[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پرستاری از سالمند در منزل

قبل از بررسی اینکه پرستاری از سالمند در منزل ، باید نکاتی را به خودمان یادآوری کنیم. همان طور که در گذشته بزرگترها در قبال ما احساس مسئولیت داشتند اکنون ما هم در مقابل آنها وظایفی داریم. چرا که آنها بهترین دوران زندگی خود را صرف پرورش ما کرده اند تا مراقبت و محافظت درستی از ما انجام داده باشند. اگر ما اکنون به اینجا رسیدیم بدانیم بعد از لطف الهی باید آن را مدیون والدین و بزرگترهای خودمان باشیم. اگر آنها در قبال ما احساس مسئولیت نمی کردند و بی تفاوت نسبت به نیازهای ما بودند (مثل خیلی از مردم که نسبت به سالمندان خود بی تفاوت هستند ) به نظر شما چه اتفاقی می افتاد؟ بزارید حدس بزنیم ممکن بود برای سلامتی ما از همان بدو تولد یک مشکل حیاتی اتفاق می افتاد که اکنون نمی توانستم زندگی سالمی داشته باشیم یا اصلا به این سن نمی رسیدیم پس یادمان باشد ما هرچه داریم از بزرگان خود داریم. اگر سالمندان ما ( حالا فرقی نمی کند چه نسبتی با ما دارند پدر ، مادر، پدر بزرگ، مادربزگ، عمو، عمه، خاله، دایی و…) در موقعیتی هستند که نیاز به مراقبت دارند بایستی قبل از اینکه آنها ابراز نیاز کنند ما همه جوره به آنها خدمت رسانی کنیم چرا که دیر یا زود ما هم در جایگاه آنها قرار خواهیم گرفت و فرزندان ما نیز آینه رفتار ما را از خود نشان خواهند داد. از شما عزیزان می خواهم که در خواندن این مقاله ما را همراهی کنید.

پرستاری از سالمند در منزل

آیا سالمندان به کمک دیگران نیازمند هستند

همه ما می دانیم انسان در هر دوره سنی یک سری نیازها را دارد و تا سن خواصی می تواند خودش از پس این نیازها برآید به عبارتی خود مراقبتی هر فرد تا زمان خواصی است. و افراد چه بخواهند یا نخواهند در سن کهنسالی به کمک دیگران نیازمند هستند باید در انجام این نیازهایشان آنها را مورد حمایت قرار داد.

نیازهای سالمندان

سالمندان هم به مانند همه افراد نیازهای مختلفی دارند که مهمترین آنها عاطفی، معیشتی، بهداشتی و درمانی می باشد. سالمندان در این دوره سنی خیلی حساس هستند و باید در مراقبت از آنها کم اهمیت نبود و توجه داشت که نحوه و چگونگی این مراقبت مورد تایید و رضایت آنها قرار گیرد.
همان طور که اشاره کردیم وظیفه پرستاری از سالمندان به عهده فرندان و نزدیکان آنهاست که باید این وظیفه را جزو اولویت های زندگی خود قرار دهند. برخی اوقات است که شما علاوه بر این وظیفه وظایف دیگری هم برعهده دارید که نمی گذارد به خوبی از سالمندان خود پرستاری کنید در این مواقع باید تصمیم درست گرفته شود و از مراکزی که مورد اعتماد هستند کمک گرفته شود. شما می توانید برای پرستاری از سالمند خود از افراد باتجربه کمک گیرید تا به نحوه احسن انجام شود. شما با این وجود می توانید با اطمینان خاطر به وظایف دیگرتان که نمی شود به شخص دیگری محول کنید، رسیدگی کنید. البته قابل ذکر است به دلیل اینکه برای آنها پرستارگرفته شده نباید که کلا سالمند را به حال خود رها کرد بلکه باید به همان اندازه که برای شما مقدور است به سالمندان خود رسیدگی کنید

آیا می توان به مانند ولد سالمندان بود

این مراقب و پرستاری از سالمندان به منزله این نیست که با آنها رفتاری به مانند یک بچه داشته باشید درست است که سالمندان برای مراقبت از خود ناتوان شدند ولی این دلیل نمی شود که رفتار شما با آنها نامناسب باشد و شان و منزلت آنها را نادیده بگیرید که بدون مشورت با آنها برایشان تصمیم گیری کنید یا آنها را به تندی نهی کنید. در کل به مانند ولد آنها نباید رفتار کنید یادمان باشد که همیشه جایگاه و ارج آنها را حفظ کنیم.

