کاهش نفخ معده

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نفخ یا همان باد معده مشکلی است که در دستگاه گوارش پیش می آید. این موضوع که علت های گوناگونی نیز دارد هوای معده را افزایش می دهد. در بسیاری مواقع نفخ ناشی از عدم مراقبت های روزانه در نحوه فعالیت و تغذیه به وجود می آید. در ادامه روش های ساده ای را برای کاهش نفخ معده معرفی می کنیم. این روش ها عموما مراقبت هایی است که با استفاده از آنها می توانیم نفخ را تا میزان زیادی کاهش و یا از بین ببریم.

[/vc_column_text][vc_row_inner css=”.vc_custom_1571567972682{margin-top: 80px !important;margin-bottom: 80px !important;}”][vc_column_inner width=”1/3″][vc_single_image image=”1918″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”custom_link” link=”/patient-nurse/”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_single_image image=”1920″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”custom_link” link=”/baby-sitter/”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_single_image image=”1919″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”custom_link” link=”/elder-sitter/”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_column_text css=”.vc_custom_1571563478238{margin-top: 60px !important;margin-bottom: 60px !important;}”]

چند روش ساده برای کاهش نفخ معده

[/vc_column_text][vc_column_text]

پیاده روی کردن

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2020″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

پیاده روی یک روش ساده و آسان برای کاهش نفخ معده است. در هنگام پیاده روی روده ها حرکت می کنند. حرکت روده ها باعث می شود تا گاز اضافی خارج شود. اگر از نفخ رنج می برید پیاده روی را در برنامه روزانه خود بگنجانید. پیاده روی های کوتاه اما منظم می تواند تا حد زیادی به کاهش نفخ معده شما کمک کند. پیاده روی یک ورزش ساده است که می تواند سلامت جسمی شما را تقویت کند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

کاهش مصرف نوشابه های گازدار

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2021″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

نوشیدنی هایی مانند نوشابه حاوی گازهایی هستند که در معده جمع می شود و باعث بروز نفخ می شوند. در این نوشابه ها مقداری کربن دی اکسید وجود دارد که باد معده را افزایش می دهد. در بسیاری میهمانی متاسفانه نوشابه یکی از اجزای اصلی سفره است. سعی کنید تا حد امکان از مصرف نوشابه و سایر نوشیدنی های گازدار اجتناب کنید. جایگزین کردن این مواد با سبزی و چاشنی های دیگر می تواند باث کاهش نفخ معده و سلامت بیشتر شما شود.

[/vc_column_text][vc_column_text]

منظم بودن برنامه غذایی

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2022″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

منظم بودن برنامه غذایی و خوردن و آشامیدن به گوارش بهتر شما کمک شایانی می کند. بسیاری افراد در هر وعده غذایی مقدار خیلی زیادی از خوراکی ها مصرف می کنند. پس از یک شام سنگین و با حجم زیاد یا یک ناهار خیلی زیاد نفخ معده طبیعی است. به جای این کار وعده های غذایی خود را کوچک تر و متنوع تر کنید. به طور مثال پس از صرف صبحانه کوچکی به فعالیت های عادی بپردازید. پس از یک ساعت میوه بخورید. خوردن مواد مختلف پشت سر هم و با حجم زیاد باعث بروز نفخ خواهد شد. همچنین وعده های خود را در ساعت های منظمی تنظیم کنید. به طور مثال سعی کنید هر روز بین ساعت 12 تا 13 ظهر ناهار بخورید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

صحبت نکردن در هنگام غذا

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2024″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

پرهیز از سخنرانی در هنگام غذا یکی از نکاتی است که از قدیم در فرهنگ ما جایگاه ویژه ای داشته اند. پدربزرگ ها و مادربزرگ ها ما را تشویق می کردند تا کمتر در هنگام غذا صحبت کنیم تا از ورود هوای اضافی به معده جلوگیری شود. اگر علاقه زیادی به صحبت کردن دارید مراقب مشکلات گوارشی باشید. حرف زدن زیاد به خصوص در هنگام غذا خوردن باعث نفخ شدید و سایر مشکلات گوارشی می شود.

[/vc_column_text][vc_column_text]

آدامس نجوید

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2025″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

در آدامس قند و مواد مختلفی وجود دارد که باعث افزایش گاز معده می شوند. هچنین در هنگام آدامس خوردن دهان گاها باز می شود و هوایی به داخل بدن فرستاده می شود! جویدن آدامس همزمان با صحبت کردن نیز نفخ معده را به شدت تشدید می کند. عادت به جویدن آدامس باعث بروز مشکلات گوارشی می شود که نفخ تنها یکی از آنهاست. با حذف آدامس به کاهش نفخ معده خود کمک کنید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

ماساژ شکمی

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2026″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

ماساژ دادن ناحیه شکم باعث می شود باعث کاهش نفخ معده می شود. هنگامی که قسمت های مختلف شکم را ماساژ می دهید معده و روده مقداری حرکت می کند. در نتیجه ی این حرکت گازهای اضافی خارج می شوند. ماساژ دادن شکم همچنین باعث احساس آرامش و ریلکسی می شود. البته توجه کنید که در زمانی که معده پر است از ماساژ زیاد خود داری کنید. زمانی که سبک تر هستید ماساژ شکمی مناسب است. برای ماساژ می توانید از روغن های ماساژ و یا روغن های گیاهی گرم مانند رزماری استفاده کنید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

مصرف تدریجی فیبر

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2027″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

مصرف فیبر در برنامه غذایی روزانه خواص زیادی دارد. یکی از این خواص کمک به کاهش نفخ معده و عدم یبوست است. فیبر حرکت روده ها را راحت تر می کند. به همین علت است که خروج مدفوع راحت تر شده و یبوست از بین می رود. حرکت روده ها همچنین به کاهش نفخ معده و خارج شدن گاز اضافی کمک خواهد کرد. توصیه می شود که زنان روزانه 25 گرم و مردان روزانه 38 گرم فیبر صرف کنند. لازم به ذکر است که مصرف فیبر به مقدار زیاد و در یک وعده می تواند باعث شدت یافتن نفخ شود. به همین دلیل است که توصیه می شود مواد غذایی فیبر دارد به تدریج استفاده شوند. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.