وظایف پرستار سالمند در منزل

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

وظایف پرستار سالمند در منزل

وظایف پرستار سالمند در منزل چیست؟ با توجه به دل مشغولی و گرفتاری های نزدیکان سالمندان برای خیلی از افراد مقدور نخواهد بود که خودشان شخصاً از کهنسال گرامیشان پرستاری کنند. از طرفی این عزیزان هم نیاز به مراقبت و نگهداری دارند و نباید در منزل تنها باشند زیرا به لحاظ سنشان ممکن است هرلحظه اتفاقی برایشان بی افتد و اگر کسی هم در کنارشان نباشد ممکن است جانشان به خطر افتاد.

بگذارید یک واقعه که در چند سال گذشته برای مادر خودم اتفاق افتاد را برایتان بگویم. در اردیبهشت سال 92 حوالی ساعت 14 بود که سرگرم درس خواندن بودم. در این موقع مادرم در وضعیتی سرحال و قبراق بود گفت، می خواهم یک کمی استراحت کنم بعد از نیم ساعت بود به یکباره دیدم مادرم نفس کشیدنش تندتند شده و نمی تواند حرف بزند. در این حال بود ما فوراً مادرم را به ارژانس بیمارستان رساندیم، در بیمارستان از قفسه سینه اش « نوار قلب و اکوی قلب» گرفتن مشخص شد، سکته قلبی کرده و بعد از چند روز مورد عمل جراحی قرار گرفت و حالش بهبود یافت. مادر من قبل از این اتفاق حتی یک بار هم مشکل قلبی نداشت ولی به دلیل پا گذاشتن به سن سالمندی ( 62 سالگی) این اتفاق برای آن در یک لحظه به وقوع پیوست. عزیزان این جمله درست است «حادثه هیچگاه خبر نمی کند» ما باید در رابطه با این گنجینه های گرانمایه هایمان تدابیر لازم را بی اندیشیم. زیرا اگر همان لحظه کسی در کنار مادرم نبود ممکن بود خدای ناکرده اتفاق بدی برایش می افتاد. پس این موضوع را جدی بگیرید و سالمندانتان را تنها نگذارید. اگر برایتان مقدور نیست برای آنها در مراکز معتبر به دنبال پرستاری باتجربه، توانمند، صبور، مهربان و ماهر باشید که سالمندتان در خانه تنها نماند.

پرستار سالمند

پرستار سالمند فردی است که به افراد کهنسال ارائه خدمت می کند. در کشورهای چون ایران پرستار سالمند قدمت آنچنانی ندارد. زیرا فرهنگ مردم کشورمان به طوری شکل گرفته که همیشه پرستاری از بزرگان را یکی از وظایف خود می دانستند. البته در گذشته تعداد اعضای خانواده ها به نسبت زمان کنونی خیلی بیشتر بود و این وظیفه بین آنها تقسیم می شد ولی متاسفانه در حال حاضر بیشتر خانوارها تعداد اعضایشان به بیشتر از 4 نفر نمی رسد و این مسئله موجب شده که خانوارها به خوبی نتوانند به سالمند عزیزشان رسیدگی کنند. به همین دلیل بایستی به دنبال پرستار مورد نیاز سالمندشان باشند.