آیا واقعا پرستاری سالمندان در منزل ضرورت دارد

سالمندان ممکن است برای نگهداری نیاز به مراقبت های چندانی احتیاج نداشته باشند و خودشان نیازهای خود را دست و پا شکسته انجام دهند ولی به نظر شما باز هم باید از آنها غافل شد؟ خیر زیرا درست است به لحاظ جسمانی آنها به شما نیاز ندارند ولی به لحاظ عاطفی که به شما نیازمند هستند و بدترین کار این است که به لحاظ عاطفی نسبت به آنها کم اهمیت بود. آنها نیازدارند در منزل مورد توجه و احترام قرار گیرند و مورد هم صحبت قرار گیرند و حرف های آنها را گوش داده شود. که احساس عزت کنند پس ما باید این نیاز را هم نادیده نگیریم زیرا ممکن است سالمند به لحاظ روحی لطمه بزرگی وارد شود.

تغذیه سالمند

افراد وقتی که سن آنها بالا می رود دیگر سیستم بدن آنها کارایی گذشته را ندارد و توانایی مکانیسم تمامی ویتامین های مورد نیاز بدن آن را ندارد پس بایستی در تغذیه آنها این نوع ویتامین ها را مورد توجه قرار گیرند که سلامتی آنها مورد مخاطره قرار نگیرد.

پرستاری از سالمندان در منزل

امروزه نگهداری سالمند در منزل یکی از دغدغه های مهم جامعه است زیرا سالمندان که یک عمر در محیط آرام منزل زندگی خود را سپری کرده مطمئنا تمایل دارد تغییر مکان خاصی نداشته باشند و در همان مکانی که خوی گرفتند مابقی زندگی خود را بگذرانند سالمندان این موضوع برایشان از اهمیت خواصی قرار گرفته است آنها تمایل دارند مراقبت و پرستاری از آنها در محیط خانه باشد زیرا در خانه آرامش خاطر خاصی دارند که تمایل دارند این آرامش برای آنها حفظ شود.

پرستاری از سالمند شغل نیست بلکه عشق ورزیدن است

وقتی فرزندان یا نزدیکان یک سالمند نمی توانند به طور شایسته از آن سالمند مراقبت کنند باید این وظیفه را به کسی محول کنند که با تجربه باشد و به این کار عشق بورزد و از روی اجبار به این کار روی نیاورده باشد و باعلاقه این کار را انجام دهد چرا که اگر با این کار علاقه نداشته باشد وظایف خود را از با بی میلی انجام می دهد و سالمند معذب خواهد شد و همچنین این بی علاقگی موجب می شود که خود پرستار غمگین شود و این ناراحتی را به سالمندان منتقل می شود. پرستار باید فردی صبور و مهربان باشد که سالمند آرامش خاطر داشته باشد. همچنین پرستار به لحاظ جسمی و روحی در سلامت کامل باشد که بتواند به خوبی از سالمند شما به خوبی پرستاری کند. بایستی برای انتخاب پرستار با تدبیر باشید و بعد از انتخاب آنها را تحت نظر داشته باشید که از شخصیت اصلی پرستار پی برده شود. مدت زمان مراقبت از سالمند به سالمند و موقعیت پرستار بستگی دارد برخی پرستار را برای نیمه وقت می خواهند و برخی برای شبانه روزی و هر کدام از گزینه ها با شرایط پرستار متناسب باشد پرستار آن را انتخاب خواهد کرد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]