پرستار سالمند سالم و وظایف آن

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پرستار سالمند سالم و وظایف آن

پرستار سالمند سالم و وظایف آن چیست؟ خیلی ها معتقد هستند پرستاری از سالمند مختص به سالمندانی بیمار و ناتوان است. آیا شما هم با این نظر موافقید؟ با توجه به نیازهای فطری انسان، انسان فطرتاً یک موجود اجتماعی است که به تنهایی منزوی و گوشه گیر می شود و در نهایت دچار افسردگی می شود. پس انسانها در هر شرایط سنی نیاز به یک هم سخن و همدم می باشد تا با آنها هم صحبت بشوند. خیلی از سالمندان در کهولت سنی همسر خود را از دست دادند و فرزندانشان هر کدام مشغله های زندگی و کاری خود را دارند و فرصت رسیدگی به آنها را ندارند. در این موقعیت که سالمندان تنها هستند در معرض اختلالات روحی و روانی قرار دارند. پس بایستی به دنبال هم صحبت و همدمی مورد اعتماد باشند. اگر از بستگان کسی تمایل و شرایط نگهداری و مراقبت از آنها را داشت بسیار عالیست ولی اگر در میان نزدیکان چنین فردی نبود در این موقعیت باید به مراکز معتبر و موفق مراجعه کنند تا پرستاری را که به شرایط آنها نزدیک است را به آنها معرفی کنند.

پرستار سالمند سالم و وظایف آن

سالمند سالم کیست:

خیلی ها سالمند را یک فرد فرتوته و وابسته می دانند در صورتی سالمند فردیست توانمند است که به راحتی می تواند فعالیت های روزانه خود را انجام دهد. پس خیلی ها این سوال را می پرسند وقتی سالمند وابسته نیست و نیاز به کمک دیگری ندارد دیگر پرستار به چه منظور است؟ در اینجا نیاز روحی روانی سالمند مطرح است که خیلی می تواند در سلامت روانی و بهبود کیفیت زندگی آن تاثیرگذار باشد و در سلامتی جسمی آن اثر بخش باشد.

پرستار سالمند سالم

درست است که سالمند سالم مشکل حادی ندارد ولی دلیل بر این نمی شود، این مسئولیت را بر عهده فردی بی تجربه و تازه کار نهاد. بلکه بایستی یک فرد باتجربه و آموزش دیده انتخاب شود تا قبل از پیش آمد هر مشکلی برای سالمند، تدابیر و پیشگیری های لازم را انجام دهد از طرفی هم اگر مشکلی برای سالمند پیش آمد به موقع آن را تشخیص دهد و قبل از اینکه مشکل حادی برای سالمند پیش آید، برطرف کند.

وظایف پرستار سالمند سالم در منزل چیست:

پرستار سالمند سالم با بررسی احتیاجات و رفتارها، وابستگی ها، توانمندی ها و وضعیت جسمی سالمند، برنامه ای سازگاری را با این ظرفیت های سالمند طراحی می کند و سپس سالمند را در انجام آنها ترغیب و دلگرم می کند. علاوه بر این اقدامات باید مرتب علائم حیاتی آن را چکاپ کند که پیشگیری های لازم را انجام دهد. و سپس برای وقت های آزاد آن هم برنامه ریزی کند. چراکه ذهن انسان خیلی سریع به سمت افکار منفی و ناراحتی ها کشیده می شود. سالمند با یادآوری گذشته اینکه در جمع خانواده همگی حضور داشتند و اکنون تنهاست غمگین می شود. پس قبل از این که بخواهد خود را درگیر این مسائل کند پرستار با اقداماتی تدبیرانه این اوقات را پر می کند. برای اوقات فراغتش از فعالیت های نظیر بازی های فکری، ورزش، سرگرم کننده، تفریح و شادی استفاده کرده باشد.
• تمرینات گرم کردن یا آماده سازی بدن قبل از فعالیت های ورزشی: قبل از انجام هر فعالیت ورزشی ابتدا باید بدن را گرم کرد تا بدن آمادگی کامل را به دست آورد. از این حرکات می توان به حرکات کششی اشاره کرد.

