کشیدن بخیه - توانبخش

کشیدن بخیه مدتی بعد از انجام عمل جراحی ضروری است و بهتر است این کار در یک درمانگاه یا مرکز درمانی انجام شود ولی اگر دسترسی به این مراکز نبود می توان در منزل اقدام به کشیدن بخیه کرد.

اگر زخم چندان بزرگ و عمیق نباشد و مدت زمان لازم جهت بهبودی آن سپری شده باشد و زخم کاملا بسته شده میتوان در منزل اقدام به کشیدن بخیه کرد و ابزار لازم برای آن تنها یک موچین و یک قیچی است.

اگر در منزل می خواهید اقدام به این کار نمایید ولی خود از پس آن برنمی آیید می توانید از موسسه پرستاری توانبخش جهت اعزام پرستار به منزل کمک بگیرید.

پرستار با حضور در منزل می تواند در اسرع وقت و با رعایت کلیه موارد بهداشتی اقدام به کشیدن بخیه بیمار شما کند. در این مقاله با موضوع کشیدن بخیه در منزل بیشتر آشنا می شویم پس تا پایان با ما همراه باشید.

پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله سرم تراپی را از دست ندهید.

کشیدن بخیه - در منزل

مراحل کشیدن بخیه

1- آماده شدن و اطمینان از فرا رسیدن زمان کشیدن بخیه ها:

معمولا بین 10 تا 14 روز بعد از عمل جراحی میتوان بخیه ها را کشید ولی اگر زودتر اقدام به کشیدن بخیه نمایید زخم را دچار عفونت خواهید کرد چرا که پوست باید به اندازه لازم رشد کرده باشد و لبه های زخم بهم چسبیده باشد.

پس اگر زخم حالتی قرمز رنگ دارد که نشان از عفونت زخم می باشد هرگز خودتان در منزل اقدام به کشیدن بخیه ها نکنید و برای این کار به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

2- انتخاب ابزار مناسب کشیدن بخیه:

استفاده از قیچی و ترجیحا قیچی جراحی توصیه می شود زیرا این قیچی ها بسیار تیز بوده و سر تیزی دارند که می تواند بخیه های ریز را هم قیچی کند. از قیچی های کند یا چاقو هرگز برای بریدن بخیه ها استفاده نکنید.

3- استریلیزه کردن وسایل و تجهیزات:

قیچی و موچین را در ظرف آبی که در حال جوش است بیندازید و بیست دقیقه بجوشانید. بعد آنها را کاملا خشک کرده و با یک پنبه الکلی همه نقاط آنها را ضدعفونی کنید تا خود این ابزار آلودگی باکتریایی به بدن وارد نکنند.

4- آماده سازی سایر تجهیزات:

وسایل دیگری نظیر باند استریل و آنتی بیوتیک باید در دسترس باشد تا اگر زخم دچار خونریزی شد مورد استفاده قرار دهید.

پیشنهاد می کنیم مقاله تزریق وریدی را مطالعه نمایید. 

کشیدن بخیه - پرستار

5- ضدعفونی کردن و شستن ناحیه بخیه :

ناحیه بخیه خورده باید با آب گرم و صابون شسته شده و خشک شود و با پنبه الکلی ضدعفونی گردد تا از پاکیزگی آن اطمینان حاصل شود.

6- بریدن اولین گره و کشیدن نخ :

گره ها نباید باز شوند بلکه باید برش بخورند زیرا ممکن است به زخم و پوست آسیب بزنند.

7- پاکسازی زخم:

بعد از اتمام کشیدن بخیه محل بخیه را پاک کرده و یک باند استریل بر روی زخم گذاشته و چسب بزنید تا بهبودی کامل شود.

مقاله پیشنهادی: سونداژ مثانه و معده توسط پرستار در منزل

کشیدن بخیه - بهبود زخم

مراقبت های پس از کشیدن بخیه

– زخم و سطح پوست به آرامی کشش و قدرت طبیعی خود را بدست می آورد پس تا زمانیکه پوست به طور کامل بهبود نیافته باید خیلی مراقب آسیب مجدد به آن بود. از فشار آوردن به عضو بخیه خورده و استفاده زیاد از آن خودداری کنید تا زخم کاملا بهبود پیدا کند.

– زخم را از اشعه ماوراء بنفش UV محافظت کنید زیرا این اشعه به پوست سالم هم آسیب میزند چه برسد به پوست آسیب دیده پس زخم را بوسیله لباس، جوراب، دستکش و … پوشش دهید. اگر زخم در صورت قرار دارد روی زخم را با کرم ضد آفتاب بپوشانید.

– از پماد ویتامین E برای روی زخم استفاده کنید زیرا به تسریع بهبودی زخم کمک می کند ولی باید زمانی استفاده شود که زخم بسته شده باشد.

موسسه پرستاری توانبخش

موسسه پرستاری توانبخش با داشتن 20 سال سابقه در امور اعزام پرستار و کادر نگهداری و درمانی آماده است که بهترین خدمات پرستاری را در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک، سالمند و بیمار در منزل و بیمارستان به صورت روزانه و شبانه روزی به شما عزیزان تقدیم نماید.