در حال بارگذاری ...
علت پرخاشگری کودکان
۰۹ مهر

علت پرخاشگری کودکان چیست

کودکان بسیار انعطاف پذیر هستند. آنها ممکن است به دلایل مختلف با ویژگی های به دنیا آمده باشند. همچنین بسته به شرایط محیطی و یا سبک تربیتی ما ممکن است ویژگی های اخلاقی مختلفی کسب کرده باشند. اگر ویژگی ناپسندی در کودک دیده می شود باید هر چه سریعتر در صدد از بین بردن آن برآییم. با تغییر رفتار می توانیم تاثیر زیادی در این زمینه داشته باشیم. یکی از این ویژگی های ناپسند پرخاشگری می باشد. در ادامه به بررسی علت پرخاشگری کودکان خواهیم پرداخت.

پرستار سالمند
پرستار در منزل
پرستار کودک

انواع علت پرخاشگری کودکان

تاثیر ژنتیک

علت پرخاشگری کودکان

ویژگی های اخلاقی والدین ممکن است به صورت ارثی و ژنتیکی به فرزندان منتقل شود. یعنی پرخاشگر بودن و عصبی بودن والدین ممکن است علت پرخاشگری کودکان آنها باشد. البته که در این موارد نیز می توان با تغییر رفتار خود و اطرافیان باعث شد این ویژگی در کودک کمرنگ تر شود. ولی به هر حال کودک شما استعداد رشد این ویژگی را به صورت ذاتی دارد!

مراقبت های بارداری

دوران بارداری

این که در زمان بارداری چه می کنید و چه خوراکی هایی مصرف می کنید می تواند روی اخلاق و ذات کودک شما تاثیر جدی بگذارد. به طور مثال خوردن فست فود ها و مصرف زیاد غذاهای تند می تواند خلق و خوی فرزندتان را تند و تیز کندد! همچنین بودن در محیط استرس زا و حرص و جوش های زیاد در این مدت باعث می شود کودک شما نیز پرخاشگر و عصبی شود.

سبک تغذیه خانوادگی

تغذیه ناسالم

فقط این که در دوران بارداری مراقب های لازم را در زمینه مصرف مواد غذایی مطلوب انجام دهید کافی نیست. همیشه باید این گونه باشید. همیشه باید مواد غذایی سالم تهیه کنید و به کودک و خانواده بدهید. الگوی غذایی ناسالم نه تنها خلق و خوی کودک شما را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه روی اخلاق خودتان نیز متاثر خواهد بود.

بازی های کامپیوتری

بازی کامپیوتری

طبق گفته روان شناسان بازی های کامپیوتری مهم ترین علت پرخاشگری کودکان نسل جدید هستند. بازی های کامپیوتری به شدت هیجانی و استرس زا هستند. به همین دلیل فرزند شما در زمان بازی به شدت هیجان زده است و با کوچک ترین اتفاقی به شدت عصبی خواهد شد. همچنین وقتی این بازی ها را انجام می دهد وارد یک دنیای دیگر می شود. شاید جالب باشد بدانید که بسیاری از کودکان در ذهن خود نیز این بازی ها را انجام می دهند! حتی در خواب نیز در حال این بازی ها هستند. خارج شدن از محیط واقعی خانواده باعث می شود که کودک شما دیگر صدای شما را نیز نشنود. او در دنیای دیگری سیر می کند. همچنین کم کم درک خوبی از دنیای واقعی نخواهد داشت و شخصیتی دوگانه و پرخاشگر پیدا می کند.

صحبت کردن تند با کودک

داد زدن بر سر کودک

بسیاری از والدین همیشه با یک لحن تند و خشن با فرزندشان صحبت می کنند. آنها فکر می کنند که کودک آنها زمانی که آرام صحبت کنند صدایشان را نمی شنود و به حرف هایشان اهمیتی نمی دهد! این باعث می شود که کودک شما همیشه فکر کند که حتی وقتی کاری نکرده است هم او را دعوا می کنید! لحن صدای شما در خلق و خوی فرزندتان تاثیر جدی دارد. دلیلی ندارد که بی دلیل سر کودک خود داد بزنید یا برای یک کار ساده مانند این که از او دعوت کنید شام بخورد داد بزنید که بیا شامت را بخور دیگر! کمی مهربان تر نیز می توان به همین نتیجه رسید.

الگو برداری از شما

دعوا کردن

ممکن است حواستان به رفتار خود در خانه نباشد. اگر مدام در حال داد و بیداد کردن بر سر همسر خود و دیگران باشید این ویژگی به فرزندتان نیز سرایت می کند. کودک شما می تواند نسخه دیگری از شما باشد! خودتان ببینید که از این نسخه خوشتان می آید یا خیر! برخی از مادران یا پدران زمانی که به خانه می آیند مدام در مورد اتفاقات ناخوشایندی که در محل کارشان افتاده یا اخباری که شنیده اند صحبت می کنند. این ناراحتی ها و غر زدن ها و عصبی شدن ها به کودکتان نیز سرایت خواهد کرد.

ارسال دیدگاه