پرستار سالمند سالم و وظایف آن

• ورزش شنا: شنا ورزشی است که انسان وقتی به عنوان جنینی در رحم مادر بوده از آن بهره‌مند بوده این ورزش محدویت سنی ندارد و انسان در هر سنی می تواند انجام دهد. در این ورزش تمام اعضای بدن در حال فعالیت است. انجام مستمر آن موجب می شود سالمند از بیماری های همچون قلبی عروقی ، انواع سکته و دیابت نوع دو جلوگیری کند.
• انجام حرکات تای چی: طبق تحقیقات انجام گرفته شده اگر سالمند بی تحرک، فعالیت های نای چی را انجام دهد ریسک سقوط آنها بیش از 50 درصد کاهش می یابد. همچنین در سلامت روح و روان تاثیر بسزایی دارد و  و در درمان خیلی از بیماریها بسیار اثربخش است و موجب طول عمر سالمند می شود.
• نقاشی و طراحی: این فعالیت هنری موجب می شود، سلول های مغز فعال تر باشد و هوشیاری ذهن را بالا ببرد‌، قدرت تمرکز آن بیشتر می کند، باعث کاهش استرس و افسردگی می شود، شیوه درمانی موثری برای بیمارهای دمانس از جمله آلزایمر  می باشد.
• مسافرت: سفر می تواند ذهن سالمند را از استرس ها خالی کند و همچنین ایجاد تنوع و بهره‌وری از هوای آزاد و آشنا شدن با افراد جدید و فرهنگ‌های متفاوت و تغییر روحیه و در نتیجه رفتار آن هم بهتر می شود.
• پیاده روی و دوی آهسته: طبق تحقیقات اگر سالمندان به طور میانگین 30 دقیقه پیاده روی داشته باشند ریسک مرگ و میر آنها بیش از 45 درصد افزایش می یابد. از فواید این فعالیت کنترل وزن، و بیماری همچون قلبی عروقی، دیابت نوع دو، فشار خون، چربی خون، سکته مغزی، سنگ کیسه صفرا و … می باشد.
• فعالیت باغبانی: این فعالیت می تواند سبب بالا رفتن سطح کیفیت زندگی و امید به زندگی و کاهش مرگ و میر در سالمندان شود.
• تمرینات یوگا: طبق بررسی های مشخص شده این تمرینات آرامش بخش اند و به طور قابل توجهی موجب بهبودی افسردگی زنان سالمند می شوند.
• فراهم کردن حضور سالمند در فضاهای مفرح و شاد: سالمندان به دلیل از دست دادن و خیلی تغییرات در مسائل زندگی اش (همسر، سلامتی، زیبایی، دوری فرزندان و…) احتمال افسردگی آن خیلی زیاد است. با حضور در فضاهای شاد یا در موقعیت های که موجب شادی آن می شود در سلامت روحی آن تاثیر بسزایی دارد.
• مشارکت دادن سالمند در فعالیت های روزمره همانند آشپزی، بافندگی، نوازندگی و همچنین انجام بازی های ذهنی نظیر حل پازل خیلی می تواند در سلامت روانی و تقویت حافظه سالمند تاثیرگذار باشد.
تغذیه سالم برای حفظ سلامتی سالمند
یکی از راه های حفظ سلامتی تغذیه سالم است. اگر سالمندی سالم است دلیل بر این نمی شود هر غذایی را مصرف کند. زیرا بدن این افراد در دوران حساسی است و با کوچیک ترین ناپرهیزی واکنش نشان می دهد. تغذیه سالمندان بایستی طبق اصول باشد. به همین منظور برنامه غذایی سالم و رژیمی که نزدیک به ذائقه سالمند باشد را تهیه کند. این برنامه تغذیه ای موارد همانند غذای کم چرب، کم حجم، مواد فیبردار، پروتئین های سالم، غذاهای کم نمک، مکمل ویتامین D, Ca را شامل باشد.

رابطه سالمند سالم با پرستار

همانطور که گفته شد پرستار برای افراد سالم بیشتر به منظور همدمی و همراه است بایستی پرستار با سالمند رابطه خوبی برقرار کند تا سالمند به خوبی با برنامه های تعیین شده آن همکاری کند در غیر این صورت ممکن است بهانه گیری کند و همکاری با پرستار را نکند. ارتباط پرستار با سالمند اگر به درستی صورت گیرد باعث موفقیت پرستار در انجام وظیفه اش خواهد شد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]