشاند. سپس دستان سالمند و خودتان را با آب و صابون کف بزنید و بعد از 20 ثانیه بشورید.( گفتنی است در انتخاب سایز پوشاک دقت شود تا سایز سالمند استفاده شود)

نکته:

برای اینکه سالمند ادرار کمتری داشته باشد غذای آبکی، کافئین دار و مصرف مایعات را در شب کاهش دهید و به هیچ عنوان مشروبات الکلی استفاده نکند.

پرستار سالمند پوشاکی

وقتی در یک خانواده سالمند پوشاکی است. آن خانواده برای اینکه اگر نتوانند به خوبی به سالمندشان رسیدگی کنند دلهره زیادی دارند. نمی دانند به مشغله زندگی خود برسند یا به سالمند خودشان به همین دلیل هیچکدام از آنها را به درستی انجام نمی دهند. این افراد برای حفظ آرامش خاطر خود و سالمند عزیزشان بهتر است یک پرستار استخدام نماید. با استخدام پرستار، مراقبت از سالمندشان به ویژه بهداشت فردی آن، به خوبی رسیدگی خواهد شد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]