نگهداری از کودکان دوقلو

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نگهداری از کودکان دوقلو

آیا در نگهداری از کودکان دوقلو به کمک رسانی دیگران نیازمندیم؟ شاید داشتن دو کودک همشکل و شمایل خیلی برای شما شگفت انگیز و لذت بخش باشد و شما را از کنار هم قرار گرفتن آنها یا بازی کردن آنها خیلی هیجان زده و خوشنود کند و شما از دیدن شیرین کاری های آنها خیلی لذت ببرید. ولی در کنار این همه ذوق زدگی باید توجه داشته باشید نگهداری از این نوزادان خیلی دشوارتر از تک نوزادی می باشد به نوعی زحمتی دوچندانی دارد که مادر به تنهایی از پس آن بر نمی آید. مسلما والدین از دیگران برای نگهداری نوزادانشان کمک خواهند گرفت این کمک رسانی می تواند از طرف اقوام باشد یا نه از مراکز معتبر درخواست پرستار کنند.

نگهداری از کودکان دوقلو

پرستار کودک دوقلو در تهران

با تولد نوزادانی دوقلو برای یک خانواده، به کلی موجب عوض شدن سبک زندگی آن خانواده می شود. به نوعی کانون توجه خانواده به سمت نگهداری و مراقبت از این دوطفل معصوم جلب می شود تا آنها مراحل رشد خود را به درستی پشت سر گذارند. در شهر تهران افراد به دلیل مشغله فراوان و فاصله مکانی بسیار فراوان با نزدیکانشان ( این فاصله مکانی نسبت به شهرستان ها که اقوامشان در فاصله مکانی کمتری از هم قرار دارند خیلی بیشتر است ) به آسانی نمی توان رفت و آمد داشته باشند. پس باید تدابیری برای نگهداری کودکان دلبند خود داشته باشند و از مراکز معتبر پرستاری برای نگهداری و مراقبت فرزندانشان استخدام کنند.

روش نگهداری از دوقلوها پرستار باید دارای چه توانمندی های باشد

پرستار دوقلوها باید برمسائلی چون، «گذراندن دوره های آموزشی های لازم، داشتن تسلط در مراقبت و نگهداری دوقلوها، داشتن اشتیاق به رشد و شکوفایی استعدادهای دوقلوها، داشتن رابطه ای سودمند و صمیمی با پدر و مادر کودکان، توانایی طراحی بازی های هوشمندانه و شاد در راستای یادگیری مسائل لازم زندگی کودکان، وظیفه مدار بودن آن در مسئولیت هایش، توانایی مدیریت دوقلوها در موقعیت های بحرانی، حفظ آرامش در موقعیت های که تحت فشار یا خستگی، صبوری بخرج دهند در برابر سختی ها، توانایی مدیریت اوقات فراقت کودکان، برنامه ریزی فعالیت های خلاقانه برای دوقلوها، درک کودکان در شرایط خاص» و خیلی موارد دیگر که مربوط به کودکان است را تسلط داشته باشند.

