درمان کمرویی کودکان

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

یکی از اختلالات رفتاری که بسیاری از کودکان با آن مواجه هستند کمرویی است. کمرویی یا خجالتی بودن موجب می شود تا کودک قادر به برقراری ارتباط خوب با دیگران نباشد. این مشکل بهتر است در همان کودکی از بین برود. چرا که اگر ادامه دارد شود جزئی از خلقیات و رفتار فرزند شما خواهد شد. درمان کمرویی در کودکان با رفتارهایی ساده توسط والدین امکان پذیر است.

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1568609785462{margin-top: 60px !important;margin-bottom: 60px !important;}”]

نکات رفتاری برای درمان کمرویی کودکان

[/vc_column_text][vc_column_text]

برای کودک همبازی پیدا کنید

[/vc_column_text][vc_single_image image=”1811″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

بازی کردن کودک با دیگر بچه ها باعث می شود تا یاد بگیرد چگونه با اطرافیان ارتباط برقرار کند. مشکل کمرویی در کودکانی که ارتباطات کمی با دیگران دارند بیشتر دیده می شود. در چنین شرایطی کودک به غیر از افراد خانواده کمتر کسی را می بیند. طبیعی است که یاد نمی گیرد چگونه ارتباطات خود را حتی با کودکان دیگر تقویت کند. یک راه ساده و مفید برای درمان کمرویی کودکان ایجاد فرصت بازی کردن با بچه های دیگر است. سعی کنید با کسانی رفت و آمد کنید که کودک داشته باشند تا فرزند شما مهارت ارتباط با دیگران را یاد بگیرد. همچنین می توانید او را به پارک یا جاهایی که بچه های دیگری نیز هستند ببرید. در کنار او باشید و به او یاد بدهید با بچه های دیگر بازی کند. وقتی با دیگران بازی می کند او را تشویق کنید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

آشنایی با محیط های جدید

[/vc_column_text][vc_single_image image=”1812″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

اگر همیشه در خانه می نشینید و کمتر به جایی می روید احتمال خجالتی شدن فرزند شما بیشتر می شود. هراز گاهی به مرکز خرید، سینما و بسیاری محیط های دیگر بروید. به این صورت کودک شما تعاملات اجتماعی را می آموزد. در محیط های عمومی افراد مختلف از کودک تا پیر وجود دارد. به این ترتیب فرزند شما از بودن در محیط های جمعی نمی ترسد. یاد می یگرد به راحتی در بین افراد مختلف راه برود و با آنها صحبت نماید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

عدم مقایسه کودک با دیگران

[/vc_column_text][vc_single_image image=”1813″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

یکی از رفتارهای بسیار غلط که متاسفانه در بسیاری والدین دیده می شود این است که فرزند خود را با دیگری مقایسه می کنند. به طور مثال می گویند مانند فلانی باش و درست صحبت کن و موارد مشابه. رفتار باعث می شود تا فرزند شما از درون تحقیر شود. از آنجایی که احساس کوچکی و حقارت می کند خودش را در حدی نمی داند که در جمع صحبت کند. کم کم گوشه گیر و منزوی می شود. یکی از روش های رفتاری برای درمان کمرویی کودکان این است که کودک را همان طوری که هست بپذیرید. دست از مقایسه کردن فرزند خود با دیگران بردارید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

به صحبت های او گوش دهید

[/vc_column_text][vc_single_image image=”1814″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

زمانی را به صحبت کردن با کودک خود اختصاص دهید. از او بخواهید در مورد موضوعی صحبت کند و با لبخند و مهربانی به صحبت های او گوش دهید. به طور مثال از او بخواهید خاطره خاصی را که از آن لذت برده است را برای شما تعریف کند. توجه به صحبت های او باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند. به این ترتیب احساس ضعف نمی کند و راحت تر با دیگران ارتباط برقرار می کند. مهم ترین راه درمان کمرویی کودکان تقویت اعتماد به نفس درونی آنهاست. گوش کردن به صحبت های او می تواند تاثیر خیلی خوبی داشته باشد.

[/vc_column_text][vc_column_text]

به کودک مسئولیت بدهید

[/vc_column_text][vc_single_image image=”1815″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

گاهی مسئولیت کار خاصی را به فرزند خود بدهید. به طور مثال از او بخواهید خانه را جارو بزند. یا حتی در پذیرایی کردن به شما کمک نماید. از کارهای بی خطر شروع کنید. به طور مثال از او بخواهید تا میوه ها در ظرف بچیند. در زمانی که این کار را می کند او را تشویق کنید برای بهتر کردن کارش او را با دیگران مقایسه نکنید. با مهربانی به او پیشنهاد دهید. به طور مثال اگر در حال چیدن میوه است به او بگویید اگر خیارها را در یک طرف دیگر بگذاری به نظرم زیباتر هم می شود. به جای این که مثل من بچین و یاد بگیر مثل من یا دیگری این کار را انجام دهی!

[/vc_column_text][vc_column_text]

صحبت با مشاور

[/vc_column_text][vc_single_image image=”1816″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

با یک مشاور کودک در این زمینه صحبت نمایید. در طول بهتر شدن رفتار کودک خود تغییرات رفتاری او را با مشاور در میان بگذارید. سعی کنید بدون جبهه گیری به او گوش دهید و از رفتارهای نامناسب خود یا دیگر اعضای خانواده تان دفاع نکنید. می توانید از دیگران نیز بخواهید تا با بهتر کردن رفتار خود به شما کمک نمایند. درمان کمرویی کودکان با تغییر رفتارهای ساده به تدریج اتفاق می افتد. کم کم شاهد بهتر شدن رفتار فرزندتان خواهید بود.

[/vc_column_text][vc_column_text]

پرستار کودک

[/vc_column_text][vc_single_image image=”1817″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

برای درمان کمرویی کودکان بهتر است به محیط هایی که کودک شما در آن قرار می گیرد توجه شود. به طور مثال ممکن است خودتان مجبور شوید به محل کار بروید و فرزند خود را مهدکودک ببرید. یا ممکن است او را نزد اقوام خود بگذارید. اگر کمرویی کودک شما بیش از حد است توجه کنید که بودن در کنار افرادی که مدام او را نصیحت می کنند می تواند مشکل را بدتر کند. برای بهتر شدن رفتار او مدتی از یک پرستار کودک استفاده نمایید. آموزه هایی که مشاور به شما داده را با او درمیان بگذارید تا به شما در بهتر شدن خجالتی بودن فرزندتان کمک کند.

[/vc_column_text][vc_row_inner css=”.vc_custom_1568613058553{margin-top: 60px !important;}”][vc_column_inner width=”1/3″][vc_single_image image=”1753″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”custom_link” link=”/baby-sitter/”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_single_image image=”1754″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”custom_link” link=”/blog/nurse-in-home/”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_single_image image=”1755″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”custom_link” link=”/elder-sitter/”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.