پرستاری از سالمند واکری

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پرستاری از سالمند واکری

پرستاری از سالمند واکری، در برگرفته از مراقبت های ساماندهی شده به سالمندانی است که به تنهایی قدرت ایستادن و راه رفتن را ندارند. این سالمندان به افراد یا پرستاری که آموزش های لازم را در رابطه با کمک به افراد واکری را، گذرانده، نیازمند هستند. زیرا یکی از ابزارهای بااهمیت زندگی آنها واکر است. این افراد که فقط با کمک یک وسیله قادر به حرکت هستند معمولا بیشتر کارهای زندگی روزانه خود را نمی توانند انجام دهند. ممکن است نزدیکان این عزیزان نتوانند هر لحظه مراقب آنها باشند به همین دلیل، آنها توانایی مراقبت از خود را ندارند، باید در کنار آنها یکی حضور داشته باشد. پس به دنبال استخدام پرستاری که در وهله اول توانایی مراقبت از این نوع سالمند را داشته باشد و همچنین به لحاظ مهارت، به لحاظ قدرت بدنی و اخلاقی، فردی مناسب باشید.

پرستاری از سالمند واکری

واکر چیست:

واکر وسیله ای است جهت کمک به افرادی که نمی توانند راه بروند یا بایستند. برخی هستند که قوه و نیرواعضای تحتانی( آن بخشی که در پایین تر از نشینمنگاه) آنها تحلیل رفته ( بر اثر تحلیل نیرو یا جراحی و یا آسیب دیدگی بر اثر ضرب دیدگی اتفاق افتاده است) توان راه رفتن را ندارند یا منع شدند از این که به این اعضای خود فشار آورند بنابراین بایستی با استفاده از یک وسیله ای راه روند. این وسیله که دارای چهارپایه و دو دسته است می تواند به فرد مورد نظر کمک رسانی خوبی داشته باشد.

سالمند واکری یعنی چه:

سالمند واکری فردی است که با توجه به ناتوانی اندام های تحتانی خود توانایی راه رفتن را ندارد پس این سالمند برای اینکه تعادلش را از دست ندهد و زمین نخورد از این وسیله واکر استفاده می کند.

وظایف پرستار سالمند واکری:

• کارهای روزمره: وظایف پرستار سالمند واکری، بستگی به توانایی و نیاز سالمند تعیین می شود. این پرستاران را می توان به صورت شبانه روزی، پاره وقت استخدام کرد تا مراقبت از سالمند شما را انجام دهند. سالمند واکری را در انجام برخی فعالیت های خود ( استحمام کردن، توالت رفتن، پخت و پز و دیگر کارهای روزمره) که باید از فردی کمک بگیرند، را کمک می کنند.
• در دسترس قرار دادن واکر برای سالمند: یک پرستار باید واکر را به نحوی در کنار سالمند قرار دهد که سالمند به راحتی به آن دسترسی داشته باشد. به نحوی هم باید باشد که در مواقعی که سالمند در حال استراحت است واکر برای آن خطری نداشته باشد. البته سالمندانی که فراموشی دارند و از خاطر آنها میرود که با کمک چه وسیله ای راه می روند، واکر را باید در جلو دیدگان آنها قرار داد.
• مطمئن بودن از رو به راه بودن واکر: یکی از وظایف مهم پرستار این است که قبل از اینکه سالمند از واکر استفاده می کند از بی نقصی بودن واکر مطمئن شود و سپس در اختیار سالمند قرار دهد. در غیر این صورت اگر از این وظیفه سرباز زنند و واکر سالم نباشد ممکن است برای سالمند اتفاقاتی چون سقوط به زمین و آسیب دیدگی شدیدی به وجود آید.
• متناسب بودن فاصله دستان سالمند و واکر: برقرار کردن تعادل بین فاصله دستان با واکر باید مورد توجه پرستار قرار گیرد. زیرا اگر تعادل در این فاصله حفظ نشود به دستان و کمر سالمند به دلیل خم شدن زیاد آسیب می رسد.
• اگر سالمند واکری از ایستادن و پیاده روی احساس ناراحتی و درد کرد؛ پرستار نباید بی اهمیت در کنار این مشکل بگذرد. اول به واکر بنگرد اگر تنظیمات واکر بهم خورده را درست کند ولی در غیر این صورت دلیل چیزی غیر از تنظیمات بود به پزشک مراجع کنید.
• آسان و امان کردن محل های تردد سالمند: پرستار باید در مسیرهای که سالمند عبور می کند را بررسی کند در صورت مشاهده موانعی آن را برطرف کند. یا اگر در کف منزل قالیچه یا چیز دیگری که موجب لیز خوردگی سالمند می شود را محکم کند. اگر از اینکه ممکن است سالمند توان نداشته باشد به خوبی با واکر راه رود پرستار باید در کنار آن باشد که در صورت سقوط آن را نگه دارد.

چطور واکری برای سالمند خریداری شود:

برای خریداری واکر برای سالمند باید اولین اقدامی که کرد این است که واکر را متناسب با قد سالمند انتخاب کنید. برای اینکه به درستی این موضوع اشاره شود این است که باید دسته های واکر به موازات باسن آن باشد. هنگامی که سالمند ایستاده و دست از دسته واکر گرفته زاویه خم شدگی آرنگ آن با میله ای که در کنار پا سالمند قرار می گیرد حدود 16 درجه باشد. واکر باید خیلی سبک باشد در عین سبکی محکم باشد.

پرستاری از سالمند واکری

سالمند چگونه از واکر استفاده کند:

• اگر سالمند در استفاده از واکر مشکل دارند برای رفع این مشکل از یک متخصص فیزیوتراپی کمک بگیرید.
• برای اینکه سالمند در نشستن و بلند شدن از مبلمان، از مبلمانی استفاده کنید از دو طرف دسته داشته باشند.
• به سالمند بگوید در مواقعی که از واکر استفاده می کنید به جلو خم نشوند و جلوی خود را بنگرند به این طرف و آن طرف و پاهای خود نگاه نکنند.
• در حین استفاده از واکر از کفش مناسب و طبی استفاده شود.
• در حین اینکه در مسیر های که هموار نیست مانند پله و سربالایی از قرار گرفتن چهارتا پایه واکر بر روی زمین مطمئن شود و بعد وزن خود را بر روی آن قرار دهند.
• در قدم برداشتن با واکر دقت داشته باشید که خیلی بلند نباشد بهتر است کوتاه باشد
• به واکر سالمند پارچه جیب مانند کوچکی متصل کنید که وسیله های ضروری که مورد نیاز سالمند است در آن انداخته شود تا به همراه خود باشد داشته باشد.
• سالمند زیاد پاهای خود را نزدیک پایه نگذارند زیرا موجب چسبیدن پاهای آنها به پایه واکر شده و در نهایت موجب بهم خوردن توازن و به زمین خوردن سالمند می شود.

نتیجه:

سالمند واکری با توجه به ناتوانی حرکتی آن در ایستادن و راه رفتن باید با استفاده وسیله واکر (پایه دار و چرخ دار) مشکل حرکتی خود را برطرف کند. اگر سالمند در استفاده از این وسیله به مشکلی بر خورد باید مشکل آن را با آسان ترین راه حل رفع کرد در غیر این صورت سالمند از استفاده از واکر خسته شده و کم کم استفاده از آن را به کنار می گذارد و اگر با عضلات تختانی خود فعالیت نداشته باشد آنها رفته رفته از بین می روند پس بنابراین پرستار باید شرایطی را فرآهم کند که سالمند را به استفاده از واکر تشویق کند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]