 شرح وظایف پرستاری سالمند در منزل

  • رعایت بهداشت فردی: سالمندان به دلیل کم شدن قوه درونیشان ممکن است در رعایت امورات بهداشتی خود با مشکل مواجعه شوند برای اینکه بهداشت سلامتی آنها به خطر نیفتد بهتر است پرستار در امورات بهداشتی آنها را کمک کنند. امورات بهداشتی مورد نیاز آنها عبارت است از استحمام، رسیدگی به وضع ظاهری، توالت رفتن می باشد.
    وظایف پرستار سالمند در منزل
  • تغذیه سالمند: تغذیه سالمند باید طبق وضعیت جسمانی آنها برنامه ریزی شود. افراد سالمند به خاطر کهولت سن نسبت به گذشته، قوه و بنیه کمتری دارند و قادر به هضم هر غذایی بخصوص غذاهای چرب با کالری بالا نیستند. سعی شود حتی الامکان از غذاهای که به صورت آبپز و بخارپز هستند و شامل چربی های مفید، پروتیئن های سالم، ویتامین های لازم بدن می باشند، استفاده شود. همچنین در کنار این مواد غذایی از مصرف مایعات فراوان ( آب و دمنوش های مفید) و میوه و سبزیجات تازه، غافل نباشند.
  • کمک به حفظ و ارتقاء سلامت جسمی و روانی سالمند: یکی از وظایف مهم پرستار این است که به دنبال اقداماتی جهت حفظ و ارتقاء سلامتی سالمند باشد به همین منظور سالمندان را به فعالیت تشویق کند. ( فعالیت های چون ورزشی، بازی های فکری و کارهای هنری ) داشتن تحرک و فعالیت های ورزشی موجب می شود که سالمندان قوای جسمانیشان حفظ و ارتقاء یابد. پیاده روی سبب بالا رفتن تپش قلب و بیشتر شدن تنفس و گردش خون شده و در نهایت به دفع سموم بدن از راه تعریق بدن خواهد شد. و سالمندانی که توان ایستادن و تحرک را ندارند و روی صندلی چرخ دار هستند از تمرینات ورزشی بالاتنه استفاده می کنند. بازی های فکری هم موجب تقویت حافظه و سلول های مغز آنها می شود. کارهای هنری هم موجب ارتقاء روحیه و شادابی آنها خواهد شد.
  • رسیدگی به امور خانه و مالی: این امور شامل تمیزی منزل، پرداخت قبوض پرداختی، انجام امور بانکی، پذیرای از مهمانان، پخت غذای سالمند، شستن ظروف، خرید مایحتاج مصرفی و…
  • پرکردن اوقات فراغت: از احتیاجات مهم سالمندان، پرکردن ساعات بیکاری آنهاست. پرستار سالمند وظیفه دارد که اوقات فراغت سالمند را با علاقمندی های سالمند پر کند و نظر آن را به سمت فعالیت های که برای سلامتی آنها مفید است را جلب کنند و ساعاتی از هفته را برای حضور در جامعه برای آن اختصاص دهد، در کنار سالمندان دیگر حضور یابد و در برنامه های شاد حضور یابد. فعالیت های که موجب سرمشغولی سالمند می شود را تدارک ببیند.
  • رسیدگی به درمان سالمند: پرستار بایستی دارای مهارت های معاینات بالینی چون گرفتن قند خون، فشارخون، نبض و انجام ترزیقات را مهارت داشته باشد و هرچند یکبار سالمند را چکاپ کند. اگر داروی خاصی دارد طبق دستورات پزشک به سالمند داده شود.

پرستار سالمند در منزل

همان طور که در موارد فوق گفته شد در کل پرستار سالمند وظیفه مراقبت و نگهداری و انجام امور منزل و شخصی سالمند در خانه را بر عهده دارد. پرستار سالمند به لحاظ تخصص و کارایی به چند دسته پرستاری، بهیاری و مراقبت کنندگی سالمند تقسیم می شوند. اگر بیمار شما نیاز به مراقبت های درمانی و پزشکی دارد، باید توجه داشت این سالمند باید تحت مراقبت های ویژه قرار گیرد، در این صورت بهترین گزینه استخدام یک “پرستار” می باشد. چنانچه سالمند فقط با کمک دیگران قادر به فعالیت خواهد بود یا به نوعی کسی باید در کنار آن باشد تا فعالیت جسمانی داشته باشد برای این افراد “بهیار” کارایی درستی خواهد داشت. چنانچه سالمند نیاز به مراقبت ویژه نداشته باشد و به لحاظ جسمانی در سلامت کامل باشد فقط توانایی انجام امور منزل و برخی کارهای شخصی را ندارد و به نوعی نیاز به همراهی و همدم است یک “مراقب کننده” می تواند گزینه درستی برای آن باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]