[vc_row][vc_column][vc_column_text]

احساس ناامیدی و نداشتن هیچ آرزویی با افزایش سن ممکن است بیشتر شود. شنیدن حرف هایی مانند این که دیگر هیچ چیزی نمی خواهم یا دیگر به اوضاعی مانند بیماری یا تنهایی عادت کرده ام از زبان سالمندان رایج تر است. سالمندان به خاطر برخی مشکلات مانند از دست دادن همسر یا اعضای خانواده، بیماری، تنهایی و بسیاری مسائل دیگر به افسردگی دچار می شوند. برای درمان افسردگی سالمندان داروهای مختلفی وجود دارد. اما این که برای از بین بردن این حال بد و به ایجاد حال بهتر سبک زندگی آنها تغییر کند بهترین راه حل است.

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1574587342465{margin-top: 60px !important;margin-bottom: 60px !important;}”]

کمک به درمان افسردگی سالمندان

[/vc_column_text][vc_column_text]

به دیدار سالمندان بروید

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2204″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

برای سر زدن به این افراد برنامه ریزی کنید. سعی کنید با یک برنامه منظم به آنها سر بزنید. از افراد دیگر و دوستان و آشنایان نیز بخواهید گاها به آنها سر بزنند. برای تنها نبودن آنها برنامه بریزید. به طور مثال روزهای شنبه شما به دیدن عزیز سالمند بروید و روزهای یکشنبه یک فرد دیگر. به این شکل این افراد از تنهایی بیرون آمده و سرحال تر می شوند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

آنها را به منزل خود دعوت کنید

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2206″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

یکی از بهترین راه حل ها برای درمان افسردگی سالمندان این است که آنها را به محیط جدیدی ببرید. این که همه روزهای هفته در خانه خودشان هستند و یک محیط تکراری را می بینند موجب می شود به روزمرگی دچار شوند. سالمند عزیز شما ممکن است به دلایل مختلف مانند پا درد یا مشکلات دیگر نتواند به دیگران سر بزند و به میهمانی ها برود. برای این کار به آنها کمک کنید. می توانید برای آنها ابزارهای کمک کننده حرکت استفاده کنید. به طور مثال برای برای خارج کردن آنها از خانه و جلوگیری از پیاده روی های طولانی ویلچر تهیه کنید. یا واکر می تواند در راه رفتن بی خطر آنها را یاری کند. اگر خانه شما در طبقه بالای یک آپارتمان است و می ترسید افراد سالمند نتوانند پله ها را بالا بروند از کمک دیگران استفاده کنید. می توانید او را روی یک صندلی بنشانید. سپس به کمک دیگران صندلی را بلند کنید و او را به خانه خودتان ببرید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

چیدمان منزل سالمندان را تغییر دهید

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2205″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

تغییر محیط افراد همیشه مهیج خواهد بود. بودن در یک محیط تکراری کسالت آور است. برای کمک به درمان افسردگی سالمندان باید کاری کنید تا کمی از تکرار و محیط تکراری فاصله بگیرند. تغییر چیدمان می تواند تا حد زیادی برای این هدف مفید واقع شود. می توانید جای لوازم منزل را تغییر دهید تا کمی تنوع ایجاد شود. جای صندلی ها و تلوزیون و سایر وسایل منزل را عوض کنید. این کار تا مدتی احساس بهتری برای او ایجاد خواهد کرد.

[/vc_column_text][vc_column_text]

نور طبیعی و محیط روشن

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2207″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

سعی کنید برای منزل سالمندان از پرده های خیلی ضخیم استفاده نکنید. یک پرده نازک مثل حریر کمک می کند تا نور طبیعی خورشید وارد خانه شود. این کار برای درمان بسیاری از مشکلات مانند دردهای استخوانی نیز مفید است. نور طبیعی می تواند به ترشح ویتامین دی نیز منجر شود. همچنین محیط روشن برای تقویت روحیه و ترشح هورمون های شادی آور نیز مفید می باشد.

[/vc_column_text][vc_column_text]

خیابان گردی

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2209″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

سالمندان را به بیرون رفتن از خانه و حضور در بین مردم تشویق کنید. حتی می توانید آنها را روی صندلی چرخدار بنشانید و با خود به خرید ببرید. بگذارید از خانه خارج شوند و مردم را ببینند. به دلیل مشکلات جسمی و ناتوانی در حرکت آنها را خانه نشین نکنید. بیرون رفتن و دیدن آدم های مختلف و هم صحبتی با آنها روحیه آنان را تقویت خواهد کرد. برای درمان افسردگی سالمندان باید به آنها کمک کنیم فعالیت های اجتماعی عادی را انجام دهند و بیرون از خانه بروند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

پرستار در منزل

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2217″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

برای این که تنهایی آنها را برای همیشه و در همه ساعت های روز از بین ببرید می توانید از یک پرستار سالمند بخواهید روزانه در کنار آنها باشد. با کمک پرستار او می تواند کارهای عادی روزانه را که به تنهایی به سختی انجام می داد راحت تر انجام دهد. به طور مثال می تواند به کمک او بنشیند و برخیزد. یا می تواند برای غذا خوردن و یا خرید دارو از کمک های پرستارش استفاده کند. همچنین تنها نبودن در خانه با وجود یک پرستار دلسوز می تواند برای درمان افسردگی سالمندان عزیز بسیار کارآمد باشد.

[/vc_column_text][vc_column_text]

غذای تازه

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2214″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

ممکن است سالمندان به خاطر سختی های هنگام ایستادن و مسائل مختلف برای آشپزی مشکل داشته باشند. گاها دیده می شود که برخی از این عزیزان تنها دو بار یا سه بار در هفته غذا درست می کنند و در روزهای دیگر نیز همین غذاها را گرم کرده و استفاده می کنند. آنها را تشویق کنید غذای تازه استفاده کنند. اگر برایشان خیلی سخت است شما به آنان کمک کنید. برای آنها غذای تازه ببرید و بگذارید مثل همه در هر وعده غذای گرم و تازه استفاده کنند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

بگذارید برخی کارها را خودشان انجام دهند

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2216″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

گاهی پیش می آید که این حس در سالمندان ایجاد می شود که به درد نخور هستند! در میهمانی ها کسی نمی گذارد که حتی یک لیوان را از زمین بردارند و در همه کارها کسی پیش قدم می شود. کمک به سالمندان عزیز خیلی خوب است. اما بگذارید احساس مفید بودن کنند. به آنها اجازه دهید چند ظرف را بشویند یا کمی سبزی پاک کنند. می توانید برای آنها صندلی بگذارید تا در هنگام آشپزی بنشینند. اما این افراد را از انجام فعالیت های عادی که همیشه انجام می دادند محروم نکنید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

برنامه های طنز بگذارید

[/vc_column_text][vc_single_image image=”2213″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

در جمعی که سالمندان محترم حضور دارند جوک تعریف کنید و در کنار آنها بخندید. بگذارید در محیط شاد باشند. می توانید یک فیلم خنده دار تهیه کرده و در کنار سالمندان تماشا کنید. خندیدن دیگران گاهی برای این افراد شادی بیشتری به همراه دارد. این که در کنارشان خوشحالید حس بهتری به آنان می دهد. این که دیگران این آنها را در شادی هایشان شریک می کنند بسیار با ارزش خواهد بود. در کنار آنها بخندید و خاطرات خوب تعریف کنید. در کنار سالمندان از درد و مریضی نگویید. خاطرات شادی را که با آنان داشته اید حتی چند باره بازگو کنید. بگذارید با یاد روزهایی که قبلا داشته اند شاد باشند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]