نشانه های کمبود ید در بدن

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ید یکی از مواد معدنی مفید برای بدن ما به شمار می رود. ید برای این که غدد تیروئیدی به درستی کار کنند یک ماده اساسی و بسیار مهم به حساب می آید. این ماده توسط خود بدن قابل ساختن نیست. یعنی بدن ما نمی تواند خودش این ماده را تولید کند. به همین دلیل باید از طریق خوراکی ها ید لازم را به بدن برسانیم. کمبود ید در بدن می تواند باعث ایجاد ناراحتی های مختلف شود. اصلی ترین این ناراحتی ها مربوط به تیروئید هستند. در صورتی که کمبود ید زودتر درمان نشود ممکن است علت ایجاد ناراحتی ها و بیماری های خیلی جدی نظیر سرطان باشد. بهتر است با شناخت نشانه های کمبود ید در بدن در صورت وجود مشکل سریع تر به سراغ درمان برویم.

[/vc_column_text][vc_column_text]

مهم ترین نشانه های کمبود ید

[/vc_column_text][vc_column_text]

کم طاقتی در مورد سرما

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2285″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

یکی از شایع ترین نشانه های کمبود ید در بدن واکنش در مقابل سرما و کم طاقت شدن است. افرادی که کمبود ید دارند سرمایی هستند. در شرایطی که همه با پیراهن و لباس نازکی راحت هستند ترجیح می دهند که لباس های گرم بپوشند و در و پنجره بسته باشد. کمبود ید باعث می شود که متابولیسم و سوخت و ساز بدن خیلی کمتر شود. به همین جهت گرمای مطلوبی تولید نمی شود. به همین خاطر باعث می شود که مبتلایان به کمبود ید دائما به دور خود پتوی گرم بپیچند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

ضعف و خستگی

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2284″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

احساس ضعف و خستگی حتی بدون انجام فعالیت های سنگین نیز از دیگر نشانه های کمبود ید است. این نشانه شایع ترین نشانه ای است که در بین مبتلایان به کمبود ید دیده می شود. بیش از 88 درصد از افرادی که ید کافی در بدن ندارند دائما احساس خستگی و ضعف می کنند. اگر با انجام دادن فعالیت ها و کارهایی که قبلا بدون خستگی انجام می دادید به شدت خسته می شوید ممکن است ید کافی در بدن شما وجود نداشته باشد. 

[/vc_column_text][vc_column_text]

مشکلات پوست و مو

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2283″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

عدم دریافت آب کافی توسط بدن باعث می شود که کیفیت پوست و مو کمتر شود! در نتیجه خشکی پوست ایجاد می شود. ریزش موها نیز از دیگر نشانه های کمبود ید است. ریزش موها گسترده تر و بیشتر می شود. کمبود ید باعث می شود که سرعت ایجاد چین و چروک های پوستی بیشتر شود. ید به بازسازی موها نیز کمک می کند. اگر می بینید که موهای شما مانند گذشته براق نیستند ممکن است به کمبود ید مبتلا باشید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

افزایش وزن ناگهانی

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2282″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

در قسمت های قبل هم گفتیم که به خاطر کمبود ید متابولیسم بدن کاهش جدی پیدا می کند. به همین خاطر بود که احساس سرما ایجاد می شد. از دیگر عوارض کمبود ید افزایش ناگهانی وزن است. وقتی سوخت و ساز در بدن شما کمتر شود کالری کمتری می سوزانید. پس طبیعی است که به طور ناگهانی اضافه وزن پیدا کرده و چاق شوید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

یبوست

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2286″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

یبوست و سختی در دفع نیز از نشانه های کمبود ید در بدن است. وقتی غدد تیروئیدی ید کافی دریافت نکنند هضم مواد غذایی و همچنین دفع با مشکل رو به رو می شود. وقتی تیروئید کم کار شود فعالیت معده و روده بزرگ با اختلال رو به رو می شود. به همین خاطر باعث می شود که دچار یبوست شوید. بسیاری از افرادی که ید خیلی کم دریافت می کنند در هفته حتی کمتر از سه بار مدفوع می کنند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

متورم شدن گردن

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2287″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

متورم شدن گردن دیگر از آشکار ترین نشانه های کمبود ید است. اگر با گردن متورم مواجه شدید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. به این مشکل گواتر گفته می شود. وقتی ید به میزان کافی نداشته باشید دچار گوارتر می شوید. بهتر است گواتر هر چه سریع تر درمان شود تا جلوی پیشرفت بیشتر اختلالات ناشی از آن گرفته شود.

[/vc_column_text][vc_column_text]

زنگ خطر را جدی بگیرید

[/vc_column_text][vc_column_text]

طبق تحقیقاتی که انجام شده است دانشمندان به این نتیجه رسیدند که علت ایجاد خیلی از سرطان ها کمبود ید است. متاسفانه خیلی از افراد سالمند نیز به خاطر فشار خون نمی توانند ید کافی به بدن برسانند. به همین خاطر در معرض انواع سرطان قرار می گیرند. پس سالمندان بیشترین طعمه های سرطان به خاطر ید هستند! اگر در اطراف خود سالمندی دارید سعی کنید در صورت مشاهده این نشانه ها او را به پزشک ببرید. یا اگر توسط پرستار در منزل نگهداری می شود با پرستارش صحبت کنید. پرستار سالمند او می تواند در صورت مشاهده نشانه ها با پزشک تماس بگیرد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]