بیماری های رایج در سالمندان

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

با افزایش سن احتمال ابتلا به بیماری های مختلف افزایش می یابد. دیگر بازسازی و ترمیم با سرعت کمتری در بدن اتفاق می افتد. همچنین در بسیاری موارد عدم مراقبت های لازم در دوران جوانی باعث بیماری و سختی در سالمندان می شود. طبق یک آمار جهانی پنج بیماری زیر از مهم ترین بیماری های شایع در سالمندان هستند.

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1573471028526{margin-top: 60px !important;margin-bottom: 60px !important;}”]

برخی بیماری های شایع در سالمندان

[/vc_column_text][vc_column_text]

آرتروز

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2158″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

بیماری آرتروز یکی از بیماری های شایع در سالمندان است. آرتروز که به فرانسوی Arthrose و به انگلیسی Osteoarthritis یا اُستئوآرتریت گفته می شود یکی از بیماری های مفصلی و استخوانی می باشد. در نتیجه ی این بیماری بافت استخوانی و غضروف های بین استخوان ها دچار مشکل می شود. درد مفاصل بدن، کاهش انعطاف پذیری و حتی گاهی شنیدن صدای ساییده شدن استخوان ها به علت آرتروز در سالمندان دیده می شود. این بیماری در تمام مناطق جغرافیایی دنیا دیده می شود. اما در بین مناطق جغرافیایی با آب و هوای مرطوب بیشتر است. 

[/vc_column_text][vc_column_text]

ناراحتی قلبی

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2154″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

بیماری های قلبی نیز از بیماری های رایج در افراد مسن است. با این که قلب مهم ترین عضو بدن است به دلیل عدم مراقبت های لازم و موارد ارثی مشکلات قلبی با افزایش سن مشاهده می گردد. بسته شدن رگ های اصلی قلب و مشکلات عروقی از شایع ترین مشکلات قلبی هستند. فشار خون بالا نیز از مشکلات قلبی است. بیماری های قلبی در افراد بالای 65 سال بسیار دیده می شود.

[/vc_column_text][vc_column_text]

مشکلات دیداری و شنیداری

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2155″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

کاهش بینایی و شنوایی نیز از دیگر بیماری های رایج در سالمندان محسوب می شود. کاهش قدرت دید و ضعیف شدن چشم با افزایش سن بیشتر می شود. مشکلاتی مانند آب مروارید نیز در بین سالمندان دیده می شود. همچنین ضعف شنیداری نیز در بین افراد مسن رایج می باشد. شاید شما نیز دیده باشید که افراد مسن کلامی را به اشتباه متوجه می شوند یا برای درک بهتر صحبت های شما لازم است که با صدای بلندتر با آنها صحبت کنید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

اضافه وزن

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2156″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

افراد مسن به خاطر مشکلات مفصلی و تحلیل رفتن قوای بدن تحرک کمتری دارند. به همین به چاقی یا همان اضافه وزن دچار می شوند. همان طور که می دانید چاقی خود مادر بسیاری از بیماری هاست. احتمال ابتلا به بسیاری از مشکلات مانند سکته، فشار خون و… با افزایش وزن بیشتر می شود. 

[/vc_column_text][vc_column_text]

تصادفات

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2157″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

تصادفات کوچک خانگی مانند افتادن از روی صندلی و… در بین افراد مسن بیشتر دیده می شود. حتی اگر سالمندی سالم هم باشد با این تصادفات ممکن است به شکستگی های استخوانی و… دچار شود. به طور معمول پس از این اتفاقات سالمندان به خاطر ترس فعالیت و تحرکشان را نیز کمتر می کنند. به همین خاطر به مشکلات دیگری چون ضعیف شدن بافت ماهیچه ای دچار می شوند.

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1573471830620{margin-top: 60px !important;margin-bottom: 60px !important;}”]

مراقبت های لازم

[/vc_column_text][vc_column_text]

آزمایش های دوره ای

[/vc_column_text][vc_column_text]

بهتر است که سالمندان هر چند وقت یکبار آزمایش های کلی انجام دهند تا وضعیت کلی سلامتی آنها از نظر چربی، قند و… چک شود. آزمایش ها با تجویز پزشک ممکن است مدتی بعد دوباره تجویز شود و مراقبت های دارویی انجام گیرد.

[/vc_column_text][vc_column_text]

پرستار سالمند

[/vc_column_text][vc_column_text]

توصیه می شود که افراد سالمند را تنها نگذارید. وجود یک نفر در خانه برای مراقب بیشتر می تواند احتمال ایجاد حوادث احتمالی خطرناک را کاهش دهد. اگر خودتان وقت کافی ندارید حتما از یک پرستار در منزل برای مراقبت بیشتر این افراد استفاده نمایید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.