علت سکته مغذی | دلیل سکته مغذی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

شاید بهتر باشد سکته مغذی را به جای یک بیماری یک اتفاق و یا حمله بدانیم! سکته مغذی خیلی ناگهانی اتفاق می افتد. در گذشته سکته مغذی تنها در بین سالمندان و به ندرت بین جوانان دیده می شد. اما امروزه آمار مبتلایان بسیار زیاد و گشترده شده است. شاید اگر دلیل سکته مغذی را بدانیم بتوانیم از آن پیش گیری نماییم. در ادامه انواع علت سکته مغذی را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

[/vc_column_text][vc_column_text]

چند علت سکته مغذی

[/vc_column_text][vc_column_text]

سیگار کشیدن

[/vc_column_text][vc_column_text]

سیگار کشیدن باعث می شود سلول هایی که باعث ترتیب و قرارگیری رگ های خونی بدن می شوند آسیب پیدا کنند. افرادی که سیگار می کشند دچار غلظت خون می شوند. این افراد غالبا غلظت خون بالاتری نسبت به دیگر افراد دارند. استعمال سیگار یک دلیل سکته مغذی است. زیرا باعث افزایش فشار خون و کاهش کلسترول می گردد. همچنین میزان تری گلیسرید را بسیار افزایش می دهد. همه این ها در کنار هم می تواند دلیل سکته مغذی در بین بسیاری افراد باشد.

[/vc_column_text][vc_column_text]

دود سیگار دیگران!

[/vc_column_text][vc_column_text]

شاید جالب باشد بدانید که حتی قرار گرفتن در معرض دود سیگار اطرافیان نیز می تواند خطر سکته مغذی را افزایش دهد. احتمال سکته مغذی در بین اطرافی که با فردی سیگاری زندگی می کنند 30 درصد بیشتر از دیگران است. حتی اگر بسیاری موارد را در مورد سلامت خود رعایت کنند. علاوه بر دود سیگار، دود قلیان نیز می تواند علت سکته مغذی باشد.

[/vc_column_text][vc_column_text]

چاقی و اضافه وزن

[/vc_column_text][vc_column_text]

چاقی عامل بسیاری بیماری هاست. چاقی و انباشت چربی در بدن با خود بسیاری امراض مختلف می آورد. برخی عوارض چاقی فشار خون، مقاومت در برابر انسولین و تریگلیسرید بالاست. این سه در کنار هم می توانند دلیل سکته مغذی در بسیاری افراد باشند. اگر شما نیز از سکته مغذی می ترسید و به دنبال راهی برای پیشگیری از آن هستید مواظب وزن خود باشید. اگر اضافه وزن زیادی دارید کم کم و با روش های تدریجی مانند پیاده روی به از بین بردن سلول های چربی کمک کنید. حتی کاهش چند کلیلوگرم وزن خطر سکته مغذی را بسیار کاهش می دهد.

[/vc_column_text][vc_column_text]

فشار خون

[/vc_column_text][vc_column_text]

خون همه روزه و در کل حیات ما در بدن جاری است. این ماده مهم و حیاتی به کمک رگ ها از بین بسیاری قسمت های بدن عبور می کند. اگر فشار خون بالا باشد به بسیاری نواحی بدن آسیب جدی وارد می شود. از مهم ترین اعضایی که به خاطر فشار بالای خون آسیب می ببینند قلب و مغز هستند. این دو از اعضای بسیار مهم ما می باشند. یکی از آسیب های جدی مغز سکته مغذی است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

با چند علت اصلی سکته مغذی آشنا شدیم. همان طور که گفته شد امروزه بسیاری جوانان نیز دچار سکته مغذی می شوند. اما این حادثه ناگوار و ناگهانی در بین افراد مسن و سالمندان بسیار بیشتر از سایرین است. به همین علت توصیه می شود پرستار سالمند و یا اطرافیان او این موارد را بدانند و با کنترل آنها به کاهش آمار سکته مغذی کمک کنند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.