شرایط نگهداری دوقلوها

• یکی از مسائلی که در نگهداری کودکان دوقلو قابل اهمیت است دادن شیر همزمان به آنها می باشد. شیردهی دوقلوها ممکن است توسط مادر و شیرخشک باشد. در برخی مواقع به دلیل کم بودن شیر مادر علاوه بر شیر مادر از شیرخشک هم برای سیر کردن دوقلوها استفاده می شود. برای این منظور برای هر کدام به طور جداگانه شیشه شیر اختصاص دهید. برای دادن شیر همزمان به دوقلوها از افراد باتجربه کمک بگیرد. باید به تغذیه دوقلوها توجه داشت تا به مقدار لازم تغذیه داشته باشند در غیر این صورت برای رشد آنها مشکل پیش خواهد آمد.
• دوقلوها اغلب لباس هایشان در زمان کودکی شبیه هم است ولی بهتر است وقتی آنها بزرگ شدند، به خاطر اینکه در شناسایی آنها اشتباهی رخ ندهد بهتر است هر کدام پوشش مختص به خودشان را داشته باشند.
• مورد دیگر که در نگهداری دوقلوها قابل اهمیت است استحمام دوقلوهاست که نباید به تنهایی انجام شود زیرا یک کار پرخطر است. در حمام کردن کودکان حتما از دیگران کمک بگیرید مخصوصا برای نوزادانی که تازه به دنیا آمدند.
• برای اینکه خواب دوقلوها همزمان شود بهتر است یک برنامه منظم برای خواب آنها ترتیب داده شود. بعد از شیردادن پشت آنها بمالید، به آرامش با آنها حرف بزنید، بغلشان کنید و لالایی بخوانید که عادت کنند در مواقع خاصی بخوابند.
• تعادل رفتاری با دوقلوها داشته باشید زیرا اگر به یکی کمی بیشتر توجه شود، آن کودک دیگری نسبت به آن حسادت می ورزد. پس مراقب رفتار خود باشید.

استراحت پرستار دوقلوها

پرستار دوقلوها برای اینکه قادر به نگهداری و مراقبت دوقلوها باشد باید به اندازه کافی استراحت داشته باشد. اگر استراحت نکند سلامتی آن لطمه می بیند. لازم به یادآوری است، برخی خانواده ها علاوه بر نگهداری دوقلوها نظافت منزل را به پرستار محول می کنند در صورتی این کار اشتباهی است و ممکن است پرستار نتواند به خوبی وظیفه اصلی خود ( همان نگهداری از دوقلوهاست ) را انجام دهند یا اگر از استراحت خود کم کند و کارهای شما را انجام دهد ممکن است به سلامتیش لطمه وارد شود.

تربیت کودکان دوقلو

برخی دوقلوها به دلیل نارس بودنشان دیرتر حرف می زنند و همین طور نسبت به همسن های خود نحیف ترند. به منظور تقویت یافتن تکلم آنها بهتر است با هر کدام از آنها به طور جداگانه صحبت شود تا حرف زدنشان تقویت شود. اصولاً دوقلوها به دلیل همراهی با هم، کمتر ترجیح می دهند با دیگران روابط اجتماعی برقرار کنند. به همین دلیل بهتر است آنها را برخی مواقع از هم جدا کنید تا هرکدام از آنها خود به تنهایی روابط اجتماعی قوی داشته باشند. یک رفتار که موجب می شود گریه دوقلوها کمتر شود این است اگر یکی از آنها ساکت بود و یکی گریان به سمت آن کودکی که ساکت است بروید و بقلش کنید تا آن یکی کودک هم از روی حسادت هم شده ساکت شود و به طرف شما بیاید. ولی متاسفانه خیلی ها این را نمی دانند به طرف آن نوزادی که گریه می کند می روند و دیگری هم از روی حسادت به گریه می افتد.

حفظ زندگی مشترک

بهتر است توجه داشته باشیم هرچیزی در زندگی جایگاه خود را دارد. والدین نباید با به دنیا آمدن فرزندانشان از توجه کردن به همدیگر غافل شوند چرا که این مسئله شاید ابتدا کم اهمیت جلوه داده شود ولی رفته رفته به یک شکاف عمیقی مبدل خواهد شد که موجب فاصله افتادن بین آنها می شود. شاید والدین اظهار کنند که با اضافه شدن خرج و مخارج دوقلوها باید تلاش بیشتری کنیم تا نیازهای فرزندانمان را برطرف کنیم یا در موقعیت دیگر مادر بچه ها بگوید تر و خشک کردن بچه ها موجب شده دیگر وقتی برای فکر کردن به زندگی مشترک نداشته باشم. بلی شما درست می گویید نگهداری از دوقلوها دشوار است ولی اگر به درستی برنامه ریزی کنید می توانید طبق درآمد خود، از مراکز معتبر درخواست کنید تا پرستاری را که با شرایط شما همخوانی دارد به شما معرفی کند تا در این شرایط سخت یاریگر شما